Aromaterápia: önmagunk jól megérdemelt kényeztetése
Az aromaterápia eredete évezredekre nyúlik vissza, ezért nem meglepő, hogy kellemes illatú, értékes illóolajokat már az ókori egyiptomiak is fölhasználták. Ez egy egzotikus gyógymód, napjainkban ismét divatba jött, önmagunk kényeztetésére, s a stressz oldására használják.
A gumiból, gyantából, fakéregből és virágszirmokból kivont értékes illóolajokat az ókori egyiptomiak is fölhasználták, részben gyógyszerként, részben vallási célokra. Az aromaterápia, azaz az illóolajok terápiás felhasználása a 20. században azután vált elterjedté, hogy tudományos vizsgálatokkal sikerült az illóolajok összetevőinek szétválasztása és kémiai meghatározása.
Az illatok ereje
Az aromaterápia alapját az illatok ereje jelenti. A kezelés során illatos olajokat alkalmazunk fájdalom csillapítására, elernyesztésre és gyógyításra. 1928-ban René-Maurice Gattafossé francia vegyész használta először ezeket az illatokat: ő fedezte fel, hogy a kezén lévő égett seb a rácsöppentett levendulaolajtól hamar begyógyult. Az illóolajok erős antiszeptikus, fertőtlenítő hatásuk tehát innentől váltak ismerté.
Napjainkban az illóolajok alkalmazása elsősorban külsőleg történik. Inhaláláshoz, a bőrbe dörzsölve, vagy fürdőkhöz használhatjuk őket, de az illóolajok hígított formában, hozzáértő orvos felügyelete mellett belsőleg is alkalmazhatók. A belélegzett illóolaj serkenti a szaglószervet, amely az agynak az érzelmeket, emóciókat szabályozó területeihez közvetíti az ingereket. Mivel az illóolajok gyógynövényekből kinyert alkotórészeket tartalmaznak, így nem véletlen, hogy különböző fajtáik szinte minden problémára megoldást nyújtanak. Mivel az aroma olajok nagy töménységűek, egyszerre néhány csepp használata is elegendő. Kúraszerű alkalmazás esetén viszont legfeljebb három hétig használható.
Aromaterápia házilag
Aromalámpában, vízbe csepegtetve a lakásban is kellemes illatot teremt. Légzőszervi megbetegedés esetén csepegtethető a papír zsebkendőre, így minden használat alkalmával könnyen belélegezhető. Fürdővízbe csepegtetve emésztési- és bőrproblémák megelőzésére alkalmas, de a kellemes illatok megnyugtatják a feszült idegeket, vagy éppen energiával töltenek fel és ellazítják az izmokat. Nézzük, hogy melyik olaj mire jó:
Citrom: A citromból készült illóolaj baktérium és vírusölő, frissítő hatású. Lakásban, munkahelyen párologtatva segít az őszi időszakban megelőzni az influenza terjedését.
Eukaliptusz: izületi- és izomfájdalmak kezelésére alkalmas fürdővízbe csepegtetve, vagy krémmel elkeverve. Frissítő, köhögéscsillapító hatású.
Borsmenta: Influenza, légzőszervi megbetegedések gyógyíre, lázcsillapító hatású.
Szantál: segít a klimax időszakában előforduló problémák kezelésében.
Rózsa: nyugtató hatású, stressz oldó, fürdővízbe csepegtetve segít a menstruációs panaszok leküzdésében.
Fahéj vagy gyömbér: mind a kettő csökkenti a fájdalmat.
Angyalgyökér vagy a bergamott: segít a depresszió leküzdésében.
Boróka vagy a méhfű: a vírusfertőzéseket gyógyítja.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez