Az alvás nagyon fontos
A kialvatlanság meglehetősen nagy probléma. Az éjszakai forgolódás csak az egyik dolog, nagyobb gond, hogy a koncentráció hiánya miatt másnap hibát hibára halmozhatunk, sőt akár balesetet is szenvedhetünk. Nem kevés embernek okoz problémát az álmatlanság, kortól függetlenül. Idősek és fiatalok egyaránt küzdenek vele.
Egy alvásvizsgálat közel kétezer férfi és női önkéntes jelentkezőn elemezte a kevesebb alvás, kialvatlanság hosszú távú hatásait. 10-14 éves nyomon követést végeztek ebben a vizsgálatban, melyben kiderült, hogy a 6 óránál kevesebb alvás növeli a halálozás kockázatát. Az adatokat korrigálták a cukorbetegség, a magas vérnyomás és egyéb tényezők meglétével/hiányával. Férfiakon csökken a spermaszám. Nő a szív-érrendszeri kockázat. Nagyobb a cukorbetegség kockázata. Egyes daganatos betegségek veszélye is nagyobb lehet. Fokozottabb az elhízás, túlsúly kockázata. A stroke kockázata mintegy négyszeresére nő. Azonban már egyetlen nem jól átaludt éjszaka is elegendő lehet a kibillenéshez. Fokozottabb éhségérzet. Nő a figyelmetlenség (pl. balesetveszély). Nem éppen úgy nézünk ki, ahogyan szeretnénk. Nagyobb megfázási hajlam. Csökken az agyszövet térfogata. Érzékenyebbek vagyunk. Koncentráció- és memóriazavar alakulhat ki
Alvással a szépségért és egészségért: Ha Ön szerint a sikerhez fontos a friss, fiatalos külső, szánjon időt az alvásra! A túl kevés alvás ugyanis a hormonrendszer működésére is hatással van: a normálisnál több kortizol hormon termelődik. A magasabb stresszhormon szint miatt nemcsak feszültebbek leszünk, de a bőrünk is megsínyli. A magas kortizol szint hatására felgyorsul a bőr rugalmasságát, feszességét biztosító kollagén lebontása, így idővel valós korunknál pár évvel idősebbnek tűnhetünk majd. A túl sok kortizol kedvezőtlen hatását a férfiak is megérzik majd, náluk a tesztoszteron szint csökkenésével kell számolni. A pihenés hiánya a ráncok mellett a zsírpárnák megjelenéséhez is hozzájárul. Egy korábbi vizsgálat már beszámolt arról, hogy kialvatlan állapotban lehetőleg ne induljunk bevásárolni, mert ilyenkor hajlamosabbak vagyunk a magasabb szénhidrát tartalmú élelmiszereket kosárba tenni. Az alváshiány miatt többet eszünk, ilyenkor ugyanis megemelkedik az éhséget jelző ghrelin hormon szintje a szervezetben, a jóllakottság érzését jelző leptin hormoné pedig csökken. Ha az újévi fogadalmai közt szerepel az álomalak elérése, akkor első lépésként tervezze meg, hogyan tud több időt szánni a pihenésre!
A mennyiség és a minőség is számít. Tény, ha tartósan a szükségesnél kevesebbet alszunk, akkor az a külsőnkön is nyomot hagy és hangulatunk, egészségünk is megsínyli. Egy felnőtt ember napi alvásszükséglete 7 és 8 óra között mozog, de nem elég, ha csak a mennyiségre figyelünk, az alvás minősége is ugyanilyen fontos. Ez azt jelenti, hogy nem elég, ha valaki időben eleget alszik. Ha alvás közben többször ébred, nehezen alszik el, horkol, vagy egyéb alvással kapcsolatos panasza jelentkezik, zavart szenved az alvás természetes ritmusa, az alvás minősége. Az érintett nem ébred frissen, napközben fáradt, ideges lehet, fejfájásra panaszkodik. Ha tehát valaki úgy érzi, hogy hiába alszik eleget, mégsem érzi kipihentnek magát, érdemes alvásvizsgálatot végeztetnie, melynek eredményei alapján a kezelőorvos megoldást találhat a problémára.
Csak természetesen! Az altató tabletták helyett érdemes megpróbálkoznunk néhány természetes módszerrel, hogy jobban alhassunk. A kamillatea, a melatonin, a valeriána és a kava hatékony, de közülük elsősorban a macskagyökér vagy valeriána és a melatonin-kiegészítő segít. Sharon Plank, orvos, a Pittsburghi egyetem egészségügyi iskolájának szakértője elmondta: tudományos bizonyítékok is alátámasztják a valeriána és a melatonin jótékony hatását. Kezdjük el ezeket kis adagban használni, és tájékoztassuk róla orvosunkat, hogy mit szedünk.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez