Egy darabka múlt - avagy valóban a nosztalgia segít túlélni a nehéz napokat?
Volt idő, amikor a nosztalgiát még agyi betegségnek tekintették, míg egy másik korszakban egyfajta pszichiátriai állapotnak tartották. Azonban egy pszichológus kutatócsapat azt állítja, hogy a nosztalgia valóban gyógyítólag hat az emberi életre.
Különböző kísérletekkel próbálták alátámasztani mindezt:
Első kísérlet
Az emberek egy csoportját arra kérték, hogy írjanak egy nosztalgikus eseményről, míg másoknak olyan eseményről kellett írniuk, amelyről azt remélték, hogy a jövőben megtörténhet. Ezt követően mindenki kitöltött egy kérdőívet, amely kiszámította, hogy mennyire érzi úgy, hogy van értelme az életének. Azok, akik egy nosztalgikus eseményről írtak, magasabb pontszámot értek el, mint azok, akik olyan eseményről írtak, amelyről azt remélték, hogy a jövőben valósággá válik.
Második kísérlet
Ismét néhány résztvevő azt a feladatot kapta, hogy írjon egy nosztalgikus eseményről. A többieknek azonban ezúttal egy pozitív élményről kellett írniuk, amely a vizsgálatot megelőző héten történt. Ezután mindenkit arra kértek, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amely azt mérte, hogy milyen mértékben keresik az élet értelmét, és olyan állításokat kell megjelölnie, mint például: „Célt vagy küldetést keresek az életemnek” vagy „Keresek valamit, ami az életemet egésszé teszi ”
Azok, akik egy nosztalgikus eseményről írtak, valójában alacsonyabb pontszámot értek el a jelentéskeresésben, mint azok, akik pozitív élményről írtak. Ez ismét megerősíti, hogy a nosztalgia jobban fejleszti az ember lét értelmét, mint az alternatíva.
Harmadik kísérlet
A végső kísérletben minden résztvevőnek képet mutattak Rene Magritte: „Az ember fia” című filmjéről, amelyről kiderült, hogy kis mértékben és ideiglenesen aláássa az emberi lét értelmét.
Néhány résztvevőnek egy nosztalgikus eseményről kellett írnia, míg a többieket felkérték, hogy egy pozitív élményről írjanak, az előző héttel kapcsolatban, és mindenki kitöltötte az érzékelt jelentés kérdőívet. Ismét, a „nosztalgia csoport” tagjai magasabb pontszámot értek el az élet értelmét vett szempontok alapján, mint a „pozitív élmény csoport” résztvevői. Egyszerűen fogalmazva, a nosztalgia jobban enyhítette a borúlátó jövőképre gyakorolt negatív hatást, mint az alternatíva.
A kutatócsapat megjegyzi, hogy lehetséges, hogy a nosztalgia nem segít mindannyiunknak. Például azok az emberek, akik erősen negatívak a múlttal szemben, azok számára egyáltalán nem segít a múltban való időzés. Az ilyen kísérletek azonban azt sugallják, hogy sokunk számára a nosztalgia jó módja lehet az élet értelmének fokozásának....
Végül újabb tanulmányok megvizsgálhatják, hogy az ilyen eredmények gyakorlati beavatkozásokhoz, például napi nosztalgiagyakorlatokhoz vezethetnek -e azok számára, akik értelmetlennek látják életüket.
Miért hozhat reményt a nosztalgia?
Senkinek sem kell meglepődnie, hogy a nosztalgia segít nekünk megtalálni az életünk értelmet. Amikor az élet reménytelennek és értelmetlennek tűnik, a nosztalgia emlékeztethet bennünket arra, hogy a múltban sok minden miatt érdemes volt élnünk, ami reményt ad arra, hogy ismét előttünk állhatnak még jó élmények, időszakok. A nosztalgia emlékei abban segítenek, hogy, amikor elveszettnek és elidegenedettnek érezzük magunkat, akkor se veszítsük el a reményt a jövőnkkel kapcsolatban.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez