Életmódváltás, aminek köszönhetően megszűntek a hormonális és emésztőrendszeri problémáim - Interjú Greff Brigittával
Greff Brigitta, holisztikus- és funkcionális táplálkozási szakértővel, leendő természetgyógyásszal készítettünk interjút, aki fiatal kora ellenére, számos hormonális és nőgyógyászati problémával megküzdött már, sikerét pedig a tudatos táplálkozásban és az egészséges életmódban látja. Ezzel mi is egyet tudunk érteni, ezért kíváncsiak vagyunk, hogyan is tudjuk ezt elérni.
Mi indított el téged ezen az úton? Milyen problémákkal küzdöttél, amiket végül az életmódváltásnak köszönhetően sikerült leküzdened?
Ahogy a legtöbb esetben, engem is a saját személyes történetem vezetett el idáig. 22 éves koromban, kivizsgálás nélkül írtak fel nekem fogamzásgátló tablettát, ami 2 hónapra rá tüdőembóliát okozott. Ez teljesen felborította a hormonrendszerem, ami egy lavinát indított el. Akkor még nem értettem, miért sikertelenek a diétáim, napi szintű edzések mellett és miért lettem egyre rosszabbul.
Hogy milyen problémákkal küzdöttem? SZINTE MINDENNEL!
Mellékvese kifáradás, a sok munkahelyi stressznek, kialvatlanságnak, diétáknak és túledzésnek köszönhetően. Pajzsmirigy alulműködés, ami inkább tüneti betegség volt, mint valódi pajzsmirigy probléma. Éppen ezért, nem volt hatásos a felírt gyógyszer sem.
Ösztrogén dominancia, a már említett fogamzásgátló hatása miatt és persze a nem megfelelő táplálkozásnak is köszönhetően, ami sajnos egy gyenge endometriózist is kialakított.
Emésztési és bélrendszeri problémák, ami abszolút a rossz táplálkozásnak köszönhetően alakult ki, hiszen hiába fogyasztottam valódi tápanyagokat (zöldségek, gabonák, húsok, halak), az étkezéseimben napi szinten szerepeltek a „diétásnak” titulált műélelmiszerek (sütikék, csokikák), teletömve édesítőszerekkel. Ezek folyamatosan károsították a bél mikrobiomot, ami számos felszívódási és emésztési problémát vont maga után.
Az agy-bél tengelyen keresztül, a rossz táplálkozásunk hatással van a hangulatunkra. Ha rossz bélbacik vannak többségben, az könnyen tud eredményezni, egy depresszív állapotot is, arról nem is beszélve, ha mind emellett eredménytelennek bizonyulnak az edzések és a különböző diéták is.
Ezt én is tapasztaltam magamon, szerencsére a gyökeres életmódváltás, csodás változást hozott az életemben.
Mit jelentett számodra az életmódváltás? Mi az, amin változtattál ebben az új életmódban?
Funkcionálisan kezdtem el szemlélni az étkezéseket, kiiktattam minden gyulladást keltő vagy fokozó élelmiszert, azt néztem, hogy az elfogyasztott ételeknek, milyen pozitív hatásai vannak, milyen folyamatokat támogatnak a szervezetemben. Ugyanakkor figyelembe vettem, hogy a vegetatív idegrendszer mely ága domináns nálam és mellé kerültem a fő hormontermelő mirigyemet stimuláló ételeket is.
A sportból visszavettem, főleg az elején, a mellékvese kifáradás miatt, aztán szépen lassan saját testsúlyos edzéseket és futásokat iktattam be. Jelenleg heti 3-4x edzek, és szinte minden nap jógázok.
Nagyon fontos, hogy a mozgás és a helyes táplálkozás mellett, a lelki-egyensúlyunkra is figyeljünk! Ezek szorosan összekapcsolódnak, így mind a három ugyanolyan törődést igényel. A lelki problémák, konfliktusok, aggódás és a stressz megmutatkozhat testi tünetekben is, és fordítva.
Milyen hatással volt rád az életmódváltás? Mennyi idő után érezted a változást?
Változást már az első pár hét után éreztem. Megszűnt a puffadás, sokkal több energiám volt, nem voltak falásrohamaim, vizesedés. De a hosszútávú tudatos táplálkozásnak köszönhetem, hogy a problémáim megszűntek. Az első év után, a labor is visszaigazolta a pozitív változásokat. Ez volt az a pont, amikor úgy éreztem ezzel szeretnék foglalkozni.
Azonban, nem vagyunk egyformák, mindenkinek másképp reagál a szervezete, éppen ezért, ez az idő mindenkinél más és más lehet.
Akkor mondhatjuk, hogy a problémáidnak „köszönhetően” találtad meg az utadat?
Abszolút. Egy kedves barátom szavait idézve, „Csak olyan problémát kapunk, amit megtudunk oldani, ezzel is erősebbek, okosabbak leszünk.”
Bár nagyon sok képzést elvégeztem, de úgy gondolom mindig van mit tanulni, hiszen, olyan sok új tanulmány kerül napvilágra.
Idén tavasszal elindultam egy újabb úton, aminek a végén természetgyógyásszá válhatok, így, az egészségügyi végzettségem és a sok okleveles képzés mellé, lassan egy újabb képesítéssel leszek gazdagabb.
Maximalista vagyok, szeretem a legjobbat kihozni magamból és a legjobb tudásom szerint segítek a hozzám fordulóknak is.
Vannak olyan sikerek a munkádban, amire büszke vagy?
Lényegében mindegyikre büszke vagyok, de a szívemhez legközelebb, azok a sikerek állnak, ahol a korábbi sikertelen próbálkozások után, végre sikerül egy párnak a gyermekáldás, életmódváltás és jól beállított étrend segítségével.
Természetesen nagyon jó érzéssel töltenek el, azok a sikerek is, amikor az egészségben pozitív változás történik, vagy jelentős testsúly csökkenés következik be. Nagyon büszke vagyok a vendégeimre, mert lelkiismeretesen követik az általam összeállított étrendet és a tanácsaimat, ennek pedig hosszútávon mindig meg van a pozitív eredménye.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez