Az egészséged védelmében
Nőként, melleinkre nem csak esztétikai de egészségügyi szempontból is oda kell figyelnünk. A statisztikák szerint minden nyolcadik nő érintett az emlőrákban, így most az egészségtudatosságra és a megelőzésre igyekszünk felhívni a figyelmed!
Először is fontos leszögezni, hogy a korai felismerés akár életmentő is lehet. Nőként harminc év felett minden évben egy alkalommal, érdemes szakorvossal megvizsgáltatni mellünk állapotát. De mindemellett feltétlenül szükséges, hogy otthon, mi magunk is rendszeresen tartsunk megfelelő önvizsgálatot.
Ennek a menete a következő:
Álljunk szembe egy tükörrel, csípőre tett, majd felemelt kezekkel és nézzük meg látható-e bármilyen változás, akár a mellbimbók körül, akár a mell formáján. Ugyanezt oldalirányból is tekintsük meg. Majd először a bal, később a jobb karunkat felemelve, ellentétes kezünkkel tapintsuk meg mellünket zárt ujjakkal, körkörös mozgást végezve. Tapasztalunk-e bármilyen csomót, esetleg göböt. Majd fekvő helyzetben, vállunk alatt egy párnával, emeljük bal kezünket a fejünk felé. Ellentétes kezünkkel, körkörös mozdulatokkal tapintsuk végig mellünket, kívülről a mellbimbó felé haladva. Ezt követően a hónalj és a mell közötti terület vizsgálata jön, majd csak a hónalj, feltett és leengedett karokkal is. Ha a baloldallal végeztünk, ugyanezt a mozdulatsort végezzük el jobb oldalon is.
Amennyiben az alábbi tünetek bármelyikét észleljük, azonnal forduljunk orvoshoz:
- csomó a hónaljban, mellekben
- a mell formájának megváltozása
- váladékozás a mellbimbónál
- a mell bőrének megváltozása
- mellek fájdalma
- a mell behúzódása
A mellrákra való hajlam örökletes is lehet. Természetesen nem törvényszerű, de azok a nők, akiknek a felmenőik közt volt emlőrákos (anya, nagymama, nagynéni), magasabb rizikófaktorral kell, hogy számoljanak. Így a rendszeres önvizsgálat, valamint a szakorvos által elvégzett éves vizsgálatok mellett nem árt, ha életmódbeli változásokat is teszünk a prevenció érdekében. A sport, az egészséges táplálkozás, az alkohol csökkentett fogyasztása, valamint a dohányzás mellőzése sokat tud segíteni az emlőrák kialakulásának megelőzésében. S ne felejtsük el, hogy fiatal korban is éppen annyira fontos az önvizsgálat, mint az idősebb nők esetében. Függetlenül attól, hogy a melleket érintő daganatos megbetegedések döntő többsége az idősebb korosztályt érinti, azonban a fiatalabb húszas, harmincas korosztály is veszélyeztetett lehet. Törekedjünk tehát arra, hogy a lehető legtöbb dolgot megtegyünk egészségünk megőrzése érdekében.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez