Az autózás jövője by BMW – BMW iX xDrive50
Egészen biztos, hogy útkeresésben van a teljes autóipar. Talán a legfontosabb téma az elektromos autózás. Nem az a kérdés kizárólag, hogy környezetvédelmi szempontból jobb-e, mint a hagyományos erőforrások, hanem az autózás teljes koncepciójához került egy óriási kérdőjel. Mivel az elektromos motor működése sokkal egyszerűbb, ezért más módon fogunk megkülönböztetni autókat. Az iX-szel a BMW olyan választ adott, amit még eddig senki nem volt képes. Lenyűgöző megoldást és egy teljesen új világot tárt elénk.
Nem gondolom, hogy azon érdemes az iX esetében elsősorban elgondolkozni, hogy tetszik-e vagy sem. Még talán azon sem, hogyha vegán bőrt tesznek egy 2,5 tonnás járműbe, amely 111,5kW-os akkumulátort cipel a hasa alatt, az környezetbarát-e vagy sem. Elvi vita, amelynek ezer és egy aspektusa lehet. De mondjuk azt, hogy elhiszem, hogy a CO semleges gyártás több, mint marketing üzenet, látva azt, hogy mennyire összetett módon és mekkora költséget áldozott a bajor cég ennek megvalósítása érdekében. Azt 100% biztosan leszögezhetjük, hogy hasonló teljesítményt, tehát 523 lóerőt és 765Nm brutálisan nagy nyomatékot, ha sikerülne is kipréselni egy benzines autóból, akkor az jóval több környezetkárosító anyagot bocsájtana ki és közben 20+ liter üzemanyagot égetne el. Tehát ha így vesszük, akkor tökéletesen illik rá a zöld rendszámtábla és a környezetbarát* jelző (legyen inkább kevésbé környezetkárosító).
De az iX írásom nem ennek taglalásáról fog szólni, mert ez az autó annyira más, annyira egyedi és oly mértékben fogott meg, hogy képtelen lennék negatív hangvételt megütni vele szemben. Ez a kocsi állat! És hogy miért az?
Muszáj pár lépést visszamenni a történelemben, nagyjából 10 évet, hogy jobban kiderüljön, hogy mire is gondolok. Volt, illetve van ugyanis egy BMW i3, amely a tisztán elektromosan hajtott BMW modellek között az első volt. Meg kell, hogy valljam, akkoriban első látásra egyáltalán nem tetszett és nem tudtam hová tegyem ezt a járművet. Aztán pár évvel később jártam vele pár napot és gyökeresen változott meg a véleményem róla. A koncepció volt más, amit ennél az autónál megteremtett a BMW. A gazdaságosság és a környezettudatosság jegyében született és úgy lett kialakítva már kezdettől fogva, hogy ebben csak elektromos motor fog működni. Természetesen annak „hátrányával”, már ami a töltési macerát, hatótávot, közlekedési filozófia váltást illeti és annak előnyeivel. A kevesebb alkatrész miatt ugyanis sokkal több teret enged az utasnak. Az i3 egyedisége a berendezés különleges kialakítása, imádtam benne, hogy az volt az érzésem, hogy egy IKEA bútorokkal berendezett minimalista térben ülök, kizárva a megszokottat.
Az iX valahol ennek az evolúciónak a következő stációja. A különleges térérzet, az eltelt 10 év technikai fejlődésének minden egyes vívmányát elénk sorakoztatja. Nem csak azzal több, mint egy átlagos autó, hogy 4,6mp alatt gyorsul 100-ra és megkockáztatom, hogy 200-ra sem sokkal több, mint a duplája alatt, hanem attól, ahogyan a koncepciót megfogták. Ez nem egy sportautó – hiszen a gyorsulási érték alapján akár ez is lehetne – de még csak nem is egy „megszokott” luxus SUV belső tere – hiszen a méretei alapján ennek kellene lennie. Ez egy nappali. Olyan, mint az i3 esetében, csak annyi különbséggel, hogy a tulajdonos túllépett a svéd bútorgyártó által kínált minőségi, dizájnbeli lehetőségein. Egy másik szintre, ahol a luxust nem a svéd városok neve által fémjelzett tárgyak jelképezik. Nem a tömegek szintje, hanem annál két-három, vagy mit tudom én hány szinttel több. Durván luxus. Nem is autós ülésekként kell tekinteni az ülőfelületekre, hanem inkább fotelként. A hátsó ülésen „nyomorgók” pedig ugyanazt, vagy ha lehet még nagyobb kényelmet kapnak. Még az ajtó felé az ív is ki van vastagon párnázva, ha esetlég félre csúszva szeretne ott valaki utazni.
Ha pedig ülések, akkor még egy-két csodálatos csicsamicsát meg kell, hogy ezen a ponton említsek. Az ülések mozgatását ugyanis elől kristályokkal lehet állítani. Ugyancsak kristályokat találunk a középkonzolon is, hiszen a start/stop gomb és az infotainement kezelője is ebből az anyagból készült. Egészen megosztó pontja ez az autónak, legalább annyi emberrel találkoztam, akinek tetszett, mint ahánynak nem. Megosztó, de el kell fogadni, hogy egy elegáns nappali része lehet a kristálycsillár, amely giccsesége miatt vagy bejön valakinek, vagy nem. De vitathatatlanul a gazdagság egyik szimbóluma.
A pár centi híján 5 méter hosszú és közel 2 méter széles autó önmagában nem számítana kicsinek és elvárható lenne, hogy a belső tér ebben a méretkategóriában ne legyen kompromisszummal teli. A 3 méteres tengelytáv és az imént említett elektromos hajtás adta lehetőség miatt viszont minimum akkora belteret kapunk, mint egy kategóriával feljebb (BMW X7). Tehát egy X5 hosszú és nagyjából X6 magas SUV az iX, miközben a belső tere ezeknél eggyel nagyobb.
Amit feltétlenül érdemes kiemelni olyan különlegességek mellett, mint a tetőablak üvegének gombnyomásra homályosodása, az az iX hangja, illetve csendje. Valójában mind a kettő igaz rá. A csendesség, ahogyan az iX suhan, az megdöbbentő. Természetes, hogy az elektromos autók motorhangja olyan minimális, hogy nem szűrődik be semmi az utastérbe, így ebben nagy csoda nem lenne. De a BMW a Rolls-Royce -ban használt technológiákat használva a gördülési zajt is minimálisra csökkentette az autóban. Ezt úgy érték el, hogy különleges hab található a kerekek belsejében, amelyek csökkentik ezen a ponton is a hang kibocsájtását. Természetesen a szélzaj is minimális a tökéletes összeszerelési minőségnek köszönhetően. Így lett a BMW iX a legcsendesebb BMW modell.
A hang, azaz a zene pedig abból a tömérdek hangfalból érkezik, amelyet a belső térben elhelyeztek. Így lesz a drága nappali egyúttal egy koncertterem is. A 4D hangzást biztosító Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System összesen 30 hangfallal és 1615 watt teljesítménnyel szolgáltatja a zenei élményt az autóban. Kérem ezen tessék megdöbbenni. Ilyet ugyanis átlag halandó biztosan csak akkor tapasztal, ha nagykoncertre megy egy erre a célra kialakított terembe. Örökké emlékezni fogok rá, hogy mit tapasztaltam ezen a téren ebben az autóban. Nincsenek szavak, hogy milyen lenyűgöző, kristálytiszta és tökéletes.
A legújabb infotainement rendszerrel már több modellnél is találkozhattunk, ami itt még inkább különlegessé teszi, az az ívelt hatalmas egybefüggő műszerfal, amelynek a középkonzol fölötti része természetesen érintőképernyős felület. A hatszögletű, meglehetősen egyedire sikerült, ámde roppant kényelmes kormány mögött természetesen nincs érintőképernyő. Viszont van egy hatalmas head-up display, amely a navigációt a kiterjesztett valóság elemeivel egyesíti. Miközben a szélvédőre hatalmas mozgó nyilakat vetít, hogy merre kanyarodjunk, az első kamera képét a középső monitorra vetíti, ahol szintén jelzi, hogy milyen navigációs utasítások vannak. Szintén egy pont, ahol érezzük, hogy mire képes a technológia 2022-ben.
Természetesen beszélni kell a töltésről, hatótávolságról is, hiszen ebben sincs szégyellni valója a BMW iX-nek. Az akkumulátor nettó kapacitása 105kW. A tesztelés során 23-24kW-os átlaggal közlekedtünk, amelyben volt nem elektromos szemléletű, gyorsabb autópályás tempó is (bocsánat, de képtelenség megállni, hogy ezzel a némán suhanó monstrummal ne menjen az ember gyorsan). 100-as tempónál egyébként 22kW-os fogyasztást mértünk. Városban pedig könnyedén lehet 17kW-os fogyasztással számolni. Így a gyakorlatban 450 km körüli hatótávot mértünk, amely a sebesség és gyorsulás iránti lelkesedés csökkenésével biztosan hozható 500 fölöttire. Akár 200W teljesítményt is fel tud venni erre alkalmas gyorstöltő segítségével, így hosszabb utazás során 20-30 perces megállóval gond nélkül lehet vele rengeteget is utazni. Ebben támogat minket az is, hogy a csomagtere is kompromisszum menetes, hiszen alaphelyzetben 500 literes.
Rengeteg érdekesség, különlegesség kimaradt a BMW iX xDrive50 bemutatásából. De ez több szempontból sem véletlen. Remélem, hogy más felszereltséggel, vagy akár az erősebb vagy gyengébb motorizáltságú modell bemutatásakor lesz még rá alkalom, hogy elmondjak pár fontos információt. Egy viszont biztos, az iX egy megvalósult koncepcióautó, nagyjából 47 millió forintos vételárért. Egy jármű, amely nemcsak a ma autózását mutatja be annak fantasztikus technikai lehetőségeivel, hanem előre vetít egy jövőképet, ahogyan a BMW látja a luxus elektromos autózást. Ez a jövőkép pedig olyan, amit benzinmotor szerelmességem ellenére el tudok én is képzelni.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez