Ausztria téli titkai
Bár még csak november van, és egyelőre semmi sem utal arra, hogy néhány napon belül betenné hóbakancsát a tél ide a Kárpát-medencébe, nem baj, ha előre számolunk azokkal a lehetőségekkel, amiket a szomszédos Ausztria kínál a téli időszakra, a karácsony körüli ünnepekre. Az alpesi hangulatáról jól ismert ország ugyanis mindig romantikus, vagy éppen izgalmas kínálattal kedveskedik az itt telelő vendégeknek.
Jó pár éve is már annak, hogy egy csípős, hideg november végi, december eleji napon váratlanul belecsöppentem Schladming egyik leglátványosabb tradicionális téli forgatagába. Ahogy leszállt az est, s a hegyi városka főterén kigyulladtak a karácsonyi fények, egyre több ember gyűlt össze a felállított kordonok mentén, s izgatottan várták a műsor kezdetét. Hatalmas pelyhekben hullott a hó, felcsendültek Orff Carmina Buranájának vészjósló dallamai, míg végül megjelentek az éjszaka főszereplői is. Hosszú sorokban vonultak fel a városka utcáin a félelmetes krampuszok, kiknek tömegében szinte elveszett a Mikulás és az a néhány szelídebb kosárhordó, vagy másképpen erdei ember, akik kíséretéhez tartoztak. Kecske-, bárányirhából készült bundájuk erős akolszagot árasztott a hóesésben a kipárolgástól, 100-150 éves, kézzel faragott, festett maszkjaik – melyek éktelen szarvakkal és tülkökkel voltak felszerelve – pedig oly félelmetesek voltak, hogy a kisgyerekek sírva fakadtak ijedtükben. Karmos mancsukban bőrszíjból hasított ostort és buzogányt ráztak, s akire ránéztek, annak megfagyott a vér az ereiben. Este tíz után elbontották a kordonokat, a kisgyerekes családok hazamentek, s akkor elkezdődött a muri. A borzalmas képű krampuszok üldözőbe vették az embereket, s akit elértek, azt jelképesen magukévá tették.
A Krampusumzug (vagy Krampuslauf, máshol Krampusnacht) Ausztria számos vidékén kedvelt rendezvény, mely leginkább a mohácsi busójárásra emlékeztet, legalábbis, ami a jelmezeket illeti, s mint tradíció, régóta az adventi, karácsonyi ünnepkör része a szomszédban. Az elnevezés – Krampus – is az osztrák németből ered: a Krampen, azaz karom szóból. A téli napfordulóhoz kapcsolódó pogány szokás, mely az idők során keresztény elemekkel is keveredett, a XVII. század közepe óta létezik, e szörnyűséges ördögök azóta büntetik a rossz gyerekeket, míg a jók a Mikulástól kapnak ajándékot. Stájerország legnagyobb Krampusumzugja a schladmingi, ahol alkalmanként csaknem nyolcszáz pokolfajzat ijesztgeti az embereket, ezt idén november 26-án tartották, de Ausztria számos más településén később is találunk hasonló eseményeket, így a Hallstatti-tó mellett fekvő Bad Goisernben december 7-én rendezik. Aki azonban nyugalmasabb módon szeretné ünnepelni az Úr-várás időszakát, hangulatos adventi programokat talál az UNESCO Világörökségi helyszínként ismert Hallstattban is, melyek közül a december 3-án megrendezendő fáklyás séta talán a legromantikusabb. December 6-án Szent Miklós hajós ünnepét rendezik meg ugyanitt, míg december 8-án karácsonyi vásárt tartanak a festői kisvárosban.
Adventi vásárokat Ausztria számos kisebb-nagyobb városában találunk, melyek közül talán a bécsi a legismertebb a magyar vendégek számára is. A Rathaus, vagyis Városháza előtt felállított Christkindlmarkt a legnagyobb, de romantikus a schönbrunni is, mely békebeli hangulatáról és korabeli ajándékairól nevezetes. Salzburg lenyűgöző panorámájával télen-nyáron az egyik legvonzóbb úti cél, de az adventi fényekbe öltözött város talán még ellenállhatatlanabb. Ha szerencsénk van, friss hó borítja az óváros templomtornyokkal és kupolákkal teleszórt képét, mely fölé méltóságteljesen telepedik a hófödte Mönchsbergen a Hohensalzburg vár. A dóm mellett (melynek egyébként évtizedek óta magyar karnagya van Czifra János személyében) terpeszkedő Residenzplatz ad otthont minden évben a karácsonyi vásárnak. Itt áll a város feldíszített karácsonyfája is. A salzburgi adventi vásárt a XVII. század óta rendezik meg, mai formájában 1972 óta élvezhetjük. De nem csak itt, hanem a Mirabell téren, sőt a Hellbrunni kastély kertjében is találunk karácsonyi puncstól, forralt bortól, vagy éppen sült gesztenyétől, fűszeres kolbásztól illatozó bódékat. Mozart városában egyébként szinte valamennyi templomban, vagy kápolnában rendeznek karácsonyi esteket az adventi időszakban, míg az újévben, január második felében a híres Mozart-hét hangversenyeit hallgathatjuk meg a Mozarteumban.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez