Az önazonosság sokkal szexibb, mint gondolnád
Sokszor látjuk azt, hogy nők már- már görcsösen próbálnak meg szexivé válni. Azonban az izzadtságszagú erőlködés ebben az esetben sem ér célt és be kell látni, hogy önmagában a szexiség mögött egészen mást dolgok állnak. Hogy mitől válik valaki vonzóvá az ellenkező nem számára az sokszor pont a személyiségéből adódik. Az önazonos viselkedés mindig tarol. De, hogy mi áll ennek a hátterében?
Teljesen jól érzik magukat a bőrükben
Ha jobban belegondolunk a szépség relatív. Egyetlen olyan kultúra sincs a világon, ahol egyformán tetszene mindenki mindenkinek. Egy önazonos ember pontosan tudja, hogy nem tetszhet mindenkinek. Ezért felállít egy saját mércét magának.
Azáltal, hogy felállítja saját mércéit, soha nem érezi szükségét annak, hogy másokhoz méricskélje magát. Nem akar ugyanolyan lenni, mint mások. Egyszerűen megtanulja elfogadni önmagát olyannak, amilyen és nem csak elfogadni, hanem szeretni is azt. Persze itt nem arról van szó, hogy nem tehetsz semmi annak érdekében, hogy adott esetben a legtöbbet hozd ki magadból. A különbség csak az, hogy mindezt magadért teszed, hogy te jobban érezd tőle magad. Nem pedig azért, hogy bárkinek vagy bárminek megfelelj.
Miért szexi ez? – a kutatás szerint
A pszichológusok évtizedek óta tudják, hogy ha vonzónak tartod saját magadat, az növeli a vágyat mások szemében is, függetlenül a fizikai megjelenésedtől. A kutatások azt mutatják, hogy az önbizalom a szexiség egyik alapja, és ezért nehéz megítélni azt, hogy ki lesz potenciálisan vonzó egy másik fél számára. De azt feltételezzük, hogy az emberek önmagukat ismerik a legjobban, ezért önbizalmukat (vagy annak hiánya) valamilyen szinten megmutatja azt is, hogy partnerként hogyan funkcionálnának.
Tudják, hogyan kell jól érezniük magukat másokkal
Ha létezik szuperképesség, az az, hogy az önmagukkal békében lévő emberek, pontosan tudják, hogy hogyan érezzék jól magukat másokkal. Ez többnyire abból is adódik, hogy saját magukkal is jó kapcsolatot ápolnak és nem okoz nekik gondot a saját társaságukat élvezni. Pozitív kisugárzásuk másokat is inspirál és az élethez való hozzáállásuk másokat is magával ragad.
Miért szexi ez? – a kutatás szerint
A kutatók úgy vélik, ennek az az oka, hogy a pozitív érzelmek keltése fontos az emberi kapcsolatokban. Mert ezzel egy olyan minőségi interakció jön létre, amiben mindkét fél remekül tudja magát érezni, mindenféle szorongás vagy megfelelési-kényszertől mentesen. Sőt az agyi dopamin szintre is serkentőleg hat. Tehát valaki, aki képes elérni azt, hogy jól érezzük magunkat a társaságában, arra ösztönöz bennünket, hogy több időt akarjunk vele tölteni.
Tudják, hogy mennyit érnek
Az önazonos emberek, akiknek az önértékelésük a helyén van, pontosan tudják, hogy mennyire értékesek. El tudják magukat helyezni a térképen. És ez annak is köszönhető, hogy megfelelő önismeretük révén mind a pozitív, mind pedig a negatív tulajdonságaikkal is tisztában vannak. Nem akarnak filtert húzni saját magukra, egyszerűen csak önmaguk akarnak lenni.
Képesek értékelni önmagukat, a saját magukra szánt minőségi időt és figyelmet is. Nem próbálnak meg egy másik emberre várni. Nem akarnak más emberektől függni és nem várják azt sem, hogy a partnerük által csilloghassanak.
Van bátorságuk sebezhetőnek lenni
Egy olyan ember, aki tisztában van önmagával, az nem fél megmutatni a sebezhetőségét. Hiszen pontosan tudja, hogy ez is része az életnek és annak, aki ő maga. Gyakran mennek bele mély és tartalmas beszélgetésekbe, ahol igenis kitárulkoznak, ha a helyzet megkívánja.
Míg az sebezhetőség és a kitárulkozás, néhány embere számára ijesztően hat, a megfelelő időben és megfelelő emberek társaságában éppen ellenkezően működik. Ott pont ettől válik vonzóvá az adott fél.
Miért szexi ez? – a kutatás szerint
Gyakran úgy érezzük, hogy bármilyen sebezhetőség kimutatása gyengeségnek és hibának tűnik, de a kutatók, akik több száz résztvevőn végeztek kísérleteket, arra jutottak, hogy a sebezhetőség nagyon is csábító lehet. Ezt "gyönyörű káosz" hatásnak nevezték el.
Megfigyeléseik összhangban állnak a sebezhetőségekkel foglalkozó neves kutató és szerző, Brene Brown professzor munkájával. Brown professzor a Daring Greatly című könyvében kifejti, hogy ha az emberek érzelmi páncélt viselnek, ami megnehezíti mások számára, hogy képesek legyenek kapcsolatba lépni velük. Ezzel szemben szeretjük látni a nyers igazságot és a nyitottságot más emberekben, mert a kiszolgáltatottság hihetetlenül humanizáló. Emlékeztet bennünket arra, hogy a másikban is olyan élmények rejlenek, amelyeken mindannyian osztozunk, és ezek össze tudunk kötni bennünket.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez