Beszéljünk az érzelmi intelligenciáról!
Az emberek többsége tisztában van vele, hogy az IQ-ja hozzávetőlegesen (vagy pontosan) mennyi, ráadásul folyamatosan kérkedünk is vele, vagy hivatkozunk rá, az EQ felett azonban hajlamosak vagyunk elsiklani. Pedig az érzelmi intelligenciánk befolyásolja a viselkedésünket, a gondolkodásunkat és a személyes döntéseinket.
#1 Érzelmek kifejezése
Akiknek magas az érzelmi intelligenciájuk, sokkal pontosabban, több szóval, és színesebben le tudják írni az érzéseiket. Ez nagy segítséget jelenthet konfliktushelyzetben, vagy olyan esetekben, amikor „tudjuk, hogy valami baj van” csak nem tudjuk pontosan megfogalmazni.
#2 Önérvényesítés
Akiknek magas az érzelmi intelligenciájuk, azok sokkal könnyebben érvényesülnek, hiszen a kedvességet, az empátiát és a jó modort is jól tudják használni, és egyensúlyban tartani ahhoz, hogy más embereket megnyerjenek. Ezek hiányában sajnos könnyű passzívvá, vagy éppen agresszívvá válni.
#3 Érzelmek felismerése
Akik alacsonyabb EQ-val rendelkeznek, sokkal nehezebben tudják kifejezni, hogy mit is éreznek, azért, mert egyszerűen csak sokkal nehezebben tudják felismerni, hogy milyen érzések is játszódnak le éppen bennük. Természetesen ez még nehezebben megy, ha mások érzelmeit kell kideríteniük.
#4 Sértődés
Magasabb érzelmi intelligenciával az ember sokkal inkább tisztában van a képességeivel, korlátaival, és úgy saját magával. Képes ezeknek megfelelően döntéseket hozni, és másokkal eszerint viselkedni. Éppen ezért sokkal kevésbé jellemző rá a sértődés, hiszen egy kudarc vagy konfliktus után nem érzi úgy, hogy sérülne az önbecsülése.
#5 Emberismeret
Mivel a magasabb érzelmi intelligencia magasabb fokú empátiát és kíváncsiságot hordoz magában, ezért azokról, akik az átlagnál magasabb EQ-val rendelkeznek elmondható, hogy egyszerűbben kiismerik az embereket. Ez nem jelenti persze, hogy előítéletesek lesznek, és idő előtt leírják őket, inkább csak könnyebben ráéreznek egy-egy tulajdonságukra, és arra, hogy hogyan kell őket kezelni.
#6 Pozitív életszemlélet
Az EQ nagysága befolyásolja a különböző érzelmekkel való viszonyunkat. Akinek magasabb az érzelmi intelligenciája, egyszerűbben el tudja engedni a harag, vagy a szomorúság érzését, és sokkal kevésbé ragaszkodik a negatív gondolatokhoz. Inkább próbálja pozitívan szemlélni az élet dolgait.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez