Az arc nélküli művész
Bár az emberek többsége a mai napig elítélendőnek tartja a graffitit, vannak olyan világhírű művészek, akik az alkotótevékenység eme kicsit sem legális ágán keresztül robbantak be a köztudatba.
Banksy cirka 38 évvel ezelőtt Bristolban látta meg a napvilágot, egy fénymásoló szerelő fiaként. Eleinte hentesnek tanult, de a bárdot hamar lecserélte a festékre, és nagyon úgy tűnik, hogy ez élete legjobb döntése volt. Eleinte szabadúszó graffiti művészként tevékenykedett, a DBZ (DryBreadZ Crew) tagjaként. Stílusát már a kezdetekben is meghatározta a stenciles technika.
A stencileket hagyományosan kézzel rajzolják, vagy nyomtatják acetátos lapokra, kártyákra, mielőtt kézzel kivágják. Banksy esetében csak találgatások vannak, hogy a módszereibe pontosan mi is tartozik bele. Kerüli a nyilvánosságot, részben azért, mert rengeteg illegális munkája van, részben pedig azért, mert még a nevét sem tudják, és ez fenntartja az emberek figyelmét. Ki lehet ez az „arc nélküli” tehetség? Maga a stílus amit képvisel, a meghökkentésről és a kreativitásról szól. Politikai és társadalmi problémákat egyaránt feldolgoz, üzenetei sokszor háborúellenesek és művei többsége a fekete és fehér kontrasztján alapul.
2004-ben nagy mennyiségben gyártott le 10 fontos címleteket, amin a királynő arcát, Diana hercegnőére cserélte, valamint a Bank of Londont, Banksy of Londonra. A Notting Hill Carnival közben egy jókora köteget bedobott valaki, és ezen bankók azóta az Ebayen 200 font körüli összegért találnak gazdára. Több olyan művet is készített, ami szatirikus jellegű, felhasználta Andy Warhol és Leonardo Da Vinci munkáit is, volt olyan, amikor Viktória királynőt leszbikusnak tüntette fel. Ez felkeltette Christina Aguilera figyelmét is, így két másik művével egyetemben 25.000 fontért meg is vásárolta őket.
2006-ban Kate Mosst ábrázoló festménye több mint 50.000 fontért kelt el egy aukción. Ekkortájt kapták fel igazán a nevét, innentől kezdve munkái 30.000 fontos összegekért keltek el, de volt olyan ami túlszárnyalta a százezres álomhatárt is. 2007-ben Space Girl & Bird című munkájáért 288.000 fontot fizettek. Ez után megkapta a Greatest living Briton művészeti díjat, de az inkognitó fenntartása érdekében nem vette át. Mivel 1992 óta aktívan tevékenykedik, elég macerás lenne bemutatni összes munkáját, mi most a kedvenceinket hoztuk el nektek.
Ha tetszenek Banksy munkái, november 22-től megtekintheted jópár stenciljét a Műcsarnok alatt, a Mélycsarnokban. Azt nem árulta el, hogy ott lesz-e a megnyitón, de, ha mégis, akkor bizony a szervezők sem tudják majd, hogy hol rejtőzködik a tömegben. Tudni fogjuk, ha itt járt, mert pár napon belül új Banksy rajzok kerülnek majd Budapest utcáira – illegálisan.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez