Anyának Alzheimer-kórja van
Amikor szerettünknél Alzheimer-kórt vagy más típusú demenciát állapítanak meg az orvosok, kezdetben igen nehézek találhatjuk beszélni másoknak a diagnózisról. Egyrészt, ha kimondjuk azzal máris sokkal valóságosabbnak tűnik a helyzet, másrészt pedig sokan tartanak az ezt követő kérdezősködéstől és sajnálattól.
Lori La Bey, a népszerű és elismert Alzheimer's Speaks blog szerzője szerint az Alzheimer-kór és a demenciák ráadásul meglehetősen különböznek más betegségektől, hiszen itt nincsen formális kezelési terv vagy gyógymód. Ehelyett a Lori által "lassítási tervnek" nevezett megközelítést alkalmazza ma az orvostudomány, aminek során a betegség lefolyását lehet késleltetni: gyógyszerek, testi-lelki aktivitás és életmódbeli változtatások segítségével.
Mivel a társadalom még nem tud eleget az Alzheimer-kórról, sokakban tévhitek élnek, vagy egyszerűen csak nem tudják, mit is kérdezzenek vagy hogy miben tudnak segíteni nekünk és szerettünknek. Ha nyíltabban lehetne beszélni a szellemi hanyatlás állapotáról és a személyes gondoskodásról, a közbeszédben is ismertebb és elfogadottabb lenne a jelenség.
Lori úgy látja, hogy a rákos megbetegedésekről még mindig sokkal őszintébben tudnak az emberek megnyilatkozni, mint az emlékezetvesztésről. Ennek egyik oka részben az lehet, hogy a demenciáknak nincs egyértelmű lefutása és nagyon változó a betegség menete is. Ami azonban a leggyakoribb, az az, hogy az Alzheimer-kórral élő beteg egy idő után visszahúzódik, mert fél a hibázástól, mások ítélkezésétől - vagy épp azért, mert kiszorul a mindennapi életből.
A társadalmi változtatásokhoz sok kis lépésen keresztül vezet az út. Ha a közvetlen környezetünkben nyíltan kezdünk beszélni az Alzheimer-kórról és más demenciákról, azzal rendkívül fontos szerepet játszunk abban, hogy a megfelelő információk jussanak el az emberekhez. Ha megosztjuk a betegséggel kapcsolatos nehézségeket és segítünk másoknak abban, hogyan tudják szerettünket és minket támogatni, egy elfogadóbb társadalom épüléséhez teszünk hozzá.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez