Dilemma az ünnepek előtt: édesítő vagy cukor?
Közeledik a karácsony, de valójában már az egész december az összejövetelekről, a családdal és a barátokkal való ünneplésről szól. Ezekről természetesen nem hiányozhatnak a finom falatok, és ezzel együtt a desszertek, édességek sem. Le kell mondanunk ilyenkor bármiről is? Érdemes a cukrot száműzni? Az édesítő vajon egészségesebb, mint a cukor?
Kézenfekvő és egyszerű alternatíva lehet, amikor úgy döntünk, hogy lemondunk a cukorról, hogy édesítőszerrel helyettesítsük azt, hiszen hasonlóan egyszerűen elérhető, ráadásul így megkapjuk a hőn áhított édes ízt. Arról nem is beszélve, hogy gyakorlatilag napról-napra egyre több termék – csokik, kekszek, üdítők, cukorkák és rágógumik- érhetők el édesítőszeres, kalóriamentes változatban.
Ha kalória nincs benne, akkor mégis mi van?
Amerikában az FDA (Food and Drug Administration) hat különböző kalóriamentes, mesterséges édesítőt hagyott jóvá: aceszulfám, aszpartám, neotám, szacharin, stevia és szukralóz. Így az ezekkel édesített termékeken gyakran láthatjuk a „cukormentes” vagy éppen „diétás” címkét, már csak az a kérdés, hogy ezek valóban egészségesebbek-e, mint az, amit helyettesíteni szeretnénk velük.
Akkor el is felejthetjük a plusz kilókat?
Az édesítőszereket alapvetően azért preferálják egyre többen, mert a cukorhoz hasonló édes ízt eredményeznek anélkül, hogy plusz kalóriákat jelentenének. A cukorbetegek számára is megfelelő alternatíva, hiszen nincs hatásuk a vércukorszintre. Ennél többet kívánni pedig nem is lehetne, nem igaz?
Sajnos az a rossz hírünk van, hogy a helyzet nem ennyire egyszerű. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy bár rövid távon valóban előnyös lehet ezekkel a mesterséges édesítőszerekkel helyettesíteni a cukrot, azonban hosszú távon bizony ezek is súlygyarapodáshoz vezethetnek. Ugyanis annak ellenére, hogy kalóriamentesek, így is képesek új zsírsejtek fejlődését ösztönözni.
Kevésbé fogunk a cukor után vágyakozni?
Bár az ízlelőbimbóinkat ideig-óráig becsaphatjuk, sajnos a saját „eszünkön” nem tudunk túl járni. Amikor cukros ételt fogyasztunk, dopamin szabadul fel az agyunkban, ami az örömért felelős. A mesterséges édesítőszerek sajnos nem indukálják a dopamin felszabadulását, így a cukor iránti vágyunk nem fog csökkenni, sőt, inkább növelni fogja azt, Így elképzelhető, hogy még intenzívebben fogunk a cukor után sóvárogni.
Ráadásul azt sem szabad elfelejteni, hogy a mesterséges édesítőszerek alapvetően sokkal édesebbek a cukornál, így az ízlelésünket is könnyedén befolyásolják. Ez nem nagyon lesz a segítségünkre, ha egészségesen szeretnénk élni, hiszen például a gyümölcsök ízét sokkal kevésbé fogjuk kielégítőnek találni.
Az igazság valójában az, ha szeretnénk hosszú távon lemondani a cukorfüggőségről, és valóban egészségesebb életmódra váltani, akkor kénytelenek leszünk a cukorról és a mesterséges édesítőszerekről is lemondani. Ugyanolyan fontos a rendszeres testmozgás, mint a helyes, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás, illetve az, hogy rendszeresen eljárjunk szűrővizsgálatokra és ellenőrzésre, ha esetleg valamilyen probléma lenne a szervezetünkben, akkor az időben kiderüljön. A SYNLAB Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatója. 40 országban van jelen, hazánkban országos vérvételi és laboratóriumi hálózattal rendelkeznek közel 100 helyszínen, ahol összesen 5000-féle vizsgálatot végeznek el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez