Continuous -a folyamatosság elve a fenntartható divatban
Keresztes Szilvia enterieur stylist a fenntartható divat kapcsán egy négy részes sorozatot indított, amelyben azt járja körül, hogy a különböző trendtémák hogy jelennek meg a hétköznapokban, milyen színek és anyagok jellemzik az egyes irányzatokat. Ebben a cikkben a Continuous, azaz a folyamatosság elvét mutatja be részletesen.
A Continuous a zárt gyártási lánc innovatív megközelítésével foglalkozik. Fő témája a hulladékmentes textilregeneráció és az alacsony termékéletciklus kiküszöbőlése. Fő célja az, hogy a hulladékanyagok újra és újra használható termékekké alakíthatóvá váljanak.
A technikailag fejlett újrahasznosítási eljárások lehetővé teszik a tervezők számára, hogy magas szintű, kifinomult esztétikát érjenek el, mivel az anyagok megőrzik eredeti minőségüket. A tervezők a lehető legcsekélyebb beavatkozásra, és a mono-anyagfelhasználásra törekednek, ami annyit jelent, hogy a homogén, egynemű anyagokat könnyebb újrahasznosítani, mint a keverékeket. A kulcsfontosságú technikák közé tartozik továbbá a moduláris felépítés és a szétszerelhetőség, azaz, hogy az anyagokkönnyen szétszedhetőek és ezáltal könnyebben újrafelhasználhatók legyenek. A Continuous gyártási folyamat során készült termékekre egyaránt jellemző, hogy nem fitogtatják környezetbarát tulajdonságaikat, inkább praktikus, visszafogott, haszonelvű és időtálló jellemzőkkel bírnak, amik a hosszú élettartam érzését tükrözik. Az újrahasznosítás eredménye egy kifinomult, letisztult és vonzó termék. Ez a trend túlmutat a dizájnon: átláthatóságával bizalmat épít.
Continuous textíliák
Ez a folyamat lehetővé teszi a szintetikus és cellulóz fonalak hulladékmentes, valóban körkörös előállítását, melynek köszönhetően a hosszú élettartam biztosított. Ebben az eljárásban a hulladékszálakat újrafonják, az anyagdarabokat egyesítik, így új anyagokat és textíliákat hoznak létre.
Színpaletta
A minimális, visszafogott színpaletta jellemzi ezeket a termékeket, az élénk fehértől a meleg szürkén és zsályán át a kifinomult, klasszikus kékekig, egészen a majdnem fekete színekig mindent alkalmaz.
Példák:
Renewcell, Svédország
A Svéd Renewcell vállalat például olyan biológiailag lebomló szövetet állít elő, amely 100%-ban selejtezett textíliákból készül. A cég olyan magas cellulóz tartalmú szövethulladékot használ a szálak és az ugynevezett iszap feloldására, mint például a pamutot, vagy az újrahasznosítható vegyi anyagokat. A keveréket lapokban szárítják, majd visszakerül a textilgyártási ciklusba. A márka évente körülbelül 4 000 tonna Circulose cellulózt állít elő. De példaként hozhatnánk a Holland Ineke Hans céget is, akinek a székei fröccsöntött, nylon alapú, hőre lágyuló műanyagból készülnek amelyeket újrahasznosított irodabútorokból, halászhálókból, fogkefékből és egyéb hulladékokból készítenek. A cég, aki első ilyen termékeit a 2021-es Holland Design Héten mutatta be azt is vállalja, hogy a használat után visszaküldött székek költségének egy részét megtériti, ezeket a székekeket pedig továbbértékesíitik vagy új székek alapanyagává válnak.
Honext, Spanyolország
A barcelonai székhelyű Honext vállalat papírgyártási hulladékból gyártott, nem mérgező, fenntartható táblákkal látja el az építőipart. A panelek a korábban megszokott, viszont nem újrahasznosítható gyanta helyett különböző enzimek felhasználásával készülnek a papírban és kartonban is megtalálható cellulózból. A táblák hosszú élettartamúak, de ha úgy alakul, végül vissza tudnak kerülni a gyártási ciklusba.
Ineke Hans, Hollandia
A Ineke Hans által készített Rex szék fröccsöntött, nylon alapú, hőre lágyuló műanyagból készül, amelyet újrahasznosított irodabútorokból, halászhálókból, fogkefékből és egyéb hulladékokból készítettek. 2021 októberében a Circuform bútormárka a Holland Design Héten mutatta be ennek a dizájnnak a második körös változatát, amely már teljes mértékben újrahasznosítható. A gyártó vállalja, hogy a használat után visszaküldött Rex székek költségének egy részét megtéríti, mert azokat továbbértékesíti, vagy új székek alapanyaga lesz
.Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez