Égő zsiráf a lebombázott városban
Így megy ez. Drezda óta pontosan tudjuk egy zseninek köszönhetően. A lángoló pokolban is léteznek humanisták.
Kurt Vonnegut a humanista, aki átélte Drezda pokoli bombázását, és azóta sajnos eltávozott közülünk az Ötös számú vágóhíddal írta ki magából a háború borzalmát, olyan nézőpontból, amilyenre csak nagyon kevesen képesek. Egy humanista, aki látta az égő zsiráfot a tűzvészben, a felbukkanó Kilgore Trout és egy fura csavar, ami csakis a mesterre jellemző. Billy Pilgrim amolyan alteregoként félúton a huszadik század és a Tralfamador bolygó közt, és bent a pincében, miközben odafent ég a város. Vonnegut hadifogolyként is a föld alatt vészelte át a kibírhatatlant, amikor is a szövetségesek lebombázták az Elba-parti Firenzét, ahol az álltakert lakói hasonlóan az emberekhez nagyon, de nagyon sokan odavesztek.
Tralfamadoron nem lineáris az élet, hanem minden pillanat egyszerre létezik, és teljesen mindegy, hogy a életünk melyik pillanatában is járunk, a múlt éppen úgy a részünk, mint a jelenünk vagy a jövőnk. Így természetesen a távozás is könnyebb, és amikor valaki meghal, újra és újra halljuk a védjegyként is szolgáló vonneguti mondatot.
Mindenki ismeri.
Így megy ez.
A könyv először 1969-ben jelent meg, azóta számtalan kiadást ért meg, hazánkban legutóbb a Maecenas adta ki.
Film is készült belőle, 1972-ben George Roy Hill alkotása a Cannesi Nemzetközi Filmfesztivál zsűrijének különdíját érdemelte ki.
Hogy teljes legyen a csavar, érdemes megjegyezni, hogy a könyv dramatizált változatát 1976-ban a moszkvai Szovjet Hadsereg színházában is bemutatták.
Az alcímben Vonnegut a gyermekek keresztes hadjáratának titulálja a második világháborút.
A múzsák hallgattak. A háború utáni csend pedig Isten hangja volt.
A legnagyobb humanista egyik legnagyobb műve.
Pacifistáknak kötelező olvasmány.
Nem azoknak pedig azért, hogy azok legyenek.
Így megy ez.
Bokros László
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez