Az ősz legnagyobb bulija
Kövesd a hagyományokat, és csatlakozz a számtalan szüreti mulatság egyikéhez!
Régen a szüretet ünnepnek tartották, hiszen egy éves munka eredményét tették vödrökbe. A valódi szüretelés leginkább októberben kezdődött és tartott az első fagy előtti időszakig. Ebben az időben a borgazdák lelkesen figyelték az időjárást és ha úgy ítélték meg, jön a fagy, a rokonság belevágott a hosszas, fárasztó fizikai munkába. Régi hagyomány volt, hogy október 28-án, a szőlők védőszentjének napján indult a szüret. Ezt több helyen harangzúgással és ágyúdörgéssel jelezték. Így tudni lehetett, hogy kezdetét vette a „szőlőaratás”, mert hogy így is hívták.
A puttonyos, a pallér és a vincellér
A szüretelő kalákák ebédjét mindig a gazda állta, hagyományosan pogácsa és pálinka volt az indító energiát adó előétel, a főétel pedig gazdag feltéttel készült gulyásleves, még az előző évi borral leöblítve. A férfiak a nehéz puttonyokat hátukon cipelve várták, hogy az asszonyok ollóval lecsípve a szőlőfürtöket gyors tempóban „dobálják” bele. A pallér szerepe nélkülözhetetlen volt, hiszen ő volt az ellenőr a tőkék között, pálcájával csapkodta a leveleket, hogy a tőke ne maradjon szedetlen. A birtok tulajdonosa gyakran ki sem ment a szüretre, felfogadott inkább egy szüretgazdát, aki levezényelte a szüretet. Amikor a fürtök beérkeztek a présházhoz, kezdődött a gyerekzsivajtól hangos munka: daráltak, áztattak, tapostak, préseltek a népek. A munkák végeztével pedig kezdetét vették a mulatságok: Hagyomány volt, hogy a hölgyek állarcban jelentek meg egy-egy szüreti bálon, ahol a férfiak kezében többnyire borospohár volt. A must sokféle szerepet kapott az ünnepi menüben. Készítettek belőle mártást, tölteléket, de még pudingot is.
Szüreti programajánlónkból kiderül, hol tapasztalhatod meg a korabeli mulatságok hangulatát.
Gyöngyösi Szüreti Napok és Fehérbor Fesztivál
2012. szeptember 14-16., Gyöngyös
Mátraalja borainak kóstolójával, kulturális és folklór programokkal, kézműves kirakodóvásárral, gulyásfőző versennyel és szüreti felvonulással várnak a Gyöngyösi Szüreti Napokon. Kóstold meg a fehérborokkal harmonizáló ételeket és a gasztronómiai különlegességeket. Ismét megrendezésre kerül a Görgényi László Szüreti Szabadtéri Gulyásfőző verseny. Bővebb információért kattints ide!
V. Bajai Újbor Fesztivál
2012. szeptember 22-23., Baja, Petőfi-sziget
Hajós és Baja környékén több évszázados tradíciója van a szőlőművelésnek és a borkészítésnek. A termés kiváló minőségét az ideális talaj, a kedvező klíma és a nyaranta jellemzően hétágra sütő nap garantálja. Szeptemberben már javában tart a fürtök betakarítása. A Bajai Újbor Fesztiválon a borvidék termelői kóstoltatják pincészetük büszkeségeit. Az újbor fesztivál az idei évben kiegészül a vadászok és a természetkedvelők seregszemléjével. A gemenci ártéri erdő ugyanis páratlan érték Baja határában: több mint 5000 hektár védett terület, egyedülálló növény- és állatvilág, igazi vadász- és horgászparadicsom található a Duna mentén. A nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő természeti környezet 1977-től élvez védettséget. Az idei évben első alkalommal rendezik meg a Baja-Gemenc Természeti Napokat, megünnepelve a szomszédos erdő adta természeti kincseket. Tájjellegű ételek bemutatójával bővül a rendezvény: a halászlé mellett a kistérség csaknem teljes gasztronómiai kínálata is megkóstolható lesz, a parázsban sült keszegtől egészen a szeremlei borsoskalácsig. Részletekért kattints ide!
Szigligeti szüreti vigadalom
2012. szeptember 29., Szigliget utcái, valamint a sportpálya melletti park
A legrégebbi népi szokásokat felelevenítő rendezvény Szigligeten a szüreti felvonulás. A rendezvény reggel 9 órakor kezdődik. A kézművesek a rendezvénysátor körül felállított sátrakban árulják a portékájukat. A menet délután 15 órakor indul az Ófaluból. A szervezők a menet összeállításánál törekszenek arra, hogy minél színesebb, látványosabb és a hagyományokat, szokásainkat felelevenítő népviseletben vonuljanak fel a résztvevők. A menetben helyet kapnak néptánccsoportok, hagyományőrző egyesületek, bíró, kisbíró, huszárok, csikósok, maskarások. A menetben felvonuló kocsmáros és pogácsát osztogató helyi asszonyok gondoskodnak arról, hogy senki ne maradjon éhesen, szomjasan. A menet végállomásánál felállított sátorban kialakított színpadon kulturális műsor várja az egybegyűlteket. A színes programok után pedig utcabál zárja a napot.
Szekszárdi Szüreti Napok
2012. szeptember 20-23. Szekszárd belvárosa
A Szekszárdi Szüreti Napok az év legnagyobb helyi eseménye, igazi összművészeti fesztivál, minden szeptember harmadik hétvégéjén. A szüretelés hagyományát megőrizve, értékként a bor és kultúra nemes kapcsolatát ápolva rendezik meg a fesztivált. Négy napon át igényes programokkal, kiállításokkal, koncertekkel, borkóstolóval, a tájegységre jellemző ételkínálattal várják a városba látogató vendégeket. Hivatásos művészek mellett sokféle műfajban amatőr művészeti csoportok, alternatív zenekarok, utcabál, disco, táncház szórakoztatják a közönséget. A rendezvény leglátványosabb eseménye a szombat délutáni Szüreti felvonulás. A menetben megjelennek a szürettel kapcsolatos eszközök, hagyományok, színpompás viseletek, civilek, néptáncegyüttesek és intézmények kreatív formációi. A szombat esti folklórműsorban megválasztják a Szüret Szépét, aki egy évig viseli a kitüntető címet, és 2013-ban a rendezvény arca lesz. A Borok utcájában szekszárdi borászok kínálják a hegy levét. Lesz még autókiállítás, Háry János nagyotmondó és figura verseny és helyi termék vásár.
Pannonhalmi borvidéki bortúrák
2012. szeptember 1 – október 14., Pannonhalma
A Pannonhalmi Borvidék mintegy 650 hektárnyi művelt szőlőültetvényével Magyarország egyik legkisebb, ugyanakkor talán leghosszabb szőlészeti-borászati múltra visszatekintő régiója. A borvidék a bencés szerzetesek évezredes szakmai eredményein alapuló magas fokú szőlőműveléséről, a kíméletes borkészítéséről és minőségi vendéglátásáról híres. Ismerd meg ezt az egyedi klimatikus és talajtani adottságokkal bíró borvidéket a történelmi bencés hagyományokkal és a legkorszerűbb technológiákkal egyaránt rendelkező Pannonhalmi Apátsági Pincészet és néhány hangulatos családi birtok felfedezésén keresztül.
A Fehér Csillagok „Élménytúra-élményvásárlás” országjáró pincetúra sorozat talán legaktívabb résztvevője a Pannonhalmi Apátsági Pince, amely a szüreti időszak alatt is minden hétvégén szeretettel várja az érdeklődőket. Egyéb résztvevő pincészetek: Babarczi Szőlőbirtok, Hangyál Pincészet, Szél Fiai Fogadó és Cellárium.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez