Az érzelmi intelligenciának nagy szerepe van a boldog élethez vezető úton
Az életszemlélet döntés kérdése ezt már az elején érdemes leszögeznünk. Azt is tudjuk, hogy a körülöttünk valamint bennünk zajló világ egyetlen állandója a folytonos változás. Az érzelmi intelligencia teret enged az áramlásnak.
Hétköznapi értelemben az érzelmi tudatosság elsajátítása az, amellyel mindannyian születtünk, de elfelejtettük valahol a növekedés és az éretté válás közepette. Ez pedig nem kevesebbről szól, mint arról, hogy hogyan kezeljük a tetteinket, a döntéseinket és a reakcióinkat. Valamint arról, hogyan mennyire vesszük figyelembe, hogy mindezek milyen hatással vannak a környezetünkre, azokra, akik körülöttünk élnek.
Öt különböző szempontból vizsgálhatjuk meg az érzelmi intelligenciát. Ezek a következőek:
Önismeret: Az ember képes megérteni és felismerni a benne felébredő érzéseket és érzelmeket, valamint azok másokra gyakorolt hatását. Ez egy introspektív önértékeléssel és később az érzelmi elégedettséghez vezető motiváló erők felismerésével kezdődik.
Empátia: Annak megértése és elfogadása, hogy mások mit és hogyan éreznek
Önkontroll: Az a képesség, hogy kontrollálj minden negatív, impulzív, nyers vagy bomlasztó érzelmet és egy jobb minőségben próbáljunk reagálni rájuk.
Motiváció: Bármilyen külső irányból érkező dicséret vagy jutalom helyett, képessé válás az önmotivációra. Azok, akik ilyen módon tudják motiválni saját magukat, hajlamosak célorientáltak maradni, és könnyebben kezelni az esetleges nehéz helyzeteket.
Szociális készségek: Az a képesség, hogy mások érzelmeit olyan eszközök segítségével kezelje, mint a megértés, a szeretet, a megfontolás és a gondoskodás, és felhasználja őket egy jó kapcsolat kialakításához.
A megfelelő érzelmi intelligencia segít a jobb döntések meghozatalában. Aki magas érzelmi intelligenciával rendelkezik az egy impulzust először megfigyel, majd a meglévő tudása segítségével lereagálja. Anélkül, hogy hirtelen felindulásból cselekedne. Ennek köszönhetően kialakul a felelősségtudat is. Jobb emberismerővé válsz és így az emberi kapcsolataid minősége is garantáltan jobb lesz.
Jobban meg fogod érteni a saját valamint a többi ember érzéseit, adott reakcióit és így sokkal könnyebben kezeled majd azokat a helyzeteket is, ahol mások sértettséget, csalódottságot, vagy fájdalmat élnének meg. Mindez a tudatosságnak is köszönhető. Kevesebb boldogtalan percet tudhatsz a magadénak, ha a helyén tudod kezelni a dolgokat és az embereket.
A mentális egészséged is javul, mivel hajlamossá válasz pozitív életszemléletet és hozzáállást kialakítani. Óriási hatalom, amikor képessé válsz megfelelően kezelni a saját érzelmeidet. Ez az élet stabilitásához és biztonságához is vezet, amikor arra a felismerésre jutsz, hogy semmi nem befolyásolhatja a hangulatodat és a nyugalmadat, hacsak azt te nem engeded.
És végül a fizikai egészséged is sokkal kezelhetőbbé válik, mivel szabályozhatod a megélt stressz mértékét. Amikor fejleszted azokat a készségeket, amelyek a stresszre adott reakcióidnak megválaszolásához szükségesek, nagyobb kiszámíthatóságot teszel lehetővé az életedben és végül ez kevesebb stresszt és szorongást tesz lehetővé - ami köztudottan javítja az általános jólétet.
Ezeket a dolgokat szem előtt tartva kijelenthetjük, hogy igenis érdemes és hasznos dolog, ha foglalkozunk a belső fejlődéssel. Valamint, ha energiát teszünk abba, hogy az önismeretünket magasabb szintre emeljük.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez