Besokallás
Egyszer érkezett hozzám egy ügyfél, aki elmesélte, hogy rossz a kommunikációja. Senkivel nem tud normálisan beszélni. Senkihez nem tud normálisan szólni sem. Sőt, őszintén szólva, nem is akar. Volt már asszertív és egyéb kommunikációs tréningen, de nem segített. Nem tudta beépíteni.
Egészen meglepődött, amikor azt mondtam, nincs vele semmi baj, csak „túl van terhelve a rendszer”. Rendszer alatt az idegrendszert értem és ennek is azt a részét, amit tudatalattinak hívunk. Hiába akar változtatni valaki a kommunikáción, ha beszéd mozgató rugója - vagyis a gondolataink - nincsenek rendben.
Ma sokan félnek elengedni a sebességet és csökkenteni az ingereket, mert azt hiszik, kimaradnak vagy lemaradnak valamiről. Azt hiszik, a vágyott életminőség a rohanás után van valahol, valamiféle jutalomként. Holott a végeláthatatlan futáson túl egy egész világ létezik. Egy olyan élet, ahol Te szabályozod a téged érő behatások jelentős részét. Ahol érzelmileg lassítasz, mégis hatékonyabb vagy.
A tudományos kutatások egyre több bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az ingeráradatnak való kitettség hosszú távon milyen káros hatással lehet az agyunkra és mentális egészségünkre.
És mi számít ingernek? Minden, aminek bármennyi figyelmet is szentelsz.
Az információs túlterheltség. A kapcsolatainkban, a szerepeinkben és a munkánkban felmerülő kérdőjelek. Minden, amit érzékelünk és észlelünk magunk körül. Azok a dolgok, amik stimulálnak bennünket, csökkenti a figyelem és koncentráció képességét. Ezáltal csökken a hatékonyságunk és növekszik a stressz és a szorongás. Picit tovább gondolva, az imént felsoroltak – negatívan - befolyásolhatják az alvást és a közérzetet, ami általános fáradékonysághoz vezet. A fáradékonyságtól elveszíthetjük a kontrollt a mindennapos feladataink felett. Ami pedig tovább növeli a szorongás érzetet.
Mondhatnék olyan módszereket, mint a meditáció, a tudatos légzés gyakorlása, de a legtöbb embernek ezek távolinak tűnnek. Szerencsére rendelkezésre áll a természetben való időtöltés, az elektronikai eszközök időszakos kikapcsolása, vagy a teendő listád letisztázása és felszámolása. Az önismeret és az érzelmi intelligencia fejlesztése szintén fontos szerepet játszik az ingerek csökkentésében hiszen, ha jobban megértjük saját reakcióinkat és érzéseinket, könnyebben tudjuk kezelni őket.
Összességében az ingerek csökkentése segít az egyensúlyozásban a mindennapok - olykor viharos - tengerén. Támogat abban, hogy jobban tudjunk fókuszálni, nyugodtabbak legyünk, és hatékonyabban kezeljük az életünkben felmerülő kihívásokat. Miért fontos ez?
Azért, mert az életminőség nem a medence, az új ruhák, a luxusautók és az utazások, hanem a minőségi, jó uralkodó lelkiállapot.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez