Éld túl a nyaralást!
A nyár az utazások, kalandozások és felfedezések ideje. Mind másképp szeretünk pihenni, egy valami azonban közös: kellemes emléket akarunk hazavinni, nem fertőzéseket.
Bizonyára tapasztaltad már, milyen bosszantó tud lenni egy komolyabb napégés, vagy gyomorrontás. Napokra ágyhoz láncolhat. Hasonló kellemetlenségeket okozhatnak a kisebb sérülések vagy rovarcsípések, amelyek akár allergiás reakciót is kiváltanak az arra érzékenyeknél. Ám amennyiben betartasz néhány egyszerű szabályt, nem kell a kisebb-nagyobb balesetektől tartani a nyaralás alatt.
Vigyázz, kész: nyaralunk!
A nyaralás alapvető szabályait gyermekkorod óta jól ismered, mégis hajlamos vagy megfeledkezni róluk. A legfontosabb, hogy ügyelj saját magad és családod biztonságára. Egyszerű elsősegélycsomagot egy könnyű túrára is vigyél magaddal, sebfertőtlenítővel és fertőtlenítő kendővel.
A nyári hőség sokakat vízpartra hívogat. Felhevült testtel ne ugorj vízbe, ismeretlen helyen ne ugorj fejest, és csak kijelölt helyen ússz akkor is, ha remek úszó vagy. Tartsd be a motoros vízi eszközök használatának szabályait is. A jól úszó gyerekeket se engedd felügyelet nélkül vízbe menni! A másik alapvető veszélyt a nap jelenti, hiszen az UV-sugárzás mértéke évről-évre növekszik, amelyet bőrünk mind kevésbé képes tolerálni. Erre utalnak az egyre gyakoribb bőrrákos megbetegedések világszerte. Ezért fontos, hogy a napra csak a reggeli és esti órákban menj, akkor is megfelelő napvédelem mellett. Sportolás közben természetesen nehéz elkerülni a napsütést, ilyenkor akár vízen, akár kerékpáron a védőöltözet a megfelelő módszer: kalap, UV-szűrős napszemüveg, és lenge, jól szellőző póló, nadrág, ami takarja bőrödet a nap elől.
A harmadik fontos dolog a vérszívók elleni védekezés, azaz a védőpermet használata. Veszélyes lehet a darázs és méhcsípés. Amennyiben erre érzékeny valaki a családodban, ne indulj útnak ellenszerek nélkül. A szúnyogcsípés is nagyon kellemetlen lehet, és allergiát okozhat. A kullancsok komoly betegségeket terjeszthetnek, így ha gyakran járod a természetet, gondold meg az oltás lehetőségét. És olyan vizet igyál, aminek eredetét ismered, tisztaságáról meg vagy győződve!
Napimádat óvatosan
Az emberek szinte védtelenek a roncsoló, nagyenergiájú sugárzás növekedésével szemben, ennek köszönhető, hogy a bőrrák korunk leggyakoribb rosszindulatú betegségévé lépett elő. Minden hatodik fehérbőrű embert utolér! A mai korszerű bőrbarát szemlélet szerint 7 éves korig egyetlen gyermek bőrének sem szabad leégnie, kipirulnia az erős napon, mivel ez felnőtt korban fokozza a legveszélyesebb pigmentált bőrdaganat, a melanoma előfordulását. Felnőtt korban pedig 11-től 16 óráig nem ajánlott teljes testfelülettel a tűző napon tartózkodni, még sport céljából sem. Az ezen kívül eső időpontokban is csak erős fényvédelemmel legyél a napon. Nagy probléma, hogy az UV sugárzás nem kelt fényérzetet, tehát nem látod. Szervezeted, bőröd védelmét ezért aktívan támogatnod kell megfelelő öltözettel, külső és belső fényvédelemmel. A jó fényvédő széles spektrumban, tartósan szűri a sugarakat, mégis bőrbarát és nem allergizál. A legtöbb ma már vízálló, de célszerű vízbe mártózás után újra bekenni magad és a gyerekeket. A fényvédőt mindig megtisztított bőrre, napfénymentes helyen vidd fel, és 20 percet várj a teljes hatásfokig.
Támadnak a vérszívók
Erdőt-mezőt járva legnagyobb veszélyt a kullancsok okozhatják. Kevesen tudják a kullancsokról, hogy párás időben, vagy eső után nagyobb az esélye a kullancscsípésnek. Mielőtt elindulsz felfedezni a természetet, permetezd be magad és ruhádat a drogériákban kapható kullancsriasztókkal. Kirándulás során ne térj le a turistautakról, ne vágj át sűrű aljnövényzetű területeken. Hazatérve zuhanyzás előtt nézd át a bőrödet, és ha kullancsot találsz, az erre a célra való csipesszel távolítsd el. A kullancsok által terjesztett betegségek közül leginkább veszélyes Lyme-kór és az agyvelőgyulladás. Aki folyamatos veszélynek van kitéve, vegye fontolóra a védőoltást, amely az utóbbi ellen nyújt védelmet. Ha kullancsot találsz a bőrödben, ne húzgáld, csavargasd, ne kenj rá semmit és ne égesd. Távolítsd el a speciális eszközzel: fogd meg a csipesszel a kullancsot a fejnél, legközelebb a bőrhöz, majd húzd ki egy finom, de határozott mozdulattal. A sebet és a csipeszt is fertőtlenítsd. A kullancsot őrizd meg egy dobozban, hogy amennyiben később mégis gond adódna, meg tudd mutatni szakértőnek. Csípés esetén jellegzetes tünet a kör alakú, élénkpiros kiütés.
Kellemetlen útitárs
A nyári ételmérgezés és szalmonella-fertőzés sosem jön jókor, mert a legtöbb esetben ágyba kényszeríti a nyaralót. A fertőzés a nyári hónapokban gyakoribb, mert ilyenkor a meleg hatására a nem megfelelően tárolt élelmiszerekben a baktérium könnyen elszaporodik. Óvatlan vízfogyasztás során is pórul járhatsz. A tünetek általában a fertőzött élelmiszer elfogyasztása után 1-2 napon belül jelentkeznek, hányingerrel, hasmenéssel, görcsökkel, lázzal.
Gondoskodni kell a betegség idején a bőséges folyadékbevitelről, a tünetek enyhülésével pedig figyelj a gyomorkímélő étrend betartására. A fertőzöttből később hordozó lehet, így egy szalmonella-fertőzés után néhány napig még kerüld a társaságot, a gyereket ne engedd iskolába, táborba. A fertőzés az arra hajlamos személyekben ún. reaktív ízületi gyulladást válthat ki. Ha felmerült a gyanú, hogy a baktérium bejutott a véráramba, vagy ha a páciens immunrendszere egyéb betegség – vagy annak kezelése – kapcsán legyengült, illetve ha egy hét alatt sem szűnnek meg a tünetek, már szükség lehet antibiotikum alkalmazására. Nyaralás során is ügyelj a gyakori kézmosásra, ne tárolj romlandó élelmiszereket, és csak megbízható minőségű, friss ételt fogyassz!
Bárhol biztonságban
Amennyiben nyaraláskor baj érne, könnyen segítőtársad lehet a labtestsonline.hu portál. A virtuális laboratórium mindenhol a rendelkezésedre áll, hogy utánanézhess tüneteidnek, a lehetséges fertőzéseknek, tudnivalóknak és a kezeléseknek. Információt kaphatsz a jelentkező tünetekről, óvintézkedésekről, az esetleges vizsgálatok menetéről, kórképekről és a kórokozó baktériumok sajátosságairól. Ha tünetek a nyaralás végeztével nem múlnak, keresd fel a háziorvost. Egy komplett vérkép, és laboratóriumi vizsgálat eligazítást adhat fertőzésekről, korábban fel nem ismert allergiáról, érzékenységről vagy az immunrendszer állapotáról.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez