Az Aspergerről másképp
Mielőtt jobban beleástam volna magam a témába, már hallottam róla, hogy az Asperger-szindróma az autizmus egyik válfaja, de nem is sejtettem, hogy valójában az esetek 30-50%-a diagnosztizálatlan marad. Az Asperger-szindrómások felismerése a legkevésbé sem könnyű feladat. Mi összegyűjtöttük azokat a magasan fejlett és korlátozott területeket, melyeket górcső alá véve könnyebben megérthetjük és segíthetjük a környezetünkben élő AS gyanús személyeket.
Sokan sokfélék vagyunk, különbözőképpen gondolkodunk, és másképp alkalmazkodunk bizonyos helyzetekhez. Tudjuk, hogy a viselkedésmintákat, melyeket követünk, nagyrészt szüleinkről és a környezetünkben élőkről másoltuk, neveltetésünk során alakultak ki. Azonban vannak megmagyarázhatatlan tényezők és reakciók, melyeket képtelenek vagyunk megindokolni, és a neveltetés címszó alá kategorizálni. A habitusunkat nagyban befolyásolja a genetikánk is.
1. Egy Asperger-szindrómás emberből alapvetően hiányzik az empátia.A szociális kölcsönösséget tapasztalat útján sajátítja el; ez hol sikerül, hol nem. Sokszor akaratlanul is bántóan viselkedik, mert nem tudja hogyan reagáljon, miként vigasztaljon, hogy fejezhetné ki együttérzését.
2. A metakommunikációval is sokszor meggyűlik a baja. Gyakran kerüli a szemkontaktust, nem képes megfelelően dekódolni a mimikát és a gesztusokat.
3. Az érdeklődési köre beszűkült, azonban abban, amiben tehetséges, professzionális szinten képes teljesíteni. Hatalmas figyelmet szentel annak, amivel éppen foglalkozik, szinte lehetetlen belőle kibillenteni.
4. Rendszerint problémát okoz neki a szándékok és elvárások értelmezése, nem mindig érti, mit szeretne a másik. A finom célzások és burkolt üzenetek sokszor süket fülekre találnak, és ez rengeteg gondot okozhat a párkapcsolatában.
5. Nem szereti a fizikai kontaktust, az érintést és a simogatást. Ha beleszeretünk egy AS emberbe, számolnunk kell azzal, hogy a tapintásunk fájdalmas, kellemetlen és idegesítő is lehet a számára. Az intimitás kialakítása sok türelmet igényel.
6. Az ágyban is általában szabálykövető, tanult feladatokat teljesít, olykor kissé gépiesnek tűnhet. Ha kellő tapasztalattal rendelkezik, akkor magabiztos, vad szerető, de csak ritkán gyengéd, nehezen fejezi ki az érzéseit.
7. Akármennyire szeret valakit, nehezen adja tudtára. Érzelmi megnyilvánulásai meglehetősen ritkák, sokszor úgy viselkedik, ahogy tudja, hogy illene; emiatt időnként megbízhatatlannak tűnhet.
8. Az Asperger-szindrómások őszinte emberek, ezért különösen rosszul reagálnak, ha valaki megbántja őket. Igencsak haragtartóak és sértődékenyek; a bizalmukat visszaszerezni szinte lehetetlen.
9. Előfordul, hogy düh- és indulatkezelési problémákkal kell szembenéznie, mellyel kellemetlen helyzetbe hozza saját magát, és a környezetében élőket.
Az Asperger-szindróma, habár idegrendszeri fejlődészavar, a legtöbbször csaknem teljesen rejtve marad. A felsorolt tünetek csak figyelemfelhívó és tájékoztató jellegűek, diagnosztizálásra nem alkalmasak. Azonban a jellemzők felismerésével és feltárásával sokat tehetünk az érintettek szocializálódásáért, és bizalmi kapcsolat kiépítésével az érzelmi akadályok leküzdéséért.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez