Az inflációtól tartanak leginkább a hazai cégvezetők 2025-ben
Közel kétszáz hazai vállakozó, cégtulajdonos és felsővezető bevonásával készült kutatás, mely a 2025-ös év gazdasági kilátásait vizsgálta a cégvezetők szemével. A kutatásból kiderült, hogy a vállalkozások fő prioritása idén a technológiai fejlesztések megvalósítása, az exportpiacok bővítése, valamint a fenntarthatósági szempontok működésbe való beépítése.
Ugyanakkor az is kiderült, hogy az inflációtól tartanak leginkább a cégvezetők.
Az eredmények néhány napja láttak napvilágot egy, a Bizalmi Kör Vezetői Klub által szervezett üzleti eseményen, ahol Szabados Richárd a kis- és középvállakozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár is részt vett.
A Benchmark 2025 névre keresztelt felmérés a hazai vállalatok első számú döntéshozói körében térképezte fel az közhangulatot és az alkalmazott stratégiákat.
A kutatást a Bizalmi Kör Vezetői Klub indítványozta, azzal a céllal, hogy segítséget és nagyobb rálátást nyújtson a hazai vállakozói szféra számára a 2025-ös várható gazdasági változásaira. A közel kétszáz vállalkozó bevonásával készített kérdőív számos témakört érintett, egyebek mellett arra is rákérdezett, hogy milyen gazdasági kilátásokkal, tervekkel és stratégiákkal indulnak neki a 2025-ös évnek a magyar vállalkozók. A kutatásból kiderült, hogy az exportorientált szektorok erőteljes növekedést várnak, míg a hazai fogyasztásra támaszkodó ágazatok óvatosságot tanúsítanak a csökkenő kereslet miatt. Ugyannakkor figyelemreméltó adat is, hogy a digitalizációs beruházások továbbra is kiemelt szerepet játszanak a versenyképesség megőrzésében. Természetesen a kutatás kitért a munkaerőpiaci kihívásokra is. Ennek értelmében azt láthatjuk, hogy a magyar KKV-k körében a legnagyobb problémát továbbra is a munkaerőhiány jelenti, különösen igaz ez a szakképzett munkavállalókra. Ebből adódik, hogy a cégek kétharmada tervez béremelést a munkaerő megtartása érdekében, másik részük pedig a rugalmas munkavégzés és a dolgozói elégedettség növelésében látja a megoldást.
A technológiai kihívásokat érintve kiderült, hogy a digitalizáció és az adatvezérelt működés bevezetése egyre elkerülhetetlenebb, ugyanakkor a megfelelő szakértelem hiánya továbbra is akadályokat jelent. A kutatás szerint 2025-ben a vállalkozások 45 százaléka tervezi mesterséges intelligencián alapuló megoldások bevezetését.
Nincs olyan magyar vállakozó, akit ne foglalkoztatna a hatékonyságnövelés. Ezen a téren a vállalkozások a működési költségek optimalizálására és az automatizációra összpontosítanak. Ezt jól mutatja, hogy a cégek 60 százaléka már tett konkrét lépéseket a folyamatok digitalizálása érdekében.
Természetesen a tervezett fejlesztések is górcső alá kerültek. Ennek eredményeként az idei évben a hazai vállalkozások fő prioritása a technológiai fejlesztések megvalósítása. Ugyancsak cél az exportpiacok bővítése, valamint a fenntarthatósági szempontok beépítése a működésbe.
Összegezve tehát a kutatás rávilágít, hogy a hazai KKV-k 2025-ben vegyes gazdasági kilátásokkal, de egyértelmű stratégiai prioritásokkal néznek szembe: a munkaerőhiány és a technológiai kihívások leküzdése érdekében a cégek fokozottan fektetnek az automatizációba, a digitalizációba és a fenntarthatóságot támogató fejlesztésekbe. Miközben a bérnövekedés és a rugalmas munkavégzés az alkalmazottak megtartását célozza, a hatékonyság növelése és az ESG-elvárások teljesítése központi szerepet kap a működés átalakításában. Az exportpiacok bővítése, az innováció és az energiahatékonyság terén megvalósított beruházások meghatározó tényezők lesznek a versenyképesség megőrzésében a következő évben is.
„Az egyértelműen látható, hogy minden cégnek hatékonyságot kell növelni. Ez nem mindig komfortos folyamat, de régóta szükségszerű, és a jövőben megnövekvő versenyképesség lesz majd a fizetsége. A kutatásból kiderült, hogy a cégvezetők is ezt gondolják. Ebből a szempontból 2025 nehéz, sok kemény döntéssel kezdődő év lesz a cégvezetők számára, de ha figyelünk, és meghozzuk a megfelelő döntéseket, akkor ezek a döntések hosszútávon jobb versenyelőnyt jelentenek majd.”- összegezte a gondolatokat az eredmények kapcsán Gangel Péter, a Bizalmi Kör Vezetői Klub alapító-tulajdonosa.
A kutatási eredmények ismeretése után Szabados Richárd KKV-fejlesztésekért felelős államtitkár ismertette a 2025-ben igényelhető támogatási formákat. Az államtitkár részletesen beszámolt azokról az új pályázati lehetőségekről, amelyeket már most óriási érdeklődés övez. Ilyen például a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program, vagy akár a Mindenkinek kell egy weblap program is.
Az államtitkár ugyanakkor azt is kijelentette, hogy számos gazdasági nehézség miatt a 2025 különösen nehéz évnek ígérkezik a cégek számára. Ennek egyebek mellett az is az oka, hogy a megnövekedett kiadásokat és bérköltségeket a vállalkozások nem minden esetben tudják bevétel növekedéssel ellensúlyozni.
Az eseményen a kutatás elemzésére is sor került egy pódiumbeszélgetés keretében, ahol olyan hazai gazdaságban jártas szakemberek, vállakozók vettek részt mint Mándó Milán, a Minner alapítója, Mihálovits András a Haszon lapcsalád főszerkesztője, Petricsek Ildikó a Swicon Zrt. vezérigazgatója és Kovács Frenc a KV Kft. tulajdonosa.
A Benchmark 2025 kutatás részletes eredményei ide kattintva érhetők el.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez