Családi adókedvezmény - Álom vagy valóság?
Meglepően merész kezdeményezés a kormány részéről az új családi adókedvezmény előterjesztése. Az új, bővített családi adókedvezmény alapján, akár több tízezer forinttal kaphatnak kézhez többet havonta, azon három vagy több gyermekes családok, akik eddig a bruttó jövedelem alacsony összege miatt nem tudták teljes mértékben érvényesíteni a családi adókedvezmény adta lehetőségeket. Az egy vagy két gyermekes családok számára a tervezet nem biztosít akkora lehetőséget, mint a több gyermekes családok esetén
Az egy vagy két gyermekes családok adókedvezménye jelenleg is maximálisan kihasznált, hisz a gyermekenként realizálható 62 500 Ft-os adóalap kedvezmény összege, még a minimálbért sem éri el, így nagyon kevés azon családok száma, akik nem maximálisan tudják igénybe venni a családi adókedvezményt.
A tervezet alapján a családi adókedvezményre jogosult személyek a jövőben az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulékból is le tudják vonni azt a részt, amit a jövedelemadóból nem tudtak érvényesíteni.
Nézzük meg példával, hogy mit jelent ez: Jelenleg három gyermek esetén havonta 618 750 Ft adó alapig lehet a családi adókedvezményt figyelembe venni. Ezáltal maximum 99 000 Ft adót lehetett megtakarítani abban az esetben, ha a család rendelkezett ennyi jövedelemmel. Ezt a plafont viszont a három gyermekes családok nagy többsége meg sem közelítette. Így számukra lényegesen nagy kedvezmény lenne, ha a családi adókedvezményt az egyéni járulékok terhére is figyelembe lehetne venni. Az egyéni járulékok mértéke jelenleg 18,5 %. Ez azt jelenti, hogy pl. egy 120 000 Ft-os bruttó bér esetén az eddigi 19 200 Ft-os adó megtakarítás (120 000*16%) helyett az új családi adókedvezmény alapján havonta 18 500 Ft-tal több maradna a pénztárcába. Azaz a nettó bér összege megegyezne a bruttó bér összegével. Családi szinten vizsgálva ez akár egy teljes havi rezsi költsége is lehet.
Személyes véleményként én csak annyit fűznék hozzá, hogy nem ártana azt is szabályozni, hogy ez a lehetőség, a pénzbeli ellátások igénybevételénél (táppénz, tgyás, gyed) milyen következményekkel járna, illetve az sem mindegy, hogy a későbbi nyugdíjalapunkat ez a lehetőség mennyire fogja befolyásolni.
Horváthné R. Mónika - TB szakértő
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez