Dilemmák állásinterjú előtt
Mindig nagy dilemma, mit vegyen fel az ember lánya egy állásinterjúra, mert csak egy lehetőséged van jó benyomást kelteni, és minden ‘nem a ruha teszi az embert’ közhely ellenére igenis számít mi van rajtad ilyenkor. Nem tudom neked pontosan megmondani hogy mit vegyél fel, hiszen nem tudom hova jelentkeztél, hogy nézel ki, vagy mik vannak a szekrényedben, de segítek az alapokkal és a koncepcióval.
Első lépés - Kutatás: erősen ajánlott (mondjuk, hogy kötelező) kutatást végezned a cégről ahova jelentkeztél, tisztában kell lenned a történetével és az alapvető részletekkel. Nézz utána mi a dress code a pozícióhoz amire pályázol, és lődd be ezt a szintet alapként. A mondás így szól: ‘Ahhoz munkához öltözz amit szeretnél, ne ahhoz amit épp végzel.’ Ez azt jelenti, látniuk kell, hogy tökéletesen beleillesz a kinézeteddel is a cég profiljába, és nem azt, hogy túlöltözöd a középvezetőket, mert nagyokat álmodsz.
Második lépés - Koncepció: Én a ‘hármas’ koncepciót javaslom – alapdarabok, feketék, egyediek/személyre szabottak. A kombinációiknak végtelen a tárháza, és mindig működnek. Állítsd össze az outfited ezek alapján.
BASICS: A dress code-tól függően válassz tökéletesen szabott alapdarabokat. Nincs szükséged mindre, egy vagy kettő is rendben van, de kombinálhatod is őket.
BLACKS: A feketéről üvölt a kifinomultság és a professzionalitás. Persze nem egy komplett fekete lookról, de valami feketéről, lehetőleg hangsúlyos darabról, mint ezek itt.
INDIVIDUALS: Ne legyél robot, felejtsd el az egyszerű fekete nadrág – fehér blúz – blézer sémát, az alapdarabok kiválasztása csak a gerince a dolognak, meg kell mutatnod az egyéniséged. Mindig viselj valami egyedit és vidámat, bármennyire is szigorú és elegánsnak kell lenned. Egy vagy maximum két ilyen dolog bőven elég egy összeállításba, ne vidd túlzásba. Kifejezetten az órákat ajánlom (semmi műanyag), és a kendőket. Köss egyet a táskát pántjára, vagy a nyakad köré, vagy tedd a blézered zsebébe díszként.
Harmadik lépés - Outfit time: rakd össze a szettet az interjú előtti napon, és gondoskodj róla hogy készen álljon, vasalj ki minden gyűrött darabot. Íme öt alternatíva amiket különböző interjúkra ajánlok, lemásolhatod őket, vagy használhatod mintaként hogy összeállíts egy sajátot.
EXTRA CASUAL: Például: bolti eladó, bartender, fizetés nélküli, iskola melletti gyakorlat
CASUAL: Például: boltvezető, asszisztens
OFFICE CASUAL: Megváltoztathatod a koncepciót mintás blúzra vagy cipőre is, ez esetben a többi egyszínű.
OFFICE STRICT: A ceruzaszoknyáknak mindig business look hatásuk van, és a különböző variációi remekül mutatnak majdnem minden alakon.
BLACK TIE: Ha vezetői pozícióra pályázol, akkor a ‘full on’-t javaslom, viselj szűkített blézert, és egy drágának tűnő kiegészítőt.
Negyedik lépés - double check: menj biztosra hogy nem vitted túlzásba a dolgokat mintákkal vagy kiegészítőkkel – soha ne viselj fejpántot, ‘armswag’-et, napszemüveget (a hajadban sem), bármit ami neonszínű, vagy – pár kivétellel – állatmintás. Játszthatsz mix’n’match-et, de vigyázz hogy mit mixelsz be, egy printelt póló, vagy egy színes magassarkú szandál elronthat mindent. Ezen kívül légy óvatos a dekoltázzsal, túl magas sarkú (platform) cipőkkel, szoknyahosszal és meztelen karokkal. Mindig ellenőrizd, hogy minden jó állapotban van-e, nincs elszakadva a farmer, nem hiányoznak gombok a blúzról, nincs kibolyhosodva a pulcsi, vagy nem lóg ki cérna valahonnan. Mindig tegyél a táskádba egy extra pár harisnyát (ne menj interjúra nélküle), és a sminkedet még az épületbe lépés előtt ellenőrizd a kompakt tükörben, így nem fog látni senki. Diszkrétre vedd a sminket, egy vörös száj vagy műszempilla talán kicsit erős egy első benyomás során. Mindig tűrd be a blúzt vagy az inget! Mindig! Ha meleg van kint, vagy hajlamos vagy szuper-ideges lenni és izzadni, akkor óvatosan az anyagokkal. Semmi szürke! Vegyél kardigánt vagy blézert, vagy viselj bármi kötöttet, mintásat, vagy világos selyem-szerűt hogy elkerüld a kellemetlen foltokat. Ha bizonytalan vagy a dress code-dal kapcsolatban, vagy nem tudod, hogy amit kiválasztottál az túl sok, vagy túl kevés, mindig kérdezz meg egy nálad tapasztaltabbat, vagy a te területeden dolgozót, vagy menj fel netes fórumokra.
Emlékezz: a legfontosabb dolog, hogy önmagad légy. Nem fogsz magabiztosnak látszani vagy hallatszani ha kényelmetlenül érzed magad, így soha ne vegyél fel semmit ami nem te vagy, ami két mérettel kisebb, vagy ami 10 évvel ezelőtti, csak soha nem vetted rá magad hogy újat vegyél. Ajánlom hogy egy fontos interjúra legalább egy új darabot beszerezz, mindig jobban érzi magát az ember valami frissben. És ha készen vagy, akkor ne felejts el mosolyogni!
Sok szerencsét!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez