Az UV-sugárzás káros hatásai
Manapság egyre nagyobb problémát okoz a már címben említett dolog. A bőrre van kifejezetten káros hatással, ezért fontos, hogy ha tartósan napon tartózkodunk, kenjük be magunkat naptejjel, valamint délelőtt 11 és délután 15 óra között lehetőség szerint vonuljunk árnyékba!
Természetesen az UV-sugárzásnak vannak fokozatai. A legkisebb az UV-C, ami 100-280 nm mennyiséget jelent. Ezt teljesen elnyeli a földi légkör, egyedül az űrhajósok vannak tőle veszélyeztetve. Természetesen őket ellátják védő felszereléssel, ha kiutaznak.
Szintben a következő az UV-B, ez 280-315 nm-nek felel meg. Nagy részét a Föld ózonrétege elnyeli. Vannak jótékony hatásai, hiszen elősegíti a csontképződést, a D-vitamin képződést. Hiányában felléphet angolkór. Emellett azonban árthat is, hiszen közvetlenül károsítja a DNS-t, ami bőrrák kialakulásához vezet. Szerencsére ez ellen a szervezet védekezik melanin-pigment sejtek termelésével, ami a bőr barnulását okozza.
A legmagasabb mind közül az UV-A sugárzás, ami összesen körülbelül 315-400 nm. Régen úgy gondolták, hogy ez kevésbé ártalmas, mára azonban már bizonyított, hogy roncsolja a DNS-t, öregíti a bőrt, és közrejátszik a bőrrák kialakulásában. A bőr barnulását csak ideiglenesen idézi elő melanin oxidálásával.
Amit fontos tudni, hogy mivel a Föld ózonpajzsa rengeteg helyen kiszakadt, roncsolódott, így az UV-sugárzás egyre nagyobb mértékben képes behatolni bolygónkra. Ebből következik, hogy fokozott védelmet kell biztosítanunk a bőrünknek. A rendszeres leégés daganatos elváltozást okozhat, ami nem most fog jelentkezni, hanem 10-20 évvel később. Ezért nem árt komolyan venni ezt a dolgot!
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez