Birdman a csúcson – az Oscar-gála összefoglalója és díjazottjai
Bár a találgatások az utolsó pillanatig tartottak, az Oscar-gála nyertese egyértelműen a négy szobrot bekasszírozó Birdman lett. A képen látható Alejandro González Inárritu filmje nem csak a legjobb film díjat nyerte meg, de a mexikói elhappolta a legjobb rendezőnek és a legjobb eredeti forgatókönyvért járó díjakat is.
Mint beharangozókban olvashatta a kedves olvasó, az idei mezőny sok év után végre egy izgalmas estét helyezett kilátásba. A Neil Patrick Harris által flottul és tüneményesen végigkonferált estén a hangyányival esélyesebbnek tartott Birdman végül kilenc jelölésének majdnem felét szoborra váltotta, a már említett három mellett idén zsinórban másodszor lett a legjobb operatőr Emmanuel Lupezki. Nem nyert viszont a film főszereplője, Michael Keaton, akinek illemből elégtelent kell adnunk – valószínűleg csak izgalmában, de az egész estet nyitott szájjal rágózta végig. A legjobb színész díját a Stephen Hawkingot megtestesítő Eddie Redmayne (The Theory of Everything) csaklizta el, aki a szobor megkapása után bohókás örömtáncot lejtett. A legjobb női főszereplő a várt módon Julianne Moore (Still Alice) lett, a mellékszereplő díjakat J.K. Simmons (Whiplash) és a beszédében a női egyenlőségért harcoló Patricia Arquette (Boyhood) nyerte. Apropó Boyhood, Richard Linklater 12 éven tartó munkája csak Arquette személyében ment fel a pódiumra, így egyértelműen az est vesztesének nevezhetjük. Meglepetést okozott viszont a Whiplash, hiszen Simmons mellett a legjobb vágást és a legjobb hangkeverést is elvitte Damian Chazelle dobos sztorija. Meglepetés volt az animációs film kategóriában is – az esélyesnek kikiáltott How to Train Your Dragon 2. helyett végül a Big Hero 6 (Hős6os) örülhetett.
Sikeresen teljesített a Grand Budapest Hotel is, hiszen holtversenyben ők is négy szoborral térhettek nyugovóra, noha a Birdmannel ellentétben a kisebb díjakat nyerték meg magabiztosan. A legjobb smink, a legjobb jelmez, a legjobb látványtervezés mellett a legjobb filmzene is Wes Anderson remekműjévé lett. John Legend és Common élő performansza után hirdették ki a legjobb betétdal díját, így a felállva tapsoló nézőknek le se kellett ülnie. A Selma stáblistája alatt felcsendülő Glory 2002 óta az első hip-hop szám, ami megnyerte a kategóriát, akkor Eminem és a 8 mérföld Lose Yourself-je kapta az elismerést. Az est legmeghatóbb pillanata a The Imitation Game írójáé, Graham Moore-é volt, aki legjobb adaptált forgatókönyvéért mehetett a színpadra. Moore elmondta, hogy kiskorában öngyilkos akart lenni, annyira kilógott furcsaságával és egyediségével a többi kamasz közül – díjával szerette volna felhívni a figyelmet, hogy minden hasonló cipőben járó fiatal várja ki az idejét, amikor felemelkedhet. Az összes legjobb film jelölt legalább egy díjjal gazdagodott, ám az American Sniper legjobb hangvágás elismerésével valószínűleg nem elégedett a stáb.
A 87. Oscar-gála nyertesei:
Legjobb film – Birdman (or the Unexpected Virtue of Ignorance)
Legjobb rendező – Alejandro González Inárritu (Birdman)
Legjobb férfi főszereplő – Eddie Redmayne (The Theory of Everything)
Legjobb női főszereplő – Julianne Moore (Still Alice)
Legjobb férfi mellékszereplő – JK Simmons (Whiplash)
Legjobb női mellékszereplő – Patricia Arquette (Boyhood)
Legjobb eredeti forgatókönyv - Alejandro González Inárritu (Birdman)
Legjobb adaptált forgatókönyv – Graham Moore (The Imitation Game)
Legjobb idegen nyelvű film – Ida
Legjobb dokumentumfilm – Citizenfour
Legjobb animációs film – Big Hero 6
Legjobb vágás - Whiplash
Legjobb betétdal – John Legend & Common – Glory (Selma)
Legjobb filmzene – Alexandre Desplat (The Grand Hotel Hotel)
Legjobb operatőr - Emmanuel Lubezki (Birdman)
Legjobb jelmez – The Grand Budapest Hotel
Legjobb smink - The Grand Budapest Hotel
Legjobb látványtervezés - The Grand Budapest Hotel
Legjobb hangvágás – American Sniper
Legjobb hangkeverés – Whiplash
Legjobb vizuális effektek – Interstellar
Legjobb élőszereplős rövidfilm – The Phone Call
Legjobb animációs rövidfilm – Feast
Legjobb rövid dokumentumfilm – Crisis Hotline: Veterans Press 1
Kun Zsolt
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez