Bakancslista: Comói-tó
A Comói-tó az észak-olasz tóvidék egyik gyöngyszeme, és a Garda-tó és a Lago Maggiore után az ország harmadik legnagyobb tava. A legtöbben úgy hallanak róla, mint a híresek és gazdagok kedvelt nyaralóhelye, többek között George Clooneynak is van itt villája, és itt házasodott össze John Legend és Chrissy Teigen is. De jelentem, nem kell multimilliomosnak lenni ahhoz, hogy felderíthesd ezt a csodás tavat és környékét! Mesélem, én hogyan szerveztem meg ezt az utat.
Megközelítés
Milánóból a legegyszerűbb eljutni a tóhoz, így én is így tettem. A Porta Garibaldi nevű pályaudvarról a Chiasso irányába tartó, S11-es számú vonatra kell felszállni, ez egy órán belül ott is van Comóban (mármint van a Comói-tó, és van Como, mint a tóparti települések egyike, na ide hoz a milánói vonat). A jegy 5 euró körüli összeg volt egy irányba. Milánóba amúgy több fapados légitársaság is repül Budapestről, én a Wizz Airrel mentem, a retúrjegyem körülbelül 6.000 forintba került (és már jó ideje figyelem, mindig nagyon olcsók szoktak lenni a repjegyek Milánóba).
Szállás
Én az egyszerűség kedvéért Comóban szálltam meg, tehát rögtön abban a kisvárosban a tó dél-nyugati csücskében, ahol letesz a vonat. Előtte gondolkoztam, hogy nem lenne-e királyabb valami kisebb, “eldugott gyöngyszem” hangulatú, különlegesebb helyen megszállni, és biztos jó ötlet-e, hogy a nagy valószínűséggel legturistásabb városkák egyikét választom, de őszintén szólva abszolút nem bántam ezt meg. Comóban volt messze a legnagyobb a felhozatal szállás-szinten, így könnyebben találtam pénztárcakímélő megoldást, illetve maga Como is egy nagyon hangulatos városka, amit kár lenne kihagyni, ráadásul a márciusi látogatásom még bőven szezonon kívülre esett, úgyhogy sehol nem voltak turista hordák.
Én mindössze egy éjszakára utaztam ide, így nagyjából másfél napom volt felfedezésre, de utólag úgy gondolom, nagyon alábecsültem a tó méretét és a rengeteg felfedeznivalót. Minimum 2-3 éjszakát ajánlanék erre a környékre.
Közlekedés a tó körül
A közlekedés a tó környékén alapvetően szerintem elég egyszerű, mert sok busz jár a parton, a városkák között, ráadásul már maguk az utak is egy élményt jelentenek, olyan csodaszép a kilátás mindig. De ha még ennél is szebbre vágysz, akkor hajóval is meg lehet közelíteni a legtöbb, turisztikai szempontból fontosabb települést. Van lassú és gyors hajó is, utóbbi kicsit drágább, bár ha te is időszűkében érkezel, akkor érdemes lehet befizetni a gyorsabbra. A buszok közül van, ami csak óránként, vagy ritkábban jár, tehát nem éppen “jaj lekéstem, na sebaj mindjárt itt a következő” a felállás, úgyhogy érdemes előre csekkolni (akár google mapsen) a következő járatok időpontját.
Como
Tehát ahogy említettem, ha Milánóból érkezel, akkor először is Comóban fogod találni magad. Egy nagyon hangulatos városkáról van szó, csomó étteremmel, bárral, bolttal, nyáron valószínűleg tényleg itt lehet a legnagyobb nyüzsi. Fel lehet menni innen siklóval az egyik domb tetejére és gyönyörű kilátást fogsz kapni az egész településre és a tó egy részére (a neve Funicolare Como-Brunate). Éttermek terén egy remek kis találatom volt a Lavitaebella nevű hely (lsd. kép), ahol lehet kapni egy csomó tipikus olasz kaját is, de emellett akkora saláta felhozataluk van, amilyet én még nem láttam, olyan finom salikkal, amilyet én még életemben nem ettem. Elhiszem, hogy így olvasva egy salátabár talán nem hangzik a legfullosabb kaja-opciónak, pláne Olaszországban miért salátát enne az ember, de ha eljutsz ide, akkor tényleg javaslom, hogy menj el erre a helyre, és újra fogod értelmezni a saláta fogalmát!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez