Babák fürdetése
A baba fürdetése a nap egyik kiemelt eseménye, főleg ha egy lelkes, feladatra váró édesapa is van a közelben.Sokszor azonban kicsit beárnyékolja ezt az együtt töltött időt, ha a baba közben sírva fakad, nyűgössé válik. Ezt elkerülve próbálunk most néhány gyakori kérdésre válaszolni.
Mivel fürdessük? Az első időszakban ajánlott a gyermekorvos által felírt gyógyszertárban kapható fürdető krémet használni, de ha ettől eltérő kencét szeretnék, mindenképpen illatmentes, hipoallergén fürdetőt használjunk, de akkor sincs baj, ha csak másnaponta használunk valamilyen kencét a fürdetéshez, ezzel is kímélve a babák amúgy is kényes bőrét. Arra is ajánlatos figyelni, hogy ne tartalmazzon paraffin olajat. Igen, erre felhúzhatják a szemüket néhányan, ugyanis a legtöbb kozmetikumban ez az anyag megtalálható, de érdemes elkerülni, ugyanis a paraffin olaj gátolja a zsírban oldódó vitaminok felszívódását. Zárójelben megjegyzem, hogy a drogériákban kapható cuki csomagolású illatos babafürdetők többsége sokszor okoz allergiás reakciót a babák bőrén, mely piros pöttyök formájában test szerte kiújulhat. Ha ilyet tapasztaltok, javasolt lehet más fürdetőre váltani. Sok édesanya előszeretettel használ seavajat, és egyéb háziszappanokat kicsinye fürdetésére, ez nem tiltott, de itt is javasolt utánajárni, hogy milyen összetevőkből áll az adott készítmény, lehetőleg ne tartalmazzon illatanyagot és egyéb allergizáló anyagokat, ügyeljünk a minőségre.
Hogyan készüljünk elő? Régebbi nézetek még javasolják a baba olajozását, azonban ez ma már nem javasolt. Sok kórházban még bevett szokás, azonban a kórházból való hazatérés után ezt a folyamatot elhagyhatjuk. Szorosan nem a fürdetéshez, de a bőrápoláshoz hozzá tartozik, hogy a hintőporozás sem ajánlott már (kivéve persze a köldökcsonk ápolásánál), ugyanis a hajlatokba bekerülve a hintőpor, mint a homok, kidörzsöli a csecsemő bőrét, és irritációt okozhat. A levegő hőmérsékletét ajánlott ilyenkor kicsit megemelni, 22-24C fokra, a víz hőmérsékletét pedig nagyjából testhőmérsékletűre, illetve annál picit melegebbre, nagyjából 37-37,5C fokra, de ezt könnyen ellenőrizhetjük azzal, hogy az alkarunkig belemártjuk a kezünket a vízbe, ha kellemes nekünk is, akkor valószínűleg a babánknak is tetszeni fog. Mielőtt betennénk a vízbe a csecsemőt, készítsünk ki minden szükséges holmit, hogy ne akkor kelljen kapkodni, mikor végeztünk a fürdetéssel. Törölközőt, pelenkát, alvóruhát, köldökcsonk megléte esetén az ellátáshoz szükséges dolgokat, stb.
Mikor fürdessünk? Tanácsos lehet evés után 20-30 perccel megkezdeni a fürdetést, ugyanis így elkerülhetjük, hogy a korgó pocak miatt nyűgössé vált csecsemővel kell kínlódjunk, így elkerülhetjük a korábban említett sírós-kapkodós- idegeskedő folyamatot. A fürdetés nem feltétlen kell, hogy este történjen, ezt minden családnak magának kell kitapasztalnia, hogy a legjobb számukra.
Minden nap kell fürdetni a babákat? Ebben a kérdésben is sokféle tanácsot és álláspontot hallhatunk. Amíg egy kis újszülöttről van szó, aki nem hempereg a homokban és nem izzad le a mozgásban, addig nem szükséges minden nap fürdetni, különösen ha nyűgös periódusban van például a hasfájás miatt. Természetesen a fürdetés kihagyása nem javasolt, ha nyakig sikerült telerakni a pelust, vagy egyéb hasonló esettel állunk szemben.
Hogyan végezzük el a folyamatot? Egyik alapszabály a nyugodtság, a ráhangolódás, a kisbabáknak nagyon éles érzékük van rá, hogy kiszűrjék, mikor közelít valaki gyengéden, szeretettel feléjük, és mikor kicsit idegesebben, kapkodóan. Amíg a köldökcsonk fennáll nem tanácsos áztatni a köldököt, de ha rácseppen pár csepp, akkor sem kell kétségbe esni. Miután leesett, a szülők többsége már bátrabban áll a dolog elé. A hajas fejbőrt csecsemők esetében sem kell naponta mosni, sőt, a mindennapos mosással elérhetjük, hogy kialakuljon a koszmó, elég hetente egyszer megmosni a hajat. (A koszmó kialakulása esetén fürdetés előtt fél órával kenjük be a pici fejét valamilyen jó minőségű természetes olajjal, akár napraforgó, olívaolaj, stb., lehetőleg ne babaolajjal, a már említett összetevők miatt. Ezután az olajos fejre húzzunk egy sapkát és fürdetés közben az így felázott koszmót egy frottír törölközővel le tudjuk dörzsölni, ezt addig ismételjük a napi fürdetésekkor, míg le nem jön az összes koszmó.) Először a lábakat érintsük a vízbe, majd finoman vizezzük be a többi testrészt is, a víz folyamatos hőmérsékletét akár a folyamatosan csobogó csappal is biztosíthatjuk, az egész folyamat ne vegyen többet igénybe, mint 5-10 perc. Természetesen ahogy nő a gyermek, és élvezettel lubickolni kezd, ezt az időt lehet növelni. Az arc bevizezésével, mosásával kezdjük, ne feledkezzünk meg a fül mögötti területről sem és a hajlatokról, majd jöhet a nyak, a végtagok, és végül a nemi szerv és a popsi tájéka. A fürdető krémet kétféle képen használhatjuk, vagy a vízben oldjuk fel, mielőtt beletesszük a kicsit, vagy bekrémezzük a baba testét, és a vízben lemossuk. Ez is egyénre szabott, egy normál bőrű csecsemőnél elég a fürdővízhez keverni, ha kicsit szárazabb a baba bőre, akkor az intenzívebb hatás kedvéért kenjük közvetlenül a bőrre.
Törölközés, masszázs. Ha végeztünk a folyamattal, bugyoláljuk be a kicsit egy meleg fürdőlepedőbe, és itassuk fel a vizet a bőréről, a teste mindig legyen betakarva, és a fejét is tartsuk a lepedő alatt (az arcát ne), ugyanis a vizes test könnyebben adja le a hőt, így könnyebben ki tudnak hűlni. Ha a baba jókedvében van, és vevő egy kis masszázsra, akkor ez egy remek időpontja lehet ennek a dolognak, egy finom masszázs is hozzájárulhat a baba nyugodt alvásához és nem utolsósorban a kötődés és a szülő-gyermek közti szeretet és bizalom elmélyüléséhez. A kéz mozdulatai lágyak, lassúak és nyugodt ritmusúak lehetnek, ezzel is segítve a baba nyugodtságának fenntartását.
Hunyadi Rita - védőnő, IBCLC szoptatási szaktanácsadó
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez