Az intimitásól való félelem, ami begyűrűzött napjainkba
Néhányan csak akkor döbbenünk rá arra, hogy mennyire rettegünk a valódi intimitástól, amikor már belekerülünk egy kapcsolatba. Vágyunk egy tartós, boldog szerelemre, de olykor előfordul, hogy amikor ez megérkezik, mégis futva menekülünk előle.
Hiába a lelkünk mélyén vágyunk az érzésre, az intim közelségre, mégis abban a pillanatban, hogy testközelből tapasztaljuk, hirtelen nehézzé válik számunkra. Ez amolyan fogd meg-ereszd meg játék az emberi lélekben. Csak sajnos, ha nem ismerjük fel idejében, akkor már a kezdetekkor szabotáljuk ezzel az akár még jól működő kapcsolatot is.
De miért? Miért félünk attól, amire ennyire régóta vágyunk? Élvezni egy a kapcsolat okozta örömöt, a szerelemben elveszni, és szabadnak érezni magunkat a legcsodálatosabb dolog, mégis nagyon sokszor az egyik legijesztőbb dolog is egyszerre. Hiszen ha közel engedünk valakit magunkhoz, akkor el is tudjuk őt veszíteni. És ez fájdalommal jár.
Érdekes tény, hogy ez a félelem nagymértékben már gyerekkorunkban kialakul. Az elvesztéstől való félelem valóban ide vezethető vissza, hiszen itt kialakul a család, a szülők irányába egy erős ragaszkodás, és a tudat, hogy esetleg ők nincsenek mellettünk, rendkívül ijesztően hat egy gyerekre.
Mindezek a félelmek elég erőteljesen megmaradnak ahhoz, hogy potenciális megakadályozzák felnőttkorunk kapcsolati-kötődéseit. Nyilván valami, amiről tudjuk, hogy nem tudunk ellene tenni, roppantul rémisztő, de mégis ha dolgozunk önmagunkon képesek lehetünk ennek a negatív érzésnek a legyőzésére.
Nem az intimitás félelme a tényleges probléma. A veszteség félelme az igazi akadály.
Ha nem hiszel magadban annyira, hogy tudatosítsd, hogy egy esetleges szakítást követően, te képes leszel legyőzni a szerelmed elvesztését, akkor nagyon sebezhetővé válsz. Olyannyira, hogy elveszíted önmagad. És ez elég rémisztő. Így az intimitás elkerülése tűnhet a legkézenfekvőbb megoldásnak arra, hogy minimálisra csökkentsük a sérülés kockázatát. Igaz? De ha ezt teszed, akkor jobb, ha tudod, hogy hosszú távon magányos leszel, és nem leszel képes egy egészséges párkapcsolat kialakítására.
Érdemes inkább szembenézni a fennálló problémával.
Ez a három lépés segíthet:
#1 Engedd meg magadnak a fájdalom érzését
Érzelmeink tájékoztató jellegűek, és tudatják velünk, hogy szeretjük-e magunkat, vagy hagyjuk, hogy mások irányítsanak.
Nagyon fontos, hogy el tudd azt fogadni, hogy bizony vannak olyan élethelyzetek, amikor elkerülhetetlen a csalódás, és vele együtt a szívfájdalom is. De ezek nem kell, hogy elvegyék a hitedet, sem pedig az önbizalmadat és az önszereteted egy apró részét is. Hiszen ezekből a tapasztalásokból fejlődünk tovább. Figyelj magadra, figyelj arra, hogy mit és hogyan élsz meg.
#2 Ismerd meg önmagad
A második lépés egy mély kutatási folyamat önmagaddal szemben. A hiedelmek megismerése, valamint annak felismerése, hogy mi történik a lelkedben, ha egy személy vagy egy helyzet fájdalmat okoz neked.
Kérdezze meg az önmagadtól, hogy : - "Mit gondolok vagy csinálok, ami szorongást, depressziót, bűntudatot, szégyent, féltékenységet, haragot, vagy éppen magány üres, fájdalmas érzéseit kelti bennem?" És itt, ezen a ponton engedd meg magadnak azt, hogy őszinte legyél.
Ha egyszer megérted, hogy mit gondolsz vagy teszel ahhoz, hogy az benned ezeket a rossz érzéseket okozza, akkor felfedezed önmagad sebesült részét. És bár ez nem könnyű, mégis rengeteget segít ahhoz, hogy megértsd a félelmeidet, amelyek az önbántó gondolatokhoz vezetnek.
#3 Szeresd jobban önmagad
Ez a lépés az, ami elengedhetetlen az életben. Gyakorlatilag önszeretet nélkül nagyon nehéz dolgunk lesz, és sajnos esélyes, hogy sosem leszünk képesek a teljes boldogságra, ennek hiányában.
Érdekes, de az önszeretet is a gyakorláson múlik.
Próbáld kis lépésekkel kezdeni. Minden nap kérdezd meg önmagadtól, hogy "Mit tehetek ma magamért, amitől jobb kedvem lesz?", vagy azt, hogy "Ma mitől érezhetném jobban magam?". Mondj magadnak többször olyasmit, hogy "Ezt most magamért teszem."
Bár közhelyesen hangzik, mégis igaz, hogy az ember a fájdalmak által képes a fejlődésre. Az intimitás fontos, ne félj tőle. Dolgozz magadon, és meglátod sokkal kiegyensúlyozottabb ember leszel.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez