Egy nyelvet beszélünk, mégis folyton félreértjük egymást
Gyerekkorunktól azt hallgatjuk, hogy milyen fontos, hogy idegennyelveket tanuljunk, hiszen manapság csak így lehet boldogulni a világban, és valóban nap, mint nap érezhetjük a saját bőrünkön, hogy mennyivel egyszerűbb egy olyan nyelven kifejezni magunkat, amelyen magabiztosan tudunk megszólalni. Amire azonban sokkal kevesebb figyelem irányul, az a szeretetnyelv, pedig ezen egyébként verbálisan közös nyelvet beszélő emberek kommunikációja is elbukhat.
Ki ne szeretne, és ki ne értene egy ölelést? Azt, amikor hozzásimulunk egy másik emberhez, és egyetlen érintéssel próbáljuk az összes szeretetünket átadni? Nos, meglehetősen sokan. Azoknak, akiknek a fizikai kontaktus a szeretetnyelvük, teljesen elképzelhetetlennek tartják, hogy van, aki egy ilyen gesztusból nem sokat ért, vagy legalábbis nem azt, amit kommunikálni szeretnénk vele.
Azoknak, akik egy puszival vagy csókkal, esetleg egy alig észrevehető simítással akarják a másik tudtára hozni, hogy fontos számukra, teljesen érthetetlen, hogy miért akarja a másik fél, hogy kimondják: „szeretlek”, „ügyes vagy”, „büszke vagyok rád”.
Van, aki igyekszik teljesíteni a másik minden kívánságát, apró szívességeket tenni, segíteni, ahol tud. Azonban az a személy, akinek testi érintésre van szüksége, nem fogja érteni, hogy a másik ezekkel a figyelmességekkel a szeretetét igyekszik kifejezni.
Ugyanez igaz az ajándékozásra is, ugyanis annak, akinek elismerő szavakra és dicséretre van szüksége, lehet, hogy kevés lesz, hogy a másik odaadja az utolsó darab csokiját, vesz neki egy új tollat- mert már többször felfigyelt rá, hogy a szeretett személynek nincsen, és mindig kölcsön kell kérnie- vagy éppen készít neki valamilyen apróságot.
A legfájdalmasabb az egészben, hogy valószínűleg csak állunk az adott szituáció előtt széttárt karokkal, és egyszerűen nem értjük, hogy a másik mégis mit nem ért? Miért nem veszi észre, hogy nem véletlenül érünk hozzá rendszeresen, nem véletlenül akarunk a közelében lenni? Hogy nem csupán udvariasságból dicsérjük meg a haját, ruháját vagy éppen teljesítményét. Hogy nem azért készítünk neki süteményt, mert nincs jobb dolgunk, hanem azért, mert ezzel próbáljuk elmondani, hogy mennyire fontos számunkra.
Ahhoz, hogy ne legyenek ezekből a helyzetekből félreértések, meg kell ismernünk a másik szeretetnyelvét, fel kell ismernünk, hogy mire van szüksége, és meg kell mutatnunk neki, hogy mi hogyan próbálunk felé jelzéseket küldeni. Nem szabad megijednünk, amikor úgy látjuk, hogy nem veszi a jeleket, meg kell próbálnunk olyan úton közvetíteni, amire szüksége van, és amiből tudni fogja, hogy fontos számunkra.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez