Anyák lazán: Aki kíváncsi hamar megöregszik?
De most komolyan? Mi ez a hülyeség? A világot nem a kíváncsiság vitte előre? Biztos vagyok benne, hogy semmit sem találtak volna fel a tudósok, ha nem lettek volna kíváncsiak, hogy lehetséges-e, működik-e, létezik-e...
A kíváncsiság a legszínesebb gyógyszer unalom, fásultság és szürkeség ellen. Rengeteg olyan dolog van, ami valószínűleg a komfortzónán túl van. Általában szeretjük a biztonság langyos közegét, pedig ha megnézzük, hogy mi van odaát, kiderül, hogy a legizgalmasabb dolgok ott vannak. Amit még sosem tudtál elképzelni, egy valódi csodaország.
A kíváncsiság nyitja a teret oly módon, ami még biztonságos a számomra. Mert jó esetben nyilvánvalóan nem lennék kíváncsi arra, hogy milyen lehet ejtőernyő nélkül kiugrani egy repülőből, sem arra, hogy mekkorát esnék, ha lelöknének egy bevásárló kosárban a lépcső tetejéről. Ezek egyáltalán nem vonzanak, viszont mindig is érdekelt az emberi lélek működése, vagy a történelem, mert képben akartam lenni egy esetleges, váratlan időutazás esetén.
Létezik egy kifejezés: gyermeki kíváncsiság. Ez ösztönösen bennük van, ezáltal tanulják a világot, bővítik az ismereteiket. Amíg a gyerkőc totyogós, ez rém unalmas tud lenni, mert minden kavicsot, botot, bogarat meg kell nézni, rosszabbik esetben haza kell vinni. Mindenkinek más a nézőpontja. A gyerekek olyan részleteket fedeznek fel, amik fölött simán elsiklanék. Pedig bámulatos a nyitottságuk. Mi felnőttek, pedig hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről.
A kíváncsiság számunkra biztonságos módon tágítja a komfortzónát. Nincs benne kudarc, hiszen, ha kíváncsi vagy valamire, de mégsem tetszik, legfeljebb legközelebb nem választod. Nincs benne csalódás, hiszen elvárások nélkül akartál valamit kipróbálni. Te mikor voltál utoljára valamire kíváncsi? Próbáld ki, milyenné varázsolja a napodat, ha kíváncsisággal kezded...tutira nem leszel hamarabb öreg.
Timár Rita, az egész életében szabadúszó spiri
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez