'Az edzőnek társnak kell lenni a célok eléréséig vezető úton' - Interjú Zavesicki Richárd személyi edzővel
Zavesicki Richárd személyi edző a Life1 fitness hálózatában, emellett erőemelő versenyző az IPF-International Powerlifting Federation alatt, a Magyar Erőemelő Szövetség kötelékében. Az erőemelést nagyjából három éve kezdte el, azóta többszörös erőemelő magyar bajnoknak nevezheti magát és sok szép érmet gyűjtött össze. Országos csúcsok közelébe került, melyeket a jövőben szeretne megdönteni. Tervei között szerepel Európa és Világbajnokságra is kijutni, hogy nemzetéért küzdhessen és tovább nőjön az erőemelés hírneve kis hazánkban.
Hogyan indult a edzői pályafutásod?
Főállású edzőként nagyjából 3,5 éve dolgozok. Eleinte egy Crossfit jellegű teremben tartottam többnyire csoportos órákat, később a személyi edzés felé vettem az irányt.
Miért ajánlanád sportolni vágyóknak a személyi edzést?
Meggyőződésem, hogy a legnagyobb eredményt a lehető legrövidebb idő alatt személyi edzés keretein belül lehet elérni, ugyanis itt nem oszlik meg a figyelem, és van idő korrekciózni is, ha kell, illetve itt egyszerűbb mindenkit a saját maga szintjének megfelelően edzeni.
Olyanok is mehetnek személyi edzőhöz, akik csak most ismerkednek a rendszeres testmozgással, vagy szükséges valamilyen sportolói múlt?
Bár erőemelő versenyző vagyok, meglehetősen kevés erőemelővel dolgozok együtt. Inkább átlagemberekkel, rekreációs célokkal. Úgy gondolom, hogy nem lehet azt mondani,hogy lenne egy irány ami jellemezné a munkámat. Szívesen dolgozok együtt sportolókkal és átlagemberekkel is, mindegyikben van szépség és kihívás.Sokat tanulok és folyamatosan képzem magam, minél szélesebb körben . Éppen ezért tudok segítséget nyújtani bármilyen életmódváltásban, ha valaki csak fogyni szeretne kicsit, vagy egy kis izmot felszedni, esetleg fáj a háta, esetleg egy adott sportágban versenyre készül.
Leggyakrabban milyen problémákkal fordulnak hozzád az emberek?
Jellemzően azért dolgozok többnyire átlagemberekkel, mert hihetetlen mértékben szaporodnak a civilizációs betegségek. A sok ülés, a mozgásszegény életmód , a helytelen táplálkozás, a rossz légzés , és még sajnos hosszasan sorolhatnám, hogy mi mindennek az eredménye. Ezek mind rontanak az életminőségen, károsítják egészségünket. Nekem egyfajta misszióm, hogy segítséget nyújthassak ezekkel a problémákkal szemben . Mindenkinek a lehető legegyszerűbb, legfenntarthatóbb megoldást próbálom nyújtani, de vannak sajnos dolgok amiket nem lehet kikerülni. A közös munkát mindig megelőzi egy konzultáció, egy testanalízis mérés, és egy FMS-funkcionális mozgásminta szűrés, az edzés és az életmódváltás csak ezután kezdődhet el. Az előzetesen megszerzett információk tükrében mindenkinek személyre szabott tervet tudok nyújtani az edzőtermen belül és kívül egyaránt.
Hogy néz ki nálad egy személyi edzés?
Az edzések mindig jó hangulatban telnek, mindig szem előtt tartom az egyéni célokat és edzettségi szinteket. Az edzés mindig bemelegítéssel kezdődik, ahol SMR henger, mobilizáció és mozgáselőkészítés történik. Erre azért van szükség, hogy az edzésen minimalizáljuk a sérülések kockázatát, ami véleményem szerint az egyik legfontosabb feladata egy edzőnek. Aki engem megkeres mindig teljes odaadásban, és figyelemben részesül. Nagyon fontos számomra a precizitás, munkám során is erre törekszek, szakmai tudásom legjavát adom át klienseimnek. Próbálom az edzéseket a lehető legoptimálisabbá tenni, de olykor ki kell lépni kicsit a komfort zónából. Szerintem egy edzőnek társnak kell lenni a fitness célok eléréséig vezető úton, így én arra törekszem, hogy empatikusan, de határozottan vezessek mindenkit, aki a segítségemet kéri.
Mesélnél az erőemelésről kicsit bővebben? Úgy gondoljuk hogy sok a téves információ ezzel a sportággal kapcsolatban.
Az erőemelést sokszor össze szokták keverni a súlyemeléssel, bár igaz ,hogy itt is súlyokat emelünk, de a két sport egyáltalán nem azonos. Az erőemelésben három gyakorlat van : guggolás, fekvenyomás és felhúzás. Ez három alap mozgásminta, amit rendkívül specifikusan edzünk, a három gyakorlatot pedig a versenyeken próbáljuk kimaxolni. Mindből három kísérlet van , a cél a lehető legtöbb súly megmozgatása egyszer. Maga az erőemelés mint verseny, rendkívül specifikus, de maga az erőemelő edzés már jóval sokrétűbb lehet, sőt annak is kell lenni. Igaz, hogy sokat guggolunk,nyomunk és húzunk, de sok egyéb
kiegészítő gyakorlatnak is helye van, egyéntől, céltól és ciklustól függően. Az erőemelésben az a szép, hogy dopping nélkül is lehetünk erősek és izmosak. Az erő és izomépítésre a legjobb módszer az erőemelés, amit szinte bárki űzhet biztonságosan,
nemtől és kortól függetlenül. Alapfeltétel viszont, hogy előzetesen megtörténjenek a megfelelő mérések, és az edzés figyelembe vegye az egyéni változókat.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez