Egy autóbaleset pszichés következményei
Egy autóbaleset megtapasztalása, még, ha kisebb is volt, de nagyon stresszes lehet, mind az elme, mind a test számára. A testre gyakorolt fizikai hatások az egy dolog, az érzelmi sokk az már más kérdés. Tartósak lehetnek, akár egy örök életen át.
Érzelmi kitörések
Általánosak, normálisak a hangulatváltozások, és az érzelmi kitörések az autóbaleset utáni napokban. A test reagál a traumára. Hirtelen harag léphet fel, aztán állandó sírás, befelé fordulás, amelyeket, ha nehéz is, de meg kell próbálni kezelni. Ha átéltél már ehhez hasonlót, akkor próbáld meg, hogy adsz magadnak pár másodpercet, veszel egy mély lélegzetet, megpróbálsz megnyugodni, és az érzéseidet helyén kezelni.
Depresszió
Sok ember meglepődve tapasztal gyakori mellékhatásként depressziót egy autóbaleset után. Erre a pszichológiai hatásra különösen fontos figyelni, és tisztában kell lenned a tünetekkel a saját magad érdekében, és azoknál is, akiknek már van kórtörténetük mentális betegségben. Az autóbalesetek utáni depresszió tünetei lehetnek, hogy megszűnik az érdeklődés a hobbik iránt, étvágytalanság, nyugtalanság, ambíció, vagy motiváció hiánya, túlzott negatívitás, öngyilkossági gondolatok Ha észreveszi ezeket a jeleket önmagán, vagy bármelyik szeretténél, aki autóbalesetet szenvedett, a legfontosabb a segítség kérés.
Szorongás
Autóbaleset után nagyon sokan szoronganak. A legtöbb esetben a szorongás a baleset után legtöbbször úgy jelentkezik, hogy kevésbé tud az ember koncentrálni a vezetésre. Majd ez kihathat az élet minden területére is. Ha balesetben volt részed, és utána rögtön azon aggódsz, hogy ismét a kormány mögé kell ülnöd, akkor tudd, hogy nem te vagy az egyetlen. Teljesen normális, ha balesetet követően félsz vezetni, függetlenül attól, hogy súlyos volt-e, vagy sem. Ennek ellenére, ha ez a szorongás az élet más aspektusaiba is megjelenik, ne habozzon felkeresni egy szakmai segítséget.
Álmatlanság
A balesetet követően az álmatlanság néhány oka inkább a baleset által okozott fizikai kérdésekkel kapcsolatos, mint a pszichológiai kérdésekkel. Például ha orrtörést szenvedett, kihívást jelenthet az alváshoz kényelmes helyzet megtalálása. Néhány alvás nélküli éjszaka után a természetes ritmusok zavarodottak lehetnek, és ez hosszabb ideig tartó problémát okozhat. Mások álmatlanságára a válasz egy baleset után egyszerűen a stressz. Összekapcsolható a rémálmokkal, szorongásokkal, amelyek furcsa gondolatokat idézhetnek elő, amikor lefeküdni készül az ember. Azonban, ha túlzott alváshiány lépne fel, jobb, ha orvosi segítséget vesz igénybe.
PTSD
Általános, hogy a baleset utáni első hetekben van néhány pszichológiai mellékhatás. Ha azonban néhány hónappal a baleset bekövetkezte után még mindig tapasztalja a trauma következményeit, akkor lehet, hogy PTSD-je van. Becslések szerint a gépjármű-balesetet szenvedő emberek 39% -ánál alakul ki PTSD. A PTSD elsődleges oka az általános lakosság körében a gépjármű balesetek. Valószínűbb, hogy a PTSD akkor alakul ki, ha egy balesetkor életveszélyben van valaki, majd ezt mentálisan nem tudja feldolgozni, és nincs érzelmi, társadalmi támogatása.
A PTSD néhány gyakori jelei a következők: elkerüli a beszélgetést, zavaró gondolatok, és emlékek, a személyiség megváltozik, érzelmi instabilitás.
Trauma után ezek a tünetek nem ritkák, és általában az idő múlásával eltűnnek. A PTSD-vel a problémák az idő múlásával egyre inkább elhalványulhatnak.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez