DIY : Így készíts gyönyörű hennát otthon, házilag
A henna szó hallatán évekkel ezelőtt még nekem is csak a balatoni strandokon készülő menő, tetoválásra hajazó fekete minták jutottak eszembe. Aztán nyári hobbyból elkezdtem utána járni, mi is a henna valójában, hogyan lehet vele otthon is festeni, és úgy gondoltam, a strand -és fesztivál szezon előtt érdemes lenne erről beszámolnom Nektek is.
De kezdjük annak tisztázásával, mi is a henna valójában, honnan származik. Maga a henna paszta egy zöld növény leveléből készül, azt szárítják ki, majd őrlik por állagúvá. A mehndi művészete 5000 éve ismert és elterjedt Ázsia és Afrika szerte. A mintázatok bár vallásonként, kultúránként eltérőek, az ottani emberek szinte mindig csak különleges alkalmakkor, legtöbbször esküvőn festenek ilyeneket. Az utóbbi években viszont az egész világon hódít a henna-őrület – bár többnyire csak egy napig látszódó matricák formájában. Pedig az igazi henna szerintem sokkal különlegesebb, csak természetes összetevőket tartalmaz, nem okoz allergiás reakciókat (nem úgy, mint a strandok fekete festékei).
Hogyan készítsd el otthon?
A hagyományos henna port ma már nálunk is meg lehet rendelni több magyar oldalról is, de ezen kívül szükségünk lesz az alábbi eszközökre, hozzávalókra is az elkészítéshez.
- henna por
- kevés citromlé
- eukaliptusz olaj
- „nyomózsák”
Én az összes eszközt egy helyről, a Tytoo.hu oldaláról rendelem évek óta, így ezt bárkinek tudom ajánlani, aki valódi, jó minőségű hennaport és eszközöket szeretne beszerezni. És most lássuk a paszta bekeverésének menetét. Az alábbi, eredeti indiai recept lépéseit kell csak követni, én is mindig ezt használom.
Hozzávalók:
- 10 g hennapor
- 2 g porcukor
- 30 ml citromlé
- 10 csepp eukaliptusz olaj
- 4 csepp szegfűszeg olaj (én ilyet eddig még sosem raktam bele)
Elkészítése:
- Keverd össze a cukrot a citromlével
- Egy kerámia vagy műanyag tálba mérd ki a szükséges hennaport, majd fokozatosan kevergetés mellett adagold hozzá a cukros citromlevet, amíg a massza burgonyapüré sűrűségű nem lesz. (Egy barnás, zöldes, nem túl esztétikus pasztát kell, hogy kapjunk, szerencsére ez a bőrükön szép sötétbarna árnyalatú lesz.)
- Légmentesen zárjuk le egy fóliával, majd tegyük be a hűtőbe minimum 12 órára.
- Ezután keverjük majd bele az olajokat (én mindig csak 10 csepp eukaliptusz olajat csepegtetek bele).
- További egy órára mehet vissza a hűtőbe, ezután viszont már tényleg nincs más dolgunk, mint a tölcsérbe szépen lassan belekanalazni a pasztát, és már lehet is festeni! A tölcsérünk végéből annyit vágjunk le, hogy egy papíron kipróbálva egyenletes vonalat tudjunk vele húzni.
Viszonylag gyorsan szárad, de ami még jellemzőbb a hennára, hogy pillanatok alatt nyomot hagy a bőrön. Ezért ha én elrontom a mintát, vagy nem tetszik, gyorsan le kell törölnöm, különben már ott is marad a nyoma, amit nem lehet lemosni. Ha kész a mintánk, hagyjuk megszáradni, ahogy pedig szárad, úgy kezd el majd potyogni a felesleges festék. De mivel minél tovább van a bőrünkön, annál jobban megfogja, így jó módszer citromlét összekeverni egy kevés porcukorral, és ezzel időnként itatni a mintát.
Lehet, hogy így elsőre kicsit bonyolultnak és körülményesnek tűnik a valódi hennával való festés, de ebben az esetben is gyakorlat teszi a mestert.Gondoltam megmutatok párat a korábbi éveim kedvencei közül, bár azt elárulom, hogy én is nagyon egyszerű motívumokkal, ábrákkal kezdtem a festést. De bátran ajánlom mindenkinek, akiben van egy kevés kreatív hajlam, és kíváncsiság, mert olyan különleges, elegáns nyári kiegészítő szerintem kevés akad, mint amilyen a henna.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez