Az anyaságra ráhúzott jelzők
Újdonsült anyukaként, vagy kismamaként, mikor a munkahelyre sem kell bejárnunk, mi mást is tehetnénk a babatermékek nagybevásárlása mellett, minthogy böngésszük a baba-mama oldalakat, és próbáljuk leszűrni az információhalmazban a számunkra érdekes, értelmes és reális tartalmakat, melyek segítenek eligazodni az anyaság útvesztőjében. Igen ám, ekkor találjuk szembe magunkat az alábbi cikkek tömkelegével, miszerint egy anyának semmire sincs ideje, luxus számba megy a hajmosás, szalad a ház, és szervezetlen, rendezetlen az életünk.
Felmerül a kérdés, ha valóban minden anya ilyen volna, akkor az igénytelenség és rendszertelenség között sétálgatnánk egy kifeszített kötélen? Ha ezt az érzetet kelti bennünk minden hírforrás, akkor csodálkozik e azon valaki, hogy a fiatal dolgozó nők fejében meg sem fordul az anyaság gondolata? Hiszen ki akarna erre a szintre jutni a magabiztos, stabil, anyagilag és érzelmileg is kötetlen életéből, hogy aztán szabadidőnadrágban, fésületlenül, hányás szagúan rohangáljon csemetéivel a karján, és ne találja meg a helyét és önmagát a világban. Hisszük és valljuk, hogy egy nő elsősorban nő marad, gyerekkel vagy anélkül, de nőiségét mindig szem előtt kell tartania. Az, hogy gyermeked születik, nem sokban változtatja meg korábbi életedet a nőiességedre vonatkozólag (és itt most nem a felszedett kilókról szeretnénk szólni és nem is a belső szépség mivoltáról), hiszen a nőiességnek benned, önmagadban kell rejlenie, pontosabban abban az igényben, hogy adni akarsz magadra és teszel is érte. Nem kell elfogadnod, majd magadra húznod azt a jelzőt, hogy teljesen természetes az, ha valaki anyukaként kevésbé ad magára. Íme a legnagyobb bullshitek, amit anyukáktól vagy baba-mama oldalakon hallhatunk/olvashatunk, és mi most az összesre rácáfolunk, hogy te is mélyen magadba nézhess, valóban így kell ennek lennie.
"Nem tudok mindent egyedül megcsinálni, kell a segítség a házimunkában."
Újszülöttnél: induljunk ki abból, hogy első gyermekes anya vagy és nem ikreket szültél. A házimunka ellátásához valóban szükséged lehet segítségre, úgy körülbelül az első 2-3 hétben. Ha természetes úton szültél, akkor a gátseb gyógyulása alatt nem célszerű megerőltetned magad ez idő alatt, ha pedig császárral, akkor is 2 hét a maximális idő, amit viszonylag több pihenéssel, esetleg fekvéssel kell töltened, amíg nincs ébren a baba. Bár a császárosok hege 2 hónap alatt gyógyul be teljesen, a szülést követő 2-3 hetet követően már te magad is el tudod látni a házimunkát, (főzés, mosás, takarítás) ne használd ki mások jóindulatát és a legfontosabb, ne légy lusta! Ahogy a terhesség ideje alatt sem szabad elhagyniuk magukat az anyukáknak, úgy a terhességet követően sem. Szükséged is lesz a rendre, hiszen a kezdetekben a védőnő szinte biztos, hogy minden héten meglátogat.
Totyogónál: Totyogók esetében a kifogás mindig az, hogy jön-megy a gyerek, nem tudok úgy takarítani, hogy közben rá is figyelek. Elméletileg a lakást, ahová a gyereket vállaltad, baba biztossá tetted még a születése előtt, de legkésőbb mikorra elkezdett járni. Választhatsz, hogy amíg gyorsan felporszívózod a lakást a járókába helyezed-e a csemetéd, vagy ha szabadsághoz szoktattad, akkor semeddig nem tart őt kikerülnöd, sőt még be is segíthet neked a tilitolizásban, nagyon fogja élvezni. Felmosás idejére pedig kimehettek egyet levegőzni. A végeredmény egy tiszta és rendes ház.
"Kerülöm a tükröket, már nem is emlékszem mikor fésülködtem utoljára."
Újszülöttnél: Elég érdekes egy újszülött anyuka szájából ezt hallani, hiszen a kisbabák átlagos napja 10-16 óra alvással telik legalább 3 óránként, a maradék pedig evés, éber figyelés, hiszen nagymozgásokra még nem igazán képesek. Míg egy fésülködés maximum 2 percet vesz igénybe, és máris komfortosabban érzed magad, ha a postásnak kell ajtót nyitni.
Totyogónál: Az elmélet itt is hasonló, a 2 perc megmaradt, a totyogónk pedig biztosan talál magának addig elfoglaltságot a nappaliban, amíg mi beszaladunk a fürdőbe egy kis csinosításra.
"Nem volt időm zuhanyozni, úszik az egész napom."
Újszülöttnél: Hasonló, mint a fésülködés, a gyermek jó esetben 3 óránként alszik, te pedig még ha fáradt is vagy, mert az éjszakát végigordította a gyerek, az 5x3 órában egy nap az alvás mellett biztosan be tudod csempészni azt a 10 percnyi zuhanyzási időt a nappalodba, ami nemcsak hogy felfrissít és energiát ad, de ráadásul ápol és szépít is. Az esti fürdő pártiaknak pedig ez nem is lehet opció, apuka vagy besegít 10 percre a gyermek felügyeletébe, vagy a gyermek fürdetése után intézed a szépségápolást. Mi egyébként a nappali regenerálódást erősen ajánljuk.
Totyogónál: Az esti fürdés itt sem jelenthet problémát, a reggeli fürdést pedig egy totyogónál is ugyanúgy meg lehet oldani, mint az újszülöttnél. Ébredés, reggeli, gyerek esetleg eljátszik a járókában, vagy mesét néz a nappaliban, te pedig beosonsz a fürdőbe szigorúan résnyire hagyott ajtó mellett és 5 perc alatt megejted a gyors zuhanyt. Ha netán erre képtelen vagy, akkor is ott az ebéd utáni alvás idő, ami csak a tiéd!
"Smink gyerek mellett? Kizárt!"
Miért is? Ha már a reggeli felfrissülés híve vagy, és programotok is van aznapra, semeddig nem tart feltenni a titkos 5 perces sminkedet, egy kis parfüm, ékszerek és már indulhattok is.
Újszülöttnél: Pici baba, nem mozog sokat. Ha nem szeretnéd egyedül hagyni a járókában, vagy a játszószőnyegen a nappaliban, akkor vidd be magaddal a fürdőbe a babahordozóval együtt. Amíg sminkelsz beszélj hozzá, dalolássz neki és mindketten újult erővel és frissen indulhattok útnak.
Totyogónál: Ó, amikor elkezd kibontakozni a kis értelmük, rögtön izgalmassá válik anya púderes pamacsa, rúzsa, ékszerei és előszeretettel asszisztál neked a fürdőben, elles, utánoz, magyaráz. A legédesebb időszak, használjátok ki közösen.
"Apa hazajön, lepasszolom neki a gyereket, én pedig addig pihenek kicsit, hisz kell az az egy óra kikapcsolódás nekem is." A legrosszabb amit tehetsz. Ha jobban belegondolsz az a szegény ember napi 8-10-12 órában dolgozik (utazást is belevettük) , mindent megtesz, hogy a gyed mellett otthon ülő párjának és gyermekének mindent megadjon, hazaér a kis szentélyébe, a család melegébe és ahelyett, hogy ő is pihenhetne (és itt most nem feltétlen a leülök a tv elé és asszony adj egy sört szituációra gondolunk) együtt tölthetne el a családjával olyan minőségi időt, ami építi mindannyiuk kapcsolatát, ehelyett kap egy házsártos, kimerült, követelőző asszonyt, akinek még fésülködni sem volt aznap ideje, hát ne csodálkozz, ha nem csak te depizel majd be idővel, de apuka sem bírja sokáig és máshová menekül. Azt javasoljuk, töltsétek el inkább együtt az esti órákat, fürdessetek közösen, játsszatok nagyokat és beszéljétek meg, kivel mi történt aznap.
Ha a fentiek még nem verték volna ki a biztosítékot egy férfinél sem, akkor a szabadidős anyák biztosan kifogják. Persze tudjuk, hogy a terhes gatya szülés után már lóg az emberen, a csőszárú farmered pedig még jó ideig nem fog rád jönni, de ma már nem kell hiper szuper plázákba mennünk ahhoz, hogy olcsón kifogjunk egy valahogyan is kinéző farmer vagy vászon nadrágot, ami a mi méretünk. Próbáljunk meg olyan fazont választani, hogy belekalkuláljuk az esetleges fogyást és akkor jó pár hónapon keresztül hű barátunk lesz, a bevásárlás vagy a délutáni séta is jobban fog esni, mint ha sportfelszerelésbe feszítenénk az utcán. És a sportfelszerelés még a jobbik eset, de az agyon bolyhosodott kinyúlt és elkopott szabadidő, na azt ne engedjük meg magunknak. Biztosan számtalan jelző és kifogás felsorolható lenne még, de akkor valószínűleg ezt a cikket még legalább kettő ekkora terjedelmű oldalon írhatnánk. Persze mindenki más mondanivalót szűr le, egy a lényeg: merjetek nők és anyák lenni, ne dugjátok a fejeteket a homokba, szánjatok időt magatokra - ezt az időt nem a gyermeketektől veszitek el - viszont sokkal magabiztosabbak, erősebbek és a férjetek szemében nőiesebbek lesztek.
Mosolygó Bernadett
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez