Boldogság minden áron?
Boldognak kell lenni, és pont. Gyöngyöző homlokkal loholunk a boldogság nyomában, izzadt kezünkben görcsösen szorítva a lyukacsos lepkehálónk.
A boldogság nem csak emberi kapcsolatainkban, hanem sikereink felhalmozásában is szerepet játszik. Számos önsegítő könyv foglalkozik a kívánt állapot elérésével, és nagy részük a pozitív pszichológiát említi hivatkozási alapként. Azonban napjainkban mintha kissé rögeszmésen keresnénk a boldogságot. Melyik út a megfelelő, egyáltalán létezik olyan? Vajon miről szól a 21. század boldogság kultusza?
A boldogság egy olyan fogalom, amit már évszázadok óta próbálnak definícióba önteni, jelentéstartalma azonban úgy változik, mint az évszakok, és olyan megfoghatatlan, mint egy nagy, színes szárnyú lepke. Lehet, hogy ami boldoggá tesz engem, mint például az első korty reggeli kávé, vagy az eső kopogása az ablakon, másnak csak fejfájást okoz. Lehet, hogy én sem látom az örömöt néhány ember cselekedete mögött. Hogy tudunk így egyáltalán egységes definíciót ráhúzni a nagybetűs „heppinesszre”? Valóban iparág lett a boldogságból?
A boldogságcsapdába gyanútlanul beleesni könnyebb, mint gondolnánk: a felhőtlen örömöt úgy akarják a nyakunkba sózni, mintha ez is csak egy termék lenne, ami megkönnyíti az életünket.
Happiness is your nature. Hangzatos szavak ezek, de lássunk kicsit mögéjük.
Boldognak lenni hasznos, mert produktívabb az ember. Azonban sokak szerint a nyugati társadalmak a „szomorúságtól való félelem betegségében szenvednek”. A fogyasztói kultúrában folyton a következő adag boldogságért teperünk, mintha csak egy dizájner drog lenne, aztán amikor valami megborítja a rendszerünket, kétségbeesetten ringatózunk a sarokban kuporogva.
A boldogságkutatók szerint viszont az élet többet kíván meg tőlünk, mint kizárólag a magunk jóérzésén munkálkodni. Hugh Mackay, ausztrál társadalomtudós szerint egyenesen veszélyes mindent annak alárendelni, hogy elérjük a boldogságot, inkább a teljességre kell törekednünk. Amiben benne van minden: frusztráció, bukás, csalódottság. Alapvetően mindenki a teljes boldogságra törekszik, de nem tudjuk igazán értékelni ennek varázsát, ha nem tapasztaltuk meg az élet árnyoldalait is.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez