Beszélgetés Magyarország egyik legelismertebb jógaoktatójával
Sárig Hajnalka, jógatanár vallja a bölcsességet, miszerint „egy életed van, érezd magad jól benne. Ha holnap reggel vége van, legyen mit magaddal vinned. Csak az emlékeidet és öröm perceket viheted, minden más itt marad.”A jóga kapcsán beszélgettünk vele.
Milyen volt az életed a jóga előtt?
Rendkívül aktív és sportos életet éltem. Túlzottan sportosat, mint aerobic- és fitneszedző egész nap mozogtam, 8-10 órában. Egy versenyre készültem, azonban egy sérülés miatt, végül nem tudtam versenyezni. Ezután beiratkoztam az International Wellness Institute személyi edzői képzésére. A jógával való első találkozásom is ekkortájt volt. Kerestem valamit, ami ebből a nagy hajtásból kiszakít. Kerestem a lassúbb dolgokat, a lágyabb, finom mozdulatokat. A jóga útján haladva, megtaláltam magam. Szembe néztem a gyenge pontjaimmal, elfogadtam, ahogy a dolgok történnek, minden úgy van jól, ahogy van. Ahogyan éreztem magamon a pozitív változásokat, mint a derű, az öröm, a belső csend; elhatároztam, hogy jóga tanár leszek és szeretném átadni az embereknek, ezt az életérzést, ezért jelentkeztem az IWI jóga oktatói képzésére is.
És ki vagy ma?
2001 óta a Gold Center Sport és szabadidő központ szakmai vezetője vagyok. Jógás fejjel ez lenne a válaszom: vagyok, aki vagyok. Teszem a dolgom, a hivatásom a szenvedélyem, éppen ezért az én „drogom” is. Ha bele gondolok, szolgálat is egyben. Imádom az embereket, jó látni a fejlődésüket, a gyógyulásukat. Öröm számomra, hogy képesek változtatni az életükön. Nem lep meg, ha kártyavár szerűen omlanak össze életek és elképzelések, hiszen az egész élet egy színház, ahogy Shakespeare mondja. 2010 óta az IWI jóga oktatói tanfolyam szakmai vezetője és tanáraként is dolgozom. És nagyon nagy örömömre szolgál, hogy a tanítványaim is tovább adják a jógát és segítenek az embereknek e csodás rendszer és módszer tanításával.
Hogyan telnek a hétköznapjaid?
Szeretek korán kelni, a hajnali meditációm a legnagyobb élmény, amikor még alszik a város és minden mozdulatlan. Utána pranayámát gyakorlok (légzőgyakorlatok - szerk.), majd ezt követi a fizikai gyakorlás. A gyakorlásom mennyisége attól függ, hogy készülök vizsgára vagy nem. Vizsga esetén minimum napi 3 órát gyakorlok, a meditáción kívül. Reggel 8-tól a szakmai vezetői feladataimat látom el, délután pedig jönnek a csoportos és egyéni jóga órák.
Hogyan étkezel?
13 éve vegetáriánus vagyok. Volt vegán és nyers vegán időszakom is. Jelenleg az indiai áyurvédás orvosom által előírt étrendet követem, ami szintén vega, tej és glutén mentes. Tiszta forrásvizet iszom, ezen kívül gyömbér teát, zöld teát, fűszeres jogi teákat
Melyek a számodra legfontosabb eddigi jógával kapcsolatos élmények és ezek mit jelentenek számodra?
Jógával kapcsolatos legfontosabb élményeim: elsősorban a saját gyógyulásom, egy komoly gerinc problémából sikerült „kijönnöm”. A mindennapikban megtapasztalt belső csend, a tudatosság, amit ki tudok terjeszteni. Az univerzummal való összekapcsolódás, az egység élmény kis szeletkéi naponta visszatérnek. Azért ajánlom tiszta szívből a jógát, mert általa megszabadulhatunk a szenvedéstől. Szabadságot ad, szárnyaló érzést, könnyedséget. „Megfoszthatjuk” magunkat a betegségektől, félelmektől, a korlátainktól. Számomra hatalmas élmény volt és az egyik legszebb és legemlékezetesebb utam, amikor sok év várakozás után, végre személyesen találkozhattam B.K.S IYENGAR jóga mesteremmel Indiában az ő iskolájában.
Amikor átadtam az ajándékot, amit vittünk a magyarok nevében, az első szemkontaktus, az első mosoly, ahogyan lelkesedett Magyarország hallatán... Isten áldjon! - mondta. Érezni lehetett azt a magas rezgésű szeretet energiát. Egy új érzés költözött a szívembe, ami velem marad örökre
Mit üzennél az olvasónknak?
„Az Univerzum benned van és te a nagy egésznek egy kis részeként, hozzájárulsz a mindenséghez.”
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez