Az otthonról hozott viselkedésminták befolyása – meddig terjed és kitörhetünk e belőle?
Az otthonról hozott család- és viselkedésminták szerepe vitathatatlan. Nézőpontunkat, személyiségünket, női- és férfi szerepeink megélésének mikéntjét egyértelműen meghatározza az, hogy ki mit látott és tapasztalt otthon.
Ugyanis akarva akaratlanul ez válik megszokottá és természetessé. Nagyon szerencsés tehát, aki egy boldog, szerető családban nőtt fel. Rendkívül hálás vagyok, hogy én is ide sorolhatom magam, azonban sajnos nem mindenki ilyen szerencsés. De még ezekben a szerencsés helyzetekben is vannak berögzött viselkedési minták, kommunikációs vagy konfliktuskezelési módok, melyeket nem biztos, hogy mindig tökéletes magunkkal hoznunk. Ilyen módon tehát mindenkit érint ezeknek a befolyása.
De hogyan is hatnak ránk és későbbi életünkre ezek a minták? A legfogékonyabbak és a temérdek információt leginkább befogadóak kiskorunkban vagyunk, ezért nagyon fontos mit tapasztalunk egészen a kezdetektől, hiszen ha nem is emlékszünk tisztán az eseményekre, az érzéseket, ingereket agyunk mélyen eltárolja. Így akár olyan viselkedésminták is megragadnak számunkra, amiket megnevezni sem tudnánk, hiszen teljesen tudattalanul történik ezek tárolása. Később, 6 éves kor fele pedig minden gyermeknek elkezdődik az utánzós korszaka, amikor már tudatosan másolja le szüleitől látottakat, igyekszik megfelelni nekik és szeretne olyan lenni, mint ők. Fontos azonban, hogy a jó és a rossz minta nem feltétlen különül el még fejben, csupán automatikus másolás történik sok esetben, hiszen ennyi idősen hogyan is kérdőjelezné meg a gyermek a családját. És mire egy-egy esetleges lázadás, egy-egy megkérdőjelezés eljön, addigra ezek a minták már mélyen beépültek. Így tehát természetes, hogy mindenki számára léteznek. Ha valaki egy egészséges és szerető családban nőtt fel, akkor valószínűleg nagyrészt azonosulni is tud az otthonról hozott mintával, hiszen a kialakult saját elveivel is egyezik.
De mi van akkor ha ez nem így történik? Ki lehet e törni belőle? És meddig terjed befolyásuk? Ahhoz, hogy ezeken a mélyen beivódott mintákon valaki változtatni tudjon, az első és legfontosabb, hogy felismerje őket. Felismerje és tudja, hogy miért van jelen az életében. Ezek után pedig a másik legfontosabb dolog, hogy ne a családját, ne a szüleit, az esetleges válásukat, balszerencsés történéseket hibáztassa. Hanem vegye észre, hogy igen, gyermekként nem tehetett semmit ezek ellen, de ma már nem egy tehetetlen gyermek, egy felnőtt ember, saját eszmékkel és nézetekkel, igen ezt rengeteg tényező formálta, de ma már ő dönti el, hogyan formálja és minek enged teret. Mások hibáztatása pedig biztosan nem egy felnőtthöz illő, felelős viselkedés. A szülők felé sokkal inkább a megértés lehet a kulcs, hogy meg tudják érteni az ő viselkedésüknek miértjét, hiszen egy szülő a legjobbat akarja gyermekeinek. Ha mindez megtörtént pedig az első és legnagyobb lépés is ezzel megvalósult a változás felé vezető úton.
Láthatjuk, hogy az otthonról hozott csomagon tudunk változtatni, hatalmunkban áll, ám nem könnyű és hosszú folyamat. Mint minden változáshoz, mindenképpen szükséges hozzá elfogadás, hiszen van amin már nem tudunk változtatni; empátia, amely mindig segít megérteni mások érzéseit, helyzetét, kilépve ezzel az olykor egocentrikus világnézetünkből; kitartás, hiszen változtatni valamin sosem egyszerű és sokszor hosszabb folyamat és újabb célok, ugyanis tartósan változtatni valamin csak úgy tudunk, ha nem csak azt tudjuk megnevezni mi nem jó, hanem helyettesíteni is tudjuk valamivel, tudjuk azt is, hogy mit szeretnénk helyette.
Emellett rendkívül fontos, hogy bármi történjék is, szüleink felé hálával tartozunk, hiszen nekik köszönhetjük az életünket és ők neveltek fel. Tartsunk önvizsgálatot, kezdjük el megfigyelni magunkon mely mintákat hoztuk otthonról, ha pedig valamelyikkel nem tudunk esetleg azonosulni, akkor kezdjünk el dolgozni ezeken, megérteni és feldolgozni a múltban történteket, elfogadni, hogy a múlt már lezárult, elengedni azt és teret adni az újnak. Higgyünk magunkban és abban, hogy hatalmunkban áll változtatni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez