Az érzelmi éretlenség miatt működésképtelenek a mai párkapcsolatok
Érett, kiteljesedett, szárnyaló párkapcsolatra vágyunk, miközben egyik éretlen, földön vergődő, majdnem szerelemből a másikba sodródunk. Húzzuk, vonszoljuk elvárásaink, sérült önbecsülésünk, túlfejlett egonk, és érzelmi éretlenségünk súlyos csomagját. Érett szerelem kellene, ahol érzelmi biztonság van, és nincs játszma, taktikázás, kontroll, vagy hatalmi harcok.
Ha mindez jelen van, ott nem beszélhetünk szerelemről, vagy intimitásról, a játszmáknak például nincs is köze a szeretethez, mert abban a pillanatban, amikor belebújunk a szerepeinkbe, és elkezdjük a lassan ölő, kapcsolatgyilkos kis párbeszédjeinket, fikarcnyi szeretetet nem érzünk a másik iránt.
Egy sor baklövést elkövethetünk ahhoz, hogy leromboljunk egy ígéretesnek induló kapcsolatot, de leginkább azzal adjuk meg a kegyelemdöfést, hogy el sem ismerjük, érzelmileg éretlenül, alkalmatlanul csöppentünk bele az új szerelem kellős közepébe. Bár megtörtént az égszakadás, a lúdbőrözés, és működik a kémia, a konfliktusok valahogy megoldatlanul maradnak, sőt egyre több és több van belőlük. Az érzelmi „izmosodás”, érés miért várat magára? A párkapcsolati éretlenségre utaló viselkedésminták a gyerekkorunkból származnak, ott a szüleinkkel való kapcsolatunkban kellett törést átélnünk, ami máig tartó hiányt okoz. Szenvedünk a szeretet, a figyelem, vagy a gondoskodás hiányától, és most titokban abban reménykedünk, hogy végre megkaphatjuk valakitől. De sajnos ez így nem fog menni. A társad nem az anyukád, vagy az apukád, de nem is a pszichológusod.
Igyekezzünk tudatosan rálátni saját működésünkre, tudjunk önkritikusak lenni, igyekezzünk megérteni, mit miért érzünk, és teszünk a kapcsolatukban. Egy pszichológus irányításával a múlt megérthető, és feldolgozható. Úgy érzem, kimondhatjuk: a mai párkapcsolatok nagy része a felek érzelmi éretlensége miatt működésképtelen.
Melyek a leggyakoribb jelek, melyek szembesítenek azzal, hogy érzelmi éretlenség miatt nem működik a kapcsolat?
Magánszféra megsértése
Folyamatosan a telefonját, és a közösségi médiás ténykedését csekkolod. Figyeled a kedveléseit, a hozzászólásait, a követéseit, ellenőrzöd az új barátokat. Ha hozzászól valamihez, te is hozzászólsz, jelezve mindenki felé, hogy itt vagy, figyelsz, és megjelölted a territóriumot. A bizalom, és az őszinteség alapkövek egy párkapcsolatban, ha nehezen megy, fejet fel, és melleket ki, gyakorold az önszeretetet, építsd az önbizalmad, ne kockáztasd a kapcsolatot, hagyd meg a magánszféráját, az énidejét, a privát emberi kapcsolatait. Nem keverd össze a birtoklási vágyat a szerelemmel, ne tekintsd tulajdonnak, ne rendelkezz az ideje, az akarata, a kívánalmai, a bioritmusa felett, és tőle ugyanezt várd el. Aki érett lélekkel szeret, az nem határolja be senki mozgásterét, és nem kontrollál végzetesen.
Veszekedés, vagy duzzogás a figyelemért, a pozitív megerősítésekért
Mindenkinek szüksége van személyes figyelemre, elfogadásra, bókokra, pozitív megerősítésekre, de egy kapcsolat nem önbizalomnövelő terápia, a nő ragyogtatása, önbizalmának folyamatos szárnyaltatása nem csupán a férfi felelőssége, mert a helyes önbecsülés az önszeretet megerősítése belső önismereti munka. Ha társad lelkesedése alábbhagy, azonnal a legrosszabbra gondolsz, és vagy aktívan (kihívó, agresszív viselkedéssel, veszekedéssel), vagy passzívan (duzzogással, csenddel, érzelmi befordulással) próbálsz figyelmet kierőszakolni, hogy újra megbizonyosodj arról, hogy értékel, és fontos vagy számára. Ez egy idő után fárasztó lesz számára, egy önmagával elégedetlen, önbizalomhiányos partner cseppet sem vonzó.
Bizalmatlanság
Az érett személyiség nem vergődik a folytonos bizalmatlanság, és gyanakvás vasmarkában, és féltékenysége nem ölt patológiás méreteket. Mer bízni, és nem önmagából indul ki, hiszen ha az ő érzelmei törékenyek, és illékonyak, akkor biztosan a másik is ugyanilyen. A birtoklási vágy, az érzelmi éretlenség, a féltékeny fájdalom kikezdi a valódi szövetséget.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez