Arcszérum – mi a funkciója?
Az utóbbi időben rendkívül gyorsan terjedt a különböző „lifting” és revitalizáló arcszérumok kínálata, számos aktív, egzotikusan hangzó összetevővel együtt, melyek egyrészt trendiek, másrészt eltüntetik a ráncokat, vagy élénkítik és hidratálják az arcbőrt. A kozmetikai cégek egymást előzik meg a bejelentéseikkel, melyek szerint pont az ő aktív összetevőjük az a varázslatos anyag, amely segíti a ráncok elleni harcot. Ráadásul olyannyira, hogy az arcszérumokat már 20 éves fiatal lányoknak is ajánlják, ami abszurd, ha a szérumot a ráncok csökkentésére alkották meg.
Jogos a kérdés, hogy szükséges-e az arcszérum használata, ha már használsz valamilyen speciális tápláló krémet. Az arcszérum használata általában a harminc fölötti nőknek ajánlott, mivel a bőr akkor kezdi elveszíteni nedvességét, de ez személy függő. A krémtől az különbözteti meg, hogy mivel a krém nagyon kompakt, a szérum molekulái sokkal kisebbek, mint a krémeké. A szérum biztosítja a szükséges hidratációt és elősegíti a kiválasztott aktív összetevők behatolását, így a tápanyagokét is a bőr mélyebb rétegeibe, főleg a második (dermis) és a harmadik rétegbe (bőralja). Erre a krém nem igazán képes, mivel hidratálásra és a bőrfelszín nedvességének megtartására találták ki. Főleg ebből az okból kifolyólag ajánlott a szérum használata, megtisztított arcbőrre felkenve, a krém előtt, ideális esetben éjszakára. Az aktív összetevők mértéke egy átlagos krémben körülbelül 10 %, míg a szérum akár a 70 %-ot is elérheti, attól függetlenül, hogy vizes vagy olajos bázissal rendelkezik. Ezért fontos, hogy csak és kizárólag minőségi bio vagy természetes arcszérumot használjunk. Mivel a szérum funkciója, hogy ellássa az arcbőrünket tápláló összetevőkkel, speciális problémák esetén is ajánlott a használata, mint például a pigment-foltok, az apró ráncok vagy a dehidratált, száraz bőr. Vagy alkalmanként, mikor a bőr szenved a hidegtől, a stressztől, vagy intenzív környezeti hatás éri, amely károsíthatja. A piacon olyan szérumok is kaphatók, melyek a kitágult pórusok és a zsíros bőr kiegyensúlyozására is alkalmasak.
Milyen aktív összetevők népszerűek ma a szérumokban? Ez az arcbőr problémájától függ, amelynek a szérumot ajánlják. A szérumban általában egy, de néha 3-4 választott aktív összetevő is van, amely alapján reklámozzák is az adott terméket.
Az aktív összetevők a bio, vagy natúr szérumokban gyakran ugyanazok, mint a hagyományos szérumokban. A legfőbb különbség abban rejlik, hogy a hagyományos szérumok ugyan tartalmazhatnak természetes aktív összetevőt, de mellette számtalan káros szintetikus anyagot is, vásárlásukkor pedig jóval mélyebben kell a pénztárcákba nyúlnunk.
Nagyon gyakori összetevő, amely hidratálja a bőrt, puhává teszi és eltünteti az apró ráncokat, a hialuronsav. A kutatások azonban bebizonyították, hogy a sav önmagában molekuláris szinten olyan hatalmas, hogy a bőr nem tudja elnyelni, így csak a felszínen marad, ahol nincs semmilyen hatása. E felfedezés alapján a kozmetikai cégek a hialuronsav sóját - Sodium Hyaluronate – kezdték használni, melynek molekulája kisebb, képes nagyobb mennyiségű vizet is megtartani, így beszívódik a mélyebb rétegekbe és elősegíti a tápanyagok felszívódását. A bőrt puhává és simává varázsolja már kis mennyiségben is, a szérumban pedig az aránya nem haladja meg az 1 %-ot.
A természetes kozmetikumokban hialuronsavból készült növényi kivonatot alkalmazzák, amely vagy szójából, vagy kukoricából készül. Bio bakteriális fermentációs folyamat során, enzimek termelésével készül. Ha fokozni szeretnénk a hialuronsav, vagy sójának hatékonyságát a bőrön, használni kell egy tápláló kiegészítőt is. A bőr így tényleg puha és hidratált lesz, már pár nap után is.
Szőlőmag-kivonat – az erős antioxidánsok közé tartozik, védi a bőrt az UV sugárzástól. A kollagén és az elasztán stabilizálásával erősíti a kötőszövetet, így javítja a bőr rugalmasságát.
Zöld tea – Antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. A kozmetikában a zöld teából kinyert antioxidáns származékokat használják, mint a fenol vagy az EGCG, melyeket a bőr öregedésével szemben vívott harc hatékony fegyvereiként reklámoznak. A probléma csak az, hogy természetes formájukban oxidálódnak, ezért a termékekhez csak kis mennyiségben adják őket, így kérdés, hogy valójában mennyire tudnak harcba szállni a ráncokkal. Mindenesetre, a zöld tea rendszeres fogyasztása több élvezetet okoz, mind a bőrnek, mind a testnek.
Sarki fekete ribizli magjának kivonata (Arctic Blackcurrant seeds) – gazdag esszenciális zsírsavakban (omega 3- stearidonic acid és omega 6- gamma-linolenic acid), erős gyulladáscsökkentő hatása van, és elősegíti a bőrsejtek megújulását.
Goji bogyó – ragyogó tulajdonságai vannak, köszönhetően a poliszacharidok és az aminosavak egyedülálló kombinációjának, amely a fehérjék alapja. Az erős antioxidáns hatás a karotenoidoknak köszönhető, beleértve a béta-karotint és a zeaxantint. Fokozzák a bőr védekezőképességét, javítják a rugalmasságát, védik a környezeti szennyeződésektől. A kozmetikában a bogyókból nyert kivonatot használják.
A-vitamin - Retinyl Palmitate – természetes forma – alapvető antioxidáns, gyulladáscsökkentő hatásokkal, amely életre kelti a bőrt. A kozmetikában az öregedést gátló krémek és arcszérumok egész sorában megtalálható. Viszont nem szabadna hozzáadni olyan krémekhez, napvédő termékekhez, melyeket napi szinten használunk, mivel napsütésben fokozza a bőr érzékenységét. Ugyanígy, UV-sugárzásnak kitéve lebomlik és szabadgyököket képez, melyek gyorsítják a bőrelváltozások és daganatok kialakulását, károsítják a DNS-t. Az A-vitamin magas koncentrációját a terhes nők egyértelműen kerüljék. Az A-vitamin szintetikus formája a retinol.
C-vitamin - Sodium Ascorbyl Phosphate – antioxidáns tulajdonságai védik a bőrt az UVB sugárzástól, elkerülhetetlen a kollagén termeléséhez. A stabilitásával viszont problémák vannak. Hogy elegendő hatást tudjon kifejteni a bőrre, nagyon magas savas formában kellene használni - pH2 szinten, ami már csípné a bőrt – ezért egy sokkal mérsékeltebb formában adják a termékekhez. Ebből az okból több kutatás sem támogatja a kozmetikai cégek állításait, mely szerint nagyon hatékony az arcra tervezett termékekben.
E-vitamin – Tokoferol (d-alpha tocopherol) – természetes forma – bizonyítottan hatékony antioxidáns, mely védi a foszfolipideket a sejtmembránban. Stimulálja a vérkeringést, szabályozza a bőr rugalmasságát és megakadályozza a ráncok kialakulását. Szinte minden öregedés elleni termékben megtalálható. Tiszta, természetes formában, más növényi olajokkal keverve közvetlenül a bőrön is felhasználható. Az E-vitamin szintetikus formája a dl-alpha-tocopherol vagy az all-rac-alpha-tocopherol.
Ázsiai gázló (Centella Asiatica) – egy Ázsiából származó növény, melyet már évszázadok óta használnak az ajurvéda gyógyászatban. Gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, támogatja a bőr egészségét. Köszönhetően annak, hogy erősen támogatja a kollagén termelődését, az ázsiai gázlóból nyert kivonat új sláger a kozmetikában.
Peptidek – organikus kémiai összetevők, melyek megtalálhatók minden élő szervezetben, hormonok, receptorok, enzimek, stb. formájában. Körülbelül 50 aminosav láncolatai, amihez, ha még több savat adunk, fehérjékké válnak. Feladatuk a bőrsejtek közti kommunikáció segítése. Stimulálják a bőrben zajló természetes fiziológiai folyamatokat. A kozmetikában a feltételezett magas gyógyhatás és a kollagének termelésének támogatása miatt lett trend, amivel lehetőség nyílik a bőr regenerációjára és az öregedés folyamatának lassítására. Rengeteg peptid létezik, például az oligopeptidek, a polipeptidek vagy a neuropeptidek, mint az argireline.
Természetes peptidek találhatók a szójában, a tejben, a mandulában, a kókuszban, a tengeri algákban, és más termésekben, melyek a peptidek fajtájától függően különböző hatással lehetnek a bőrre. Néhány teszt például már bizonyította a tejben lévő peptidek pozitív hatását a bőr rugalmasságára és a ráncok csökkentésére. De mint minden újdonság, amit varázslatnak kiáltanak ki, a peptideknek is időre van szükségük ahhoz, hogy elérjék a kívánt kozmetikai hatást, mivel még nem létezik elég független tanulmány ezekről az összetevőkről. Ez viszont nem akadályozza meg a kozmetikai ipart, hogy előállítsa a peptidek szintetikus formáját, mint a Matrixyl (Palmitoyl pentapeptide-3), Matrixyl 3000, melyeket az amerikai Sederma laboratóriumaiban gyártottak, a L’Oreallal együttműködve. A Sederma állítja, hogy mindkét összetevő a retinolhoz (az A-vitamin szintetikus formája) hasonlóan hatékony az öregedéssel szemben. Viszont az egyetlen tanulmány, ami ezt alátámasztja, a sajátjuk. Így mindenki vonja le a saját következtetését. Ha vonzza, hogy kipróbáljon egy peptid-tartalmú arcszérumot, akkor válasszon mindenképp természetest. Ott a garancia, hogy hasonlóképpen működnek, mint a szervezetünkben lévők, így a bőrünk és a testünk mellékhatások nélkül fogadja be őket.
A további káros szintetikus összetevők közé, melyeket a ránctalanító arcszérumokban és krémekben megtalálhatunk, az alábbiak tartoznak:
DMAE (Dimetil-etanolamin) – a kozmetikai iparban „facelift egy edényben”-ként emlegetett, köszönhetően a bizonyított lifting-hatásnak. Viszont egy brit tanulmány meglátása szerint, pont ezek a simító hatások, melyek szó szerint megtöltik a bőrt, károsítják a sejteket, melyeknek tartós következményeik vannak később. Ráadásul, hosszú távú használata a bőr gyengüléséhez és érzékenységéhez vezet.
Arany - 24 karátos arany – por formájában, vagy nano formulaként az ún. kolloid arany az utóbbi években mágikus ránctalanító összetevővé vált a kozmetikában, köszönhetően azoknak az állításoknak, hogy halványítja a ráncokat és tónusosabbá teszi az arcbőrt. Az aranyat tartalmazó kozmetikai cikkek többségét luxusként árusítják, megpakolva további káros vegyszerekkel, de a marketing a lifting-hatás mantrája köré épül. Sajnos, a bőrgyógyászok egyetértenek abban, hogy az arany károsíthatja a bőrt és gyulladást okozhat, például kontakt bőrgyulladást. Nagy mennyiségben mérgező. Az amerikai EWG a saját Skin Deep adatbázisában a kolloid aranyat a közepesen mérgező összetevők közé sorolja, mivel nanorészecskeként készül. Kanadában betiltották kozmetikai felhasználását.
Benzil-alkohol egy természetes konzerváló összetevő, mely megtalálható a növényekben, a gyümölcsökben, a teákban és az illóolajokban. Viszont a kozmetikai iparban a szintetikus formáját használják, mely sokkal olcsóbb. Allergénként tartják számon, főleg gyermekeknek okozhat szemirritációt, viszketést, bőrpírt. Az EU-ban lehetséges allergénként tartják számon, és maximum 1 %-os koncentrációban engedélyezik használatát.
Ha egészséges bőrrel rendelkezik, már elmúlt harminc, és elégedett a tápláló és hidratáló krémekkel, akkor a szérum nem fog hiányozni a kozmetikai cikkei közül, sőt a pénztárcája sem látja kárát. De ha mégis szeretne kísérletezni, kipróbálhatja a hidegen sajtolt természetes olajokat, melyek gyakori összetevői a bio/natúr arcszérumoknak.
De mint biztos tudja is, az arcbőrünkről elsősorban belülről kell gondoskodni, egészséges életmóddal – optimális étrenddel (lehetőség szerint bio), rendszeres folyadékpótlással, dohányzás és alkohol nélkül, elegendő mozgással.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez