Édesburgonya, a zamatos tápanyagbomba
Az édesburgonya, vagy batáta hazai elnevezése megtévesztő, mert étkezésre használt gyökere igaz, hogy nagyon hasonlít a krumplihoz, besorolása szerint mégsem burgonyaféle. A hazai piacokon és nagyobb élelmiszer áruházak polcain is megtalálható, népszerűsége méltán növekszik évről évre!
Vigyázzunk, hogy friss legyen, ilyenkor a héja feszes és sima. Nagy nedvességtartalma miatt csak néhány napig tárolható hűvös helyen. Ideje, hogy több figyelmet szenteljünk e vitaminokban, ásványi anyagokban, fehérjében és rostban gazdag értékes, természetes antioxidáns forrásnak, mely rendkívül változatosan elkészíthető, valódi, felejthetetlen ízélményt biztosítva számunkra az asztalnál. Miért olyan egészséges az édesburgonya?
A sárga húsú zöldség rendkívül magas béta-karotinban. C-vitamin tartalma magas, de gazdag B1-, B2-, B6- és E-vitamin forrás. Rendkívül sok fehérje található benne, melynek összetétele a tojáséhoz hasonló. Valódi, kifogyhatatlan ásványi anyag-raktár, kalcium, vas, mangán, kálium, foszfor, cink, szelén és réz található benne nagy mennyiségben. A batátának gazdag ásványi anyag tartalma miatt daganatmegelőző hatása van, csökkenti a májbetegségek kockázatát, magas antioxidáns és vitamintartalma pedig segít megőrizni a fiatalságot. Fogyókúrázók bátran fogyaszthatják, kalóriatartalma 117 kcal/100 gramm.
Bevallom, egy Michelin csillagos éttermi gourmet élmény után édesburgonya-függővé váltam. A batáta egytálételként és köretként egyaránt fenséges, íme, a kedvenc receptjeim.
Édesburgonya sült fokhagymával és fetával
Hozzávalók (2 személyre):
- 2 db nagy édesburgonya
- 5 dkg feta
- 4 db mogyoróhagyma (vagy két közepes vörös- vagy lilahagyma)
- 10-12 fokhagymagerezd
- 2-3 ág friss kakukkfű
- olívaolaj
- só, bors
A sütőt előmelegítem 220 °C-ra. Az édesburgonyákat zöldséghámozóval meghámozom és egyforma méretű kockákra vágom. Összeforgatom olívaolajjal. Kiborítom egy sütőpapírral bélelt tepsire, sózom, borsozom, rámorzsolok pár szál kakukkfüvet. A fokhagymagerezdeket egészben, héjastul rádobom, a hagymákat. megpucolom, és nagyobb darabokra vágom. A tepsiben 15 perc múlva kész is. Tálra öntöm és rámorzsolom a feta sajtot. Még egy kis sót és frissen őrölt borsot szórok rá.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez