Az aggodalom nem segít - Hogyan tedd félre az aggódás okozta szorongásaidat?
Amikor aggódunk valami miatt, akkor szorongunk. A szorongás elleni küzdelem pedig érzelmileg nagyon kimerítő. Sokan küzdünk ezzel nap, mint nap, különösen a bizonytalan időszakokban. Gyakran azon kapjuk magunkat, hogy folyamatosan aggódunk a jövő miatt, vagy stresszelünk a múltunkkal kapcsolatban és ezzel gyakorlatilag teljesen ignoráljuk a jelenünket.
De vajon miért aggódunk ennyit?
Kailey Horan, pszichológus szerint, ha egy cselekmény aggasztó számunkra akkor az aggodalom tudat alatt ad nekünk egy úgy nevezett "hamis kontroll érzetet. Amikor aggódunk egy bizonyos helyzet miatt, tévesen győzzük meg magunkat arról, hogy jobban is fel tudtunk volna készülni az adott szituációra. A valóságban azonban az aggodalom semmiben sem szolgálja az érdekeinket. Sőt! Nem segít legyőzni a problémákat, ellenben egy olyan frusztrációt élünk meg, aminek hatására csak mentálisan rosszabb állapotba kerülünk. És sajnos ilyenkor hajlamosak vagyunk több rossz lépést is tenni. Az aggodalom ugyanis összezavarja az elmét, és tönkreteszi a belső békét.
Dr. Horan a kognitív viselkedésterápia gyakorlását ajánlja, hogy kontrollálni tudjuk az aggodalmunkat és visszanyerhessük az érzelmi szabadságunkat is. Sőt, azt mondja, ez akár 5 percen belül is megtörténhet!
A szakértő tanácsa szerint a következőket kell tenni:
1. Határozzuk meg a kiváltó okot vagy helyzetet.
Az első lépés, amit meg kell tennünk a nyugalmunk érdekében az az, hogy elemezzük ki az aggodalmaink okát. Mitől érezel ennyire szorongást? Mi okozza, benned ezt a nyomást? Mi van, ha valami rossz történik?
2. Értékeld aggodalmadnak az intenzitását.
Tehát már tudod, mi váltja ki a szorongást. Most próbáld meg értékelni az intenzitását. Ehhez használj 1-től 100-ig terjedő skálát. Például az általad tapasztalt érzelmi feszültség 70/100, vagy akár 100/100 is lehet. Hogyan értékelnéd?
3. Írd le az aggodalommal kapcsolatos negatív gondolataidat, érzéseidet
Amikor aggódunk, különféle – gyakran a lehető legrosszabb – forgatókönyvekkel töltjük meg elménket, amelyek hatására végképp rettegni kezdünk. Tehát a legcélravezetőbb, ha átgondoljuk a korábban meghatározott aggodalmunk okát és leírjuk az ehhez kapcsolódó érzéseinket.
4. Vizsgáld meg azokat a bizonyítékokat, amelyek alátámasztják az aggodalom gondolatát
Most próbálj tényszerű bizonyítékokat találni, amelyek alátámasztják aggodalmaidat. Nyugodj meg egy pillanatra, és gondold át, mennyire reálisak az aggodalmaid. Mennyire valószínű, hogy az előző lépésnél leírt forgatókönyv bekövetkezik?
5. Vizsgáld meg a bizonyítékokat az aggodalomra okot adó gondolat ellen.
Válaszolj magadnak a következő kérdésre: Milyen tények mutatják, hogy ez az aggodalomra okot adó gondolat nem igaz?
Próbáld meg felidézni olyan korábbi eseményeket, ahol szintén aggodalom fogott el és nézd meg, hogy ezeknél az eseteknél mennyire volt valós a félelemed? Mennyi az esélye, hogy a rossz forgatókönyv bekövetkezzen? Értékeld ezt is ugyanazzal a skálával, mint a második lépésnél.
6. Helyezz be reálisabb, kiegyensúlyozottabb gondolatokat.
Képzeld el, hogy nem te, hanem egy kedves barátod éli át azt, amivel éppen foglalkozol. Mit mondanál neki? Mit tanácsolnál neki, hogyan kezelje a helyzetet? Ha kívülről próbálunk megvizsgálni egy adott szituációt, akkor általában sokkal reálisabban tudjuk nézni is azt. Ilyenkor pedig kiegyensúlyozottabb és sokkal kevésbé torz képek jelennek meg a fejünkben. Ez segít abban, hogy a saját helyzetedet is egy reálisabb tükrön keresztül lásd.
7. Értékeld újra a szorongás és aggodalom intenzitását.
Szóval, itt vagyunk. Ez az utolsó lépés, amelyet meg kell tenned a negatív gondolataid megfékezésének érdekében és az belső erő visszaszerzéséhez vezető úton. Mennyire szorongsz most 1-től 100-ig?
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez