Babaúszás - Divatos hobby vagy annál több?
A babaúszás nem arról szól, hogy a babák megtanuljanak úszni és nem is arról, hogy csak pancsikáljanak, hanem ennél sokkal többről van szó.
Divatos hobby vagy annál több? A mai világban egyre népszerűbb babaúszást, sokan felesleges és lényegtelen hóbortnak tartják, hiszen minek úszni tanítani a gyereket, majd megtanul 5-6 éves korában. Csakhogy, abba sok szülő nem gondol bele, hogy az egyre elterjedtebb kerti tavak, vízi birodalmak és wellness világában, a gyermekeink is egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve. Rengeteg rémhírrel találkozhattunk már az elmúlt évek alatt, és még hányról nem hallottunk, ahol kicsi gyermekkel történt vízi baleset. Akik nem járnak babaúszásra, nem láthatják át, mennyire jól felépített, egymásra épülő folyamat ez, és mennyi mindent megtanulnak ez alatt a gyerekek. Mennyi apróságnak hitt fontos részlet van, ami megmentheti életüket.
Mi a célja? A babúszás célja elsősorban a vízben való mozgásfejlesztés, de nélkülözhetetlen a szabályok ismerése egy uszodai közegben, a kikapaszkodás és kimászás, valamint a lebegés megtanulása. Mivel a baba fejlődésének e szakaszában a szárazföldön még nem képes a gravitáció ellenében ilyen jól mozogni, ezért a víz egy ideális közeg számára, ahol a szinte teljes súlytalanságban könnyedén mozoghat anélkül, hogy tartanunk kellene az erőltetett pozícióktól, sérülésektől. Ez nagyon fontos, hiszen az idegrendszer a mozgás által fejlődik a legjobban.
Merülés - búvárreflex vagy tudatos? Sokan támadják a babaúszást a merülések végett, hogy mi értelme egyáltalán. A merülés nagyon fontos a gyermekek számára, hiszen ezáltal tanulják meg a félrenyelés pánik nélküli kiköhögését, a tudatos levegő-vételt és levegő-visszatartást és azt a merülések miatt megnövekedett tüdőkapacitást, mely másodperceket jelenthet egy veszélyhelyzetben, ahol a pánik nekik később jön el és ezzel megmenthetik saját életüket. Nagyon fontos azonban megjegyezni, hogy Magyarországon elsőként hagytuk el a búvárreflex használatát, nem célunk fenntartani azt, hanem a tudatos merülés megtanítása a célunk már egészen pici kortól.
Segít a betegségek megelőzésében. Sokan kételkednek a babaúszásban, pedig egyértelműen többséget élveznek az előnyök e sport terén, mint a hátrányok. Ha csak néhányat említünk, már oldalakat írhatunk. A rendszeres sportnak köszönhetően ellenállóbbá válik a szervezet a betegségekkel szemben, az állandó tevékenység pedig kötelességtudatra nevel, ami meghatározó lehet majd a későbbiekben. A babúszással megelőzhetjük a később kialakulható betegségeket, amelyek a szárazföldön gyakran nem tapasztalhatóak, mint például a gerincferdülés, légzőszervi megbetegedések, stb.
Játékra nevel - segíti a készségeket. A közös foglalkozások, dalok, mondókák rendkívüli módon fejlesztik a kommunikációs és szociális készségeiket és segítik majd őket a beilleszkedésnél, egy új környezethez való alkalmazkodásnál. Jótékony hatással van a babák koordinációs-, motorikus- és érzelmi fejlődésére. Fontos bizalomépítő és szorongásoldó hatása van és segíti a kicsiket a jó alvásban. A közhiedelemmel ellentétben nem csak baba korban lehet elkezdeni a babúszást, sőt. Egy nagyobb gyermeknek is érdemes elkezdeni, hiszen rengeteget tud fejlődni, vízbiztonságot szerez és az úszás tanulás is jóval könnyebben fog menni valamint ugyanolyan ügyes merülő válhat belőle, mint egy kezdetektől járó babából. A családi életre is jó hatással lehet, hiszen a játékok során eggyé kovácsolódik a család, sok boldog pillanatot élnek át együtt, és sok nehézséggel birkóznak meg közösen.
Varga Vivien - babaúszás oktató
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez