Arcelemzés: arcformánkban a jellemünk
Néha már első ránézésre felkelti érdeklődésünket és ösztönösen szimpatikusnak tartunk valakit, máskor meg első látásra utálni kezdjük, pedig még meg se ismertük igazán, csak az arcformáját láttuk. Az pedig sok mindent elárul...
Több ezer éves tudomány az arcelemzés, mely az ősi Kínából indult ki, s már 3000 éve használják. Akkoriban gyógyításra, a betegségek megelőzésére szolgált, és a segítségével mérték fel, hogy milyen képességgel rendelkezik az adott ember. A későbbiek folyamán Napóleon nem vett fel olyan embert hadseregébe, hogy ne végeztetett volna arcelemzést a jelentkezőkön, mivel az arcelemző meg tudta állapítani, hogy a jelentkező alkalmas-e a kijelölt feladatra. Napjainkban elsősorban Amerikában,a rendőrök körében alkalmazzák ezt a módszert: a rendőröket azért tanítják meg az arcelemzésre, hogy meg tudják különböztetni az embereket, azaz így felismerhetnek olyan jellegzetességeket is, ami felett az ember könnyen átsiklik.
A fiziognómia, azaz az arcelemzés öt típusú arcformát különböztet meg, és gyakran igen találó jellemzést nyújt.
Kerek arc
Amikor a pofacsontok közötti távolság a legnagyobb, a homlok és az áll megegyezik az arc hosszával, akkor mondjuk azt, hogy kerek az arcod. Ha ilyen az arcformád, akkor rendkívül aktív, lendületes, szenvedélyes ember vagy, de kissé talán kapkodó. Az apró részletek kidolgozásához kevesebb a türelmed. Realista szemlélet jellemez, elveidhez ragaszkodsz, bár néha kissé önfejű lehetsz. Alapvetően magabiztosságot sugároz, ami eltúlzott formájában a másokon való uralkodásodban nyilvánul meg. A kerek arcú emberek a legjobb formájukban azonban nagyvonalúk és megértők.
Ovális arc
Ovális arcról akkor beszélünk, amikor a homlok és az állkapocs szélessége megegyezik, az arccsont viszont szélesebb és az arc hosszabb. Az ilyen arcformájú embert mozgékonyság és fogékonyság jellemzi. Érdeklődése és hangulata változékony. Mindenre azonnal reagál, szalmaláng természet, de amilyen lobbanékony, olyan gyorsan meg is nyugszik. Sokoldalú, aki mindenbe belekap, de semmiben nem mélyed el igazán. Nem elég állhatatos és kitartó, így gyakran félbehagyja, nem fejezi be, amit elkezdett. Inkább intuitív módon, ösztönös megérzéseire alapozva cselekszik, mint tudatosan.
Háromszögletű arc
A homlok és az arc széles, az áll kicsi és hegyes, akkor azt mondjuk, hogy háromszögletű arcunk van. Az ilyen arcformával rendelkező személy fegyelmezetlen, ösztönös, kalandvágyó és lázadó természettel bír. Gyakran hasra ütésszerűen hoz döntéseket, hajlamos a lázadásra. Jó szellemi képességekkel és nagy képzelőerővel, fantáziával van megáldva. Tehetséges, ügyes és agyafúrt ember, akinek remek ötletei vannak, ám a kivitelezésben, a tevei megvalósításában kissé megbízhatatlan, mert nem elég következetes és kitartó. Bár humora kissé szarkasztikus, de rendkívül szellemes és szórakoztató személyiség.
Kúp alakú arc
A kúp alakú arcon a szélességi adatok felfelé csökkenek. Az ilyen arcformával rendelkező embert józan, gyakorlatias gondolkodás jellemzi, két lábbal áll a földön. Csak annak hisz, amit maga is megtapasztalt, képzelőereje gyengébb. Szereti a jól körülhatárolt, kiszámítható dolgokat. Tiszteli a tekintélyt, és a hagyományos értékrendet követi. Kötődik az anyagi dolgokhoz, élvezi az életet: szeret enni, inni, dőzsölni, értékeli a luxust. Kényelemszerető, bár olykor kissé lusta lehet, de alapvetően jó kedélyű ember.
Négyszögletes arc
A négyszögletes arcnál a homlok, az állkapocs és a pofacsont szinte egyforma széles, az arc szélessége megegyezik az arc magasságával. Az ilyen arcformával rendelkező ember igazán szorgalmas, kitartó állhatatos személyiség, így amibe belekezdett, azt be is fejezi. Módszeresen és megbízhatóan halad célja felé. Hajlamos viszont kissé sarkosan, vagyis feketén-fehéren látni a világot, mindenről határozott véleménye van. Igazságérzete nagy, jó kritikai érzékkel rendelkezik, bár időnként túlzottan is ítélkező. Jó gyakorlati és technikai érzékkel rendelkezik, kíváncsisága, érdeklődése egyes területekre irányul.
(forrás:dr. Esterházi Orsolya
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez