Call for Help – Krízisvonal az egészségügyi személyzet részére
A járvány magyarországi terjedésére tekintettel létrehoztuk az ország első, legfőképpen egészségügyi személyzet számára kialakított krízisvonalát. A 06 1 770 7333 – as szám 24 órában, ingyenesen hívható mindazok számára, akik a betegellátás során fáradtnak, lehangoltnak, kiégettnek érzik magukat.
Az egészségügyi személyzet talán soha nem látott kihívással néz szembe a korona-vírus kapcsán. A fizikai igénybevétel mellett, mint a folyamatos behívások, végeláthatatlan ügyeletek és 24 órás készenlét, a lelki terhek is súlyosbodnak a vírus előrehaladtával. A személyzet traumatizálódik, mindamellett, hogy családtagjaikért és saját épségükért is aggódhatnak – fogalmazott Hal Melinda pszichológus, a Call for Help egyik önkéntese.
A vonal létrejöttét a Végeken Egészséglélektani Alapítványnak és Székely Andrásnak köszönhetjük, valamint a pszichológus, pszichiáter, mentálhigiénés szakember és telefonos önkéntesek összefogásának. A fent említett szám éjjel-nappal, természetesen ingyenesen hívható, hamarosan talán chat funkcióval is bővül. Nem véletlenül krízisvonal a neve, akut problémákban, gyors beavatkozást tesz lehetővé. Hosszabb távú pszichoterápiás ellátásba is tudják irányítani a hívókat és más, profilba illően megfelelőbb telefonos szolgáltatást is tud ajánlani a Call for Help csapata.
A járvány terjedését figyelembe véve más országokban heteken belül a magyarországi helyzet súlyossá válhat, ez pedig az egészségügyi személyzeten fog elsősorban lecsapódni. Erre készülünk a krízisvonallal és egészen addig tartjuk a számot, míg lecseng a vírus, elmúlik a veszélyhelyzet. Gondolunk a nem egészségügyi személyzetre is, számukra a Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének számát ajánljuk, a 116 123 – at. Fiatalok, gyermekek is szoronghatnak a kialakult, folyamatosan változó helyzetben, akiknek elsősorban a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány ingyenes hívását teszik lehetővé a 116 111 – es telefonszámon. Az említett lehetőségeknek érdemes utánanézni, a szervezetek honlapokkal, közösségi portál adatlapokkal is készülnek.
A Call for Help önkéntesei minden egészségügyben dolgozót vár, anonim módon, a telefonos krízisvonalon. Általában elmondhatjuk, hogy a fizikai leterheltség összefügg a lelki problémák kialakulásának kockázatával. A kialakult veszélyhelyzet önmagában szorongást keltő, ismeretlen. A nemzetközi híradások sokkolóak. A bajban az ország lakosságának összefogására, a maradj otthon kampány betartására, fegyelemre van szükség.
A veszélyhelyzet elmúltával hosszabb távú pszichológiai, pszichiátriai ellátásra lehet szükség. A megfelelő ellátásba jutást az segítheti leginkább, ha odafigyelünk a másikra, otthonról is kapcsolatban maradunk, értő figyelemmel meghallgatjuk nehézségeit, lelki terheit. Hívjuk fel társaink figyelmét a lelki egészség megőrzésének fontosságára és a segítő lehetőségekre! – zárta gondolatait Hal Melinda pszichológus.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez