Anyu főz: különleges karácsonyi levesek
Tovább törjük a fejünket a karácsonyi menün. Általában este már nem szoktunk nehezet enni, és szerintem sok család van így ezzel. A karácsony valahogy mégis kivétel. Nehezen mondanak le sokan például a levesről. Ami helyes is, mert a leves finom, a leves jó, segít “megalapozni” az étkezést.
Állítólag Magyarországon a XIX. században nőtt meg a levesek népszerűsége és fontossága, azóta minden bizonnyal elképzelhetetlen egy vasárnapi vagy ünnepi ebéd egy finom tartalmas húsleves nélkül. A levesek gyakran tehetnek jó szolgálatot nekünk: tápanyagban gazdag, laktató ételek, és ha jól készítjük őket, zöldségekből, fűszerekből, akkor az egészséges életmódra sem hányunk fittyet általuk. Vannak persze ütősebb levesek, mint a gulyásleves, a bableves, vagy a halászlé, de gondoljunk csak az orosz borscsra, na, ezeket semmiképp sem ajánlanánk egy esti étkezéshez, amikor még egyéb ínyencségekkel is készülünk. A karácsonyi ünnepi hangulat megalapozásához viszont felfedeztünk két könnyű és rendkívül ízletes, ünnepi levest, a Chefparade Főzőiskola receptjei között. Megosztjuk most veletek, hátha még betervezitek valamelyiket. Figyelem! Mindkettő alkohollal készül, bár véleményünk szerint a főzés során az alkoholtartalom nagy része elpárolog, azért gyerekeknek ne ezzel készüljetek. Felnőtt fogásnak viszont remek ötlet az ünnepi borleves és a pezsgős gesztenyekrém hableves egyaránt.
Ünnepi borleves
Hozzávalók (4 fő részére):
- 5 dl édes fehérbor
- fél citrom leve leszűrve
- kis darabka fahéj
- 4-5 szegfűszeg
- 6 tojássárga
- 1 evőkanál liszt
- 12 dkg cukor
- 1 dl tejszín
- kis marék mazsola
- a díszítéshez tejszínhab
Elkészítés: A bort egy fazékba tesszük, és hozzáadunk 3 dl vizet, egy fél citrom levét, a fahéjat, a szegfűszeget, és erős lángon 3 percig forraljuk. Levesszük a tűzről. A tojássárgákat a liszttel és a cukorral habosra keverjük, és a még forró bort folyamatos kevergetés mellett óvatosan kanalanként rámerjük. Végül az összes bort ráöntjük, majd habverővel összekeverjük. Hozzákeverünk egy deci tejszínt. Megkóstoljuk. Ha savanyú, még egy kis cukrot teszünk hozzá. Ezután beleszórjuk a mazsolát és hideg vízfürdőbe tesszük lehűlni. Ha már szobahőmérsékletű, betesszük a hűtőbe. Tálaláskor a tetejét felvert tejszínhabbal vagy tejben főzött tojáshab galuskákkal díszítjük.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez