Együttélés a demenciával
A cikksorozat előző részében azzal kapcsolatban osztottunk meg hasznos tippeket, hogy miképpen tudunk a lehető legkönnyebben alkalmazkodni azokhoz a lassú változásokhoz, amit a demenciával történő együttélés jelent. Az alábbiakban további olyan ötleteket találtok, amik már számos demenciával élő személy számára segítettek az örömteli, élvezetes élet fenntartásában.
A demencia ugyanakkor mindenki esetében más és más, minden érintett élménye különböző. Fontos, hogy saját jellegzetességeinkre alakítsuk ezeket a tippeket és sok mindent kipróbáljunk. Így megtapasztalhatjuk, hogy mi is működik igazán a mi esetünkben.
• Beszéljük meg egy baráttal vagy családtaggal, hogy rendszeresen telefonon emlékeztetnek rá, hogy mikor mi fog történni - ezzel tulajdonképpen ők leszek az "élő határidőnaplóink"
• A napilapok olvasása remek megoldás arra, hogy folyamatosan képben legyünk azzal, mi történik a világban, milyen nap van - ráadásul a segítségével még társas interakcióhoz is jutunk. Ha nem tudjuk megoldani, hogy mindennap elmenjünk az újságoshoz, elő is fizethetünk a minket érdeklő lapokra.
• Figyeljünk oda magunkra, vigyázzuk a testünk egészségére. Táplálkozzunk egészségesen, mozogjunk rendszeresen és szedjük pontosan a gyógyszereinket.
• A lelki egészségünket se hanyagoljuk el. Mindenképpen legyen valaki, akivel szabadon beszélhetünk arról, hogy vagyunk, milyen érzéseink vannak általánosságban és a betegséggel kapcsolatban. Ha depressziósnak érezzük magunkat vagy más, nyugtalanító érzéseink vannak, feltétlenül beszéljünk orvosunkkal.
• Tartsuk meg a társasági életünket. Találkozzunk a barátainkkal és járjunk el otthonról. Ha egy barátunk nehezen találja a megfelelő szavakat hozzánk, ne hagyjuk eltávolodni pusztán emiatt. Magyarázzuk el neki, hogy továbbra is szeretnénk kapcsolatban maradni vele, akkor is, ha kezdetben furcsának találja a helyzetet.
• Folyamatosan gyakoroljuk azokat a készségeinket, amik jól működnek és módosítsuk a feladatokat azokon a területeken, ahol változásokat tapasztalunk. Ehhez kérjünk orvosunk és családtagjaink segítségét.
• Folytassuk hobbijainkat. Elképzelhető, hogy most lesz időnk olyan új tevékenységeket is kipróbálni, amikre eddig nem nyílt alkalmunk.
• Osszunk meg a demenciáról szóló edukációs anyagokat barátainkkal, szeretteinkkel. Hívjuk el őket információs előadásokra, programokra. Ezek segítségével ők is jobban fogják tudni, hogyan támogathatnak minket a leghatékonyabban és miképp vigyázhatnak saját testi-lelki egészségükre.
Cikk forrása: felejtek.hu
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez