Csendet kérek!
Mindnyájan arra törekszünk, hogy a lehető legkevesebb zajt engedjük be otthonunkba. Ám kiküszöbölni minden zajt nem lehet, ugyanis lakáson belül is „életre kelnek” tárgyaink, berendezéseink.
Érdekes tény, ha éjjel hirtelen valami a lakásban megroppan, vagy álmunkban váratlan zajhatás ér bennünket, ösztönösen megijedünk. Ezáltal éberré válunk: szívverésünk fokozódik, vérnyomásunk emelkedik. Ilyenkor idegrendszerük többletenergiát von el testünktől, és kialvatlanok, napközben pedig fáradtak leszünk. Nincs ez másképpen a munkahelyen sem. Minden munkahely zajos, az utca külső zaját fülünk érzékeli, az irodában működő számítógépek búgása monoton hang az agyunknak, de sokszor idő előtti kifáradást eredményez, ezáltal teljesítményünk is csökken.
Sokszor szoktuk emlegetni, hogy már otthon sincs egy nyugodt zeg-zugunk, sarkunk ahova ledőlhetünk. Ilyenkor többnyire a konyhában eltöltött időmennyiség miatt a hűtő, a mikró, a mosógép-és mosogatógép zaja fejfájást is okozhat. Ez lehet akár egy rosszul megépített, de sokszor rosszul berendezett lakás, ahol a zaj akadálymentesen áramlik a helyiség minden részébe. Egy fáradt munka után kikapcsolódni szeretnénk, a nyugodt otthon alapja a csend. Ha felismerjük a zajok káros hatását valamint forrásait és még meg is szüntetjük őket, akkor a lehető legkényelmesebben fogunk kikapcsolódni.
A zaj kellemetlen hang. Az emberre erős érzéki hatást gyakorol, valamint idegen tőlünk. A csenddel is így vagyunk, sokszor már az is lehet zavaró tényező, mert valamikor pedig ingerre van szüksége szervezetünknek. A mondás nem véletlen: „a csend gyógyít”; bizonyos határig. A kellemes hangok az élet velejárói, ezek megnyugtatnak, gyógyítanak, hozzásegítenek a jó közérzethez. Erdőzúgás, vízcsobogás, madárfütty – ugye ismerős a fülünknek. Viszont a bömbölő tv, ugató kutyák, motorzúgás ellenkező hatást váltanak ki. Ellenkező hatást váltanak ki a különféle zajforrások. (Motorzúgás, légkalapács, háztartási gépek, bömbölő rádió, TV, csaholó kutyák, és az e hangokat utánozó zenei tákolmányok.) Mielőtt a zaj tárgyalására és annak elháríthatóságára rátérnénk, idézzük fel tanulmányainkból, hogy mi is az a hang?
Konkrét példák a mindennapokban
Léghangok terjedése
Kerti gépek, strandok, játszóterek, kutyák ugatása, égdörgés által hallunk. Ajtón, ablakon és szellőzőnyíláson jut be.
Kopogó zajok terjedése
Varrógép, hűtőszekrény, centrifuga okozza ezt a hangot. Parafa vagy szőnyegpadlók zajcsökkenést nyújtanak, ha a tárgyak alá helyezzük.
Rezonancia zajok terjedése
Két azonos frekvenciájú rezgő tárgy között jön létre, ilyenek a dísztárgyak, poharak, edények, üvegfelületek.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez