Az igazság a kőolajszármazékokról
A kőolajszármazékokról szóló negatív híresztelések már nagy valószínűséggel hozzád is eljutottak. Biztosan te is tudod, hogy rákot okoz, eltömíti a pórusokat, elvonja a vizet, és egy olyan réteget húz a bőr felszínén, ami tulajdonképpen olyan hatással bír, mintha egy nejlonfóliával tekernéd körbe magad. Ilyen, és ehhez hasonló dolgokat olvashatsz az interneten, valamint több kozmetikai oldalon is. Mi mindebben a közös? Ez mind marketing bullshit, amit a gyártók azért találtak ki, hogy népszerűsítsék a termékeiket, például a natúrkozmetikum-gyártók kedvenc reklámfogása.
Ezzel le is zárhatnánk a témát, de azért kifejtem bővebben és érthetőbben, miről is van szó valójában.
A híresztelésekkel ellentétben a kőolaj egy ásványi anyag, amely évmilliók során a földben termelődik. Tehát egy teljesen természetes olajról van szó, nem pedig kémiai laborban előállított mesterséges anyagról. Mégis rengetegen megijedtek, ha rá van írva egy termékre, hogy kőolajszármazékot tartalmaz. Mi az igazság?
Tévhit: Rákkeltő!
Nem. Ennyi. Megannyi kutatást végeztek azzal a céllal, hogy kimutassák, a kőolajszármazék rákkeltő lenne, ám ezek a kísérletek mindegyike kudarcba fulladt. Nem sikerült a vegyészeknek olyan eredményre jutni, hogy rákot okozna, bármennyire is igyekeztek. Ugyan azzal a céllal kezdték el tanulmányozni az anyagot, hogy bebizonyítsák, káros az emberi szervezetre, ehelyett azt sikerült bebizonyítani, hogy nem az. Ha kőolajszármazékot tartalmazó terméket választasz, akkor 100 százalékig biztos lehetsz benne, hogy nem okoz rákot.
Tévhit: Megfullad a bőr alatta
Az a hír kering, hogy a kőolajszármazék egyfajta réteget képez a bőrön, ami nem engedi a bőrt lélegezni. Na, már most tisztázzuk, hogy a légzés közvetlenül a tüdőnkön át történik. Azt hiszem ez logikus. A bőr nem fullad meg alatta, a légzéssel kapcsolatos ostobaságot meg inkább ne is firtassuk. Nem, nem és nem.
Tévhit: Réteget képez a bőr felszínén, eltömíti a pórusokat
Valóban, a kőolajszármazékok egyfajta védőréteget képeznek a bőr felszínén, ezzel azt a hatást produkálva, hogy ami a bőr belsejében van, azt nem engedik ki. Hogy ez mit jelent pontosan? Magyarul azt, hogy hidratál. A vizet megtartja a bőr belső rétegeiben, így fokozza a bőr vízmegtartó képességét, ami az egyik alapvető ismérve a hidratálásnak. Hiába kensz magadra bármit, ha a bőröd rögtön kiengedi a hatóanyagokat. A kőolajszármazékok ez ellen védenek: Biztosítják, hogy a bőrbe juttatott jótékony hatóanyagok bejussanak a pórusokba, hogy kifejtsék hatásukat.
Jöjjön még néhány példa, miért ne félj a kőolajszármazékoktól:
- Biztonságos. Színtelen, szagtalan, természetes olaj.
- Az érzékeny bőr legjobb barátja: Nem tartalmaz irritáló összetevőt, így ha érzékeny a bőröd, akkor szinte biztos, hogy a kőolajszármazékos kozmetikum nem fogja azt bántani.
- Az ekcéma ellen hosszú távon alkalmazva hatékony fegyver. Persze nem csak ekcémások számára, mindenkinek javasolt a használata, akinek szárazabb, érzékenyebb a bőre, mert a vízmegtartó hatásának hála szuperül hidratál.
Nem mondom, hogy a kőolajszármazékot tartalmazó kozmetikumok mind jók. Ez természetesen függ a többi összetevőtől is – például hiába tesznek egy krémbe kőolajszármazékot, ha azt denaturált szesszel keverik. Fontos elolvasni a krémek hátulján található összetevő listát, és utánanézni azoknak, amelyek káros hatással lehetnek rád. Annyi viszont bizonyos, hogy a kőolajszármazékok ez alól kivételek. Hogyan találod meg a kozmetikumokban?
- Vazelin
- Izoparaffin
- Paraffinum Liquidum
- Paraffin
- Mineral Oil
- Paraffin Wax
Szirovicza Kinga
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez