Az immunrendszer erősítése babaúszással
A csecsemők természetes közege a víz, mert emlékezteti őket az anyaméhben eltöltött időre. Használd ki!
Kezdetben még birtokukban van (kb. 4 hónapos korig) az úgynevezett búvárreflex is, azaz víz alá kerülve az orrukból kifújják a levegőt, és zárják a garatot. Persze ez csak pillanatnyi és rövid ideig tart, de gyakorlással fejleszthető. Igaz, hogy a babák nem tanulnak meg úszni önállóan egyedül, de a szülők segítségével intenzíven mozognak a vízben, és az oktató irányításával élvezik a víz alá merülést is.
Miért is jó ez?
Már három hónapos kortól a vízben sokkal intenzívebben mozognak, mint a szárazföldön, és nemcsak a tüdejük, légző izmaik fejlődnek, de ezek a babák kiegyensúlyozottabbak lesznek, edzettségi szintjük nő, ellenálló képességük fokozódik a fertőzésekkel szemben. Könnyebben tanulnak meg egyéb mozgásformákat is.
A következőkben található két tanfolyam különböző módszert alkalmaz, mindkettő másként foglalkozik a babákkal. Érdemes személyesen is ellátogatni egy-egy foglalkozásra és meggyőződni arról, hogy melyik áll közelebb saját elgondolásodhoz. A kicsit sportosabb, vagy az éneklős, a kiscsoportos vagy az életszerűbb nagyobb csoportos és zajosabb foglalkozás.
Kalovits-módszer
Gyengéd ölelés, egymásra figyelés, megnyugtató vízi közeg, a babák egyéniségének elismerése a család közös élményét alkotják sok énekkel és játékkal – ez az alapja az 1991 óta működő Kalovits-módszernek. A program nevelési módszere és tudatosan felépített játékrendszere segítséget nyújt a családi kötődések elmélyítéséhez, a gyermekek testi-lelki fejlődéséhez, közelebb visz gyermeked megismeréséhez.
A kezdő csoportok előtt babás tájékoztatót tartanak, ahol a szükséges előkészületekről, a módszerről beszélnek. (Persze ugyanilyen fontos, hogy az adott uszodával és hátterével a beiratkozás előtt megismerkedjenek a szülők és a csemeték is.) Az uszodai foglalkozásokat 3 hónapos kortól javasolják, felső korhatár nincs. A Kalovits-módszer célja ugyanis nem a babák edzése, vízbe merültetése, tüdőkapacitásának növelése, ezért a 8-10 hónapos, vagy akár idősebb babák (és szüleik) is örömmel vesznek részt a vízi játékokon.
A kezdő csoport 3 hónapig tart, ezt követik a különböző szintű haladó csoportok, majd 3 éves kor körül (a gyermekek egyéniségétől, fejlődési ritmusától függően) egy "átmeneti " időszak után folytatódnak a foglalkozások úszásoktatás formájában - továbbra is játékosan, de már szülők nélkül.
Hófehér fóka
A Hófehér fóka csapata 1986-ban, hazánkban elsőként kezdett kisbabák úszásával, vízhez szoktatásával foglalkozni uszodai körülmények között. Az itt alkalmazott módszer nem kifejezetten az énekléses, babusgatós technikákat részesíti előnyben, hanem inkább a gyakorlatiasabb részével foglalkozik. Céljuk, hogy a baba biztonságban legyen a vízben, és mihamarabb elsajátítsa azt a technikát, amivel reflexszerűen ki tud jönni a vízből, ha beleesik, illetve a vízfelszínen tudjon maradni.
Az első szinten a lebegés, víz alá merülés tudásáról kell bizonyságot tenniük a csecsemőknek. A továbblépés után következő második csoportban már ezekre a technikákra épülnek a gyakorlatok.
A második szint célja a vízbiztonság megszilárdítása és a végtagok helyzetének, valamint a testtartás megfelelő kialakítása (pl. ne legyen túl görcsös). A babák ebben a csoportban viszonylag hosszú időt töltenek el, mígnem megérnek az úszás tanulására, és elkezdődhet az oktatásuk.
A harmadik szinttől kezdődik a gyerekek úszásoktatása. Itt a hagyományos értelemben vett önálló vízhez szoktatási folyamatok zajlanak le.
A negyedik szint a haladó csoport, ahol már úszásnemekkel ismerkedhetnek a gyerkőcök.
Mindkét módszer esetében a foglalkozások mindig orvosi felügyelet mellett zajlanak, ezen kívül szakképzett védőnő is segíti a tanfolyamvezetők munkáját. A víz hőmérséklete max. 28-30 fok lehet, hiszen a baktériumok ilyen hőfok felett hatványozottabban szaporodnak.
A foglalkozások kb. 45 percesek (uszodánként és csoportonként változhat), babamasszázzsal és tornával kezdődnek.
Babaúszásnál a következőkre van szükség:
- nylon pelenkavédőre vagy úgynevezett úszó pelenkára
- fürdőlepedőre és a szülőknek szokásos uszodai felszerelésre
- az otthoni (lehetőleg nagykádas) fürdető víz fokozatos hűtésére kb. 31-33 fokig.
- a baba életkora minimum 3-8 hónap (ill. 3 hó - 3 év) között kell, hogy legyen
- a gyermek háziorvosának igazolásával kell bizonyítani, hogy a gyermek nem szenved keringési, légzőszervi rendellenességben. A szervi rendellenességek nem zárják ki a részvételt, de a pontos diagnózist a tanfolyam orvosának írásban át kell adni)
- a foglalkozáson résztvevő szülő(k) nem lehetnek fertőző betegek
- étkezés után egy-másfél óra teljen el, és ne alvásidőben vidd a kicsit.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez