Az önismeret jelentősége
Talán néha úgy tűnik, hogy az önismeret olyan, mint az egészség. Ha rendelkezünk vele, akkor azt gyakran észre sem vesszük a hétköznapok során, de ha nincs, akkor égető a hiánya.
Miért jó, ha ismerjük magunkat? Mert az életünk minden percére kihat az, hogy jóban vagyunk-e önmagunkkal, ki tudjuk-e alakítani és fenn tudjuk-e tartani a lelki egyensúlyunkat, meg tudjuk-e valósítani önmagunkat.Az önismeret azt jelenti, hogy értjük önmagunkat, motivációinkat, belső folyamatainkat, tisztában vagyunk a képességeinkkel, nehézségeinkkel, céljainkkal. A személyiségünk valamelyest állandó, mégis folyamatosan változik, ezért az önismeret útja gyakran rögösnek és hosszúnak tűnhet.
Érted-e, hogy mit miért teszel? Tudod, hogy ki vagy valójában? Elfogadod Önmagad, és látod az értékeidet? Képes vagy-e koordinálni a reakcióidat? Tudod, hogy mi a szeretetnyelved? Milyen embernek tartod magad, és milyennek látnak mások? Milyen az én-ideálod? Tisztában vagy az érzéseiddel, gondolataiddal, cselekedeteiddel, és ezeket összhangba tudod hozni? Tudod, hogy mit szeretnél az élettől, mit akarsz elérni? Vannak céljaid? Hogyan hozol döntéseket? Hogyan oldod meg a problémákat? Hogyan kommunikálsz a konfliktusok során? Ki tudsz bontakozni? Mit jelent Neked a siker? Mi Számodra az önmegvalósítás? Mi a fontos az életedben? Mit jelent Neked a boldogság? Mire vágysz? Hogyan töltődsz fel, hogyan kapcsolódsz ki? Mi Számodra a leghatékonyabb stresszoldó módszer?
Számtalan kérdést tehetünk fel, amely segíti az önismeretet. Ha figyeljük önmagunkat, és igyekszünk fejlődni, akkor nő az önbecsülésünk, megtalálhatjuk a saját válaszainkat, és ezáltal kiegyensúlyozottabbá, boldogabbá, sikeresebbé válhatunk.
Csizmadia Dóra Dalma
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez