Anyu főz: könnyed karácsonyi fogások
Ahogy fogynak a napok karácsony előtt, még a kevésbé kajacentrikus családoknál is felmerül a kérdés, mi legyen a karácsonyi menü. Persze vannak sokan, akik nem tágítanak a bevált szokásoktól, és ragaszkodnak az évtizedek óta kipróbált menüsorhoz. Lássuk be, változnak annyira a szokásaink, hogy nem biztos, még mindig azt szeretjük, amit nagyanyáink tettek az asztalra karácsonykor.
Sokan vagyunk úgy vele, hogy már nehéz este a halászlé, mert megüli a gyomrunkat. A gyerekek miatt egyébként is mást kéne főzni. A rántott dolgok is jók, viszont állni az olajszagban már nem annyira. Arra gondoltunk, hogy igyekszünk most – még remélhetőleg a nagybevásárlás előtt – időben olyan tippet adni nektek, amelyet könnyedén meg lehet valósítani, van benne valami ünnepélyes, valami hagyományos, de mégis korszerű és egészséges, ízletes fogás.
Szerencsénk volt, mert a minap kezünkbe került egy vadonatúj szakácskönyv. Egyből beleszerettünk az ötletbe, hogy spirálkötéssel készült el, hiszen így lényegesen könnyebben kezelhető lesz a konyhában is, nem kell behajtani a lapokat, és nem törik meg a könyv a használat során. Ráadásul nagyszerűen indul a könyv, hiszen felsorolja mindazt, ami nem árt, ha otthon van egy háztartásban, azaz alapdolgokban is segítségére lehet a kezdő háziasszonyoknak. Hogy készüljön a bevásárlólista, mi kerüljön a kamrapolcra és mi a mélyhűtőbe, milyen eszközökre lesz szükségünk a könyvben szereplő receptek elkészítéséhez. A receptekben az a jó, hogy találunk közötte hagyományosabbat, kevésbé rendhagyót is, de azért mindenben van egy kis plusz ötlet, egy kis csavar, amitől még különlegesebbé válnak a hétköznapi ízek is. Csak néhány étel kedvcsinálónak, amelyet e könyv segítségével mi is el tudunk majd készíteni: Meleg cukkinis kacsamájsaláta, Csicseriborsó-leves csirkével és korianderrel, Kapros lazacleves spárgával, Őszibarackos pulyakacurry, Mentás halfasírt, Csirkés zöldségtorta, Gnocchi batátából zsályás vajjal, Karamellkrémes mogyorótorta , Banános kölespuding. De tényleg minden fejezetből csak egy ínycsiklandó címet emeltünk ki és akkor még nem is beszéltünk a befőzésről és a házilag készíthető italok receptjéről. Dzsemek, csatnik, likőrök készítéséhez is kapunk remek tippeket, sőt még terítéshez is. Az ünnepi vacsorához egy halétel és egy sütés nélküli desszert mellett döntöttünk, és örömmel adjuk tovább nektek ezeket.
Harcsa édesköményszószban, spenótgombóccal
(Előkészítés: 15 perc, elkészítési idő: 80 perc, nehézségi fok: 4, gluténmentes, tojásmentes)
Halszeletek vajban sütve
Hozzávalók 4 adaghoz
- 8 szelet tiszai harcsafilé (adagonként 2 szelet, kb. 15 mm vastagok)
- 25 g vaj
- só
- bors
Az előkészített halszeleteket besózzuk, és az olvasztott vajban mindkét oldalukon átsütjük.
Édesköménymártás
Hozzávalók:
- 1 édesköménygumó (a zöldjét tegyük el a díszítéshez)
- 25 g vaj
- 200 ml száraz fehérbor
- 100 ml tejszín
- só
- bors
Az apróra vágott édesköményt a felolvasztott vajban enyhén megsózva üvegesre pároljuk, majd a fehérborral felöntve puhára főzzük. Ha elkészült, simára turmixoljuk, majd a tejszínt hozzáadva összemelegítjük. Az édeskömény zöldjét apróra vágjuk, és a tányérra tálalt ételt megszórjuk vele.
Spenótgombóc
Hozzávalók:
- 1 kg friss spenót (mélyhűtöttből 450 g)
- 4 gerezd fokhagyma
- 8 evőkanál zsemlemorzsa
- 1 tojás
- só
- bors
- 4 evőkanál olaj
- víz a főzéshez
A megmosott, szárától megtisztított spenótot olajon puhára pároljuk, az összezúzott fokhagymával együtt. Sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk egy kicsit hűlni (ha szükséges, lecsöpögtetjük). Hozzáadjuk a zsemlemorzsát és a tojást, összegyúrjuk, majd 5 cm átmérőjű gombócokat formálunk belőle. Egy fazékban vizet forralunk, és a spenótgombócokat addig főzzük, míg azok feljönnek a víz színére. Szűrőbe szedjük, és azonnal tálaljuk.
Fűszeres almahab
(Előkészítés: 25 perc, elkészítési idő: 25 perc, nehézségi fok: 2, gluténmentes, tejmentes)
Hozzávalók 6 adaghoz:
- 1 kg alma
- 4 tojásfehérje
- 1 evőkanál méz
- fél mokkáskanál őrölt szegfűszeg
- 1 marék mazsola rumba áztatva
- 100 ml cider
- 100 g fekete csokoládé
- 1 evőkanál olaj
Az almákat megtisztítjuk, kimagozzuk, és félbevágva 160 fokos sütőben megsütjük (15 perc). Ha félig kihűlt, feldaraboljuk, majd botmixerrel pürésítjük, egy dl almacidert adunk hozzá, a végén pedig mézzel édesítjük. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, hozzákeverjük a teljesen kihűtött almakrémhez, és tálkákba vagy poharakba adagoljuk. A csokoládét vízgőz felett felolvasztjuk, és vékony rétegben bevonjuk vele a kiporciózott almakrémet, majd a tetejére szórjuk a rumba áztatott mazsolát.
Nos, hát azt gondoljuk, hogy az ünnepi asztal fénye nem lesz tompább, ha ilyen fogásokkal készülünk. És ha este, vacsoraképpen csak egy könnyű halételt és egy finom desszertet fogyasztunk, akkor talán rémálmaink sem lesznek a karácsonyi menüsor után. Nem mondjuk azt, hogy ne vállaljuk be a töltött káposztát, vagy a bejglit, de mi arra szavazunk, hogy azt együk inkább másnap vagy harmadnap délben. Csak azért mert karácsony van, nem kell okvetlenül megterhelni a gyomrunkat, mert akkor lehet, hogy nem a csillagszóró fénye és a megajándékozott szeretteink öröme lesz a legemlékezetesebb. Ha ezt éppen nem is szeretnétek elkészíteni, egészen biztos, hogy találtok még klassz ünnepi recepteket. Például a Két cica konyhája szakácskönyvben is. Kellemes tervezgetést, készülődést mára is!
Szerző: Anyakanyar
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez